Britský Úřad pro národní statistiku (ONS) publikoval evropské srovnání zemí z pohledu procentuálního počtu lidí, kteří žijí, respektive v roce 2013 žili v trvalé chudobě. Česká republika dopadla dobře, přesněji řečeno skončila úplně nejlépe s podílem jen 4,1 %. V absolutním čísle tedy 400 tisíc lidí. Slovensko mělo dle ONS podíl lidí žijících trvale pod hranicí chudoby lehce nad sedmi procenty. Evropský průměr, respektive průměr EU činil ve sledovaném období 9 %. Úplně nejhůř na tom byli v Rumunsku, Řecku a v Itálii.
Chudoba se posuzuje vzhledem k příjmům (v chudobě žije ta domácnost, která má příjem pod 60 % celostátního mediánu) Trvalá chudoba je definována jako žití v chudobě alespoň dva z předchozích tří let.
Průměry jsou zrádné, čtěte kolik bereme doopravdy a kde to sype nejvíc.
Kdo tedy konkrétně v ČR žije v trvalé chudobě? Pokud jde o jednotlivce a vyjdeme z nejaktuálnějších čísel, mzdový medián, tedy výše mzdy, na kterou dosahuje přesně polovina zaměstnanců, činila v roce 2014 v ČR 21 629 Kč. Z toho snadno zjistíme, že 60 % činí 12 977 Kč, to je jedenáct tisíc a devět korun čistého. Pro lidi, kteří pracují za takto nízkou mzdu se začal používat termín pracující chudoba.