FinExpert.e15.cz

Podaří se evropské komisi snížit ceny roamingu?

Evropská komise již dříve několikrát deklarovala zájem na snížení roamingových poplatků. Dopady iniciativ Evropské komise na snížení poplatků roamingu jsou však zatím neurčité. Vše totiž není tak jednoduché, jak to vypadá.
Podaří se evropské komisi snížit ceny roamingu?

Začátkem dubna o něco důrazněji komisařka pro informační společnost a média Redingová představila hlavní body návrhu nařízení pro snížení cen roamingu: „Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a podnikatelům, kteří cestují do zahraničí, podstatně nižší telekomunikační poplatky, navrhuji proto, aby se všechny bezdůvodné poplatky za roaming zrušily cestou nařízení EU. Uživatel mobilního telefonu by neměl platit více jenom proto, že cestuje do zahraničí.“

Uvedený krok může vyvolat negativní sentiment u telekomunikačních titulů na akciových trzích, jeho dopad je však zatím obtížně definovatelný. U Českého Telecomu, resp. Eurotelu lze odhadovat případné dopady jen mírné.

Co Komise navrhuje

Podstatou návrhu nařízen, na kterém v současné době Komise pracuje, jsou zejména:¨

  • úprava velkoobchodní ceny roamingu, tj. ceny účtované mezi operátory, což by mělo zajistit, že operátoři nebudou operátorům z jiných zemí účtovat výrazně více, než činí skutečné náklady,
  • regulace na maloobchodní úrovni, aby se úspory operátorů na velkoobchodní úrovni skutečně přenesly i na spotřebitele,
  • odstranění všech roamingových poplatků za příjem hovorů na zahraničních cestách v EU,
  • v případě hovorů uskutečněných v zahraničí (v rámci EU) by mohlo nové nařízení zavést zásadu „domácích cen“, tj. uživatel mobilního telefonu cestující po EU by vždy platil pouze ceny, které je zvyklý platit ve své zemi: platil by buď sazbu za místní hovor bez ohledu na místo, kde se v EU nachází (např. pro přivolání taxi při pobytu v Madridu), nebo běžnou mezinárodní sazbu za hovory do zemí EU, opět bez ohledu na místo, kde se v EU právě nachází (např. za hovor s příbuznými doma, je-li na dovolené v zahraničí).

Operátoři nadšeni nejsou

Výše uvedenému se příjemně naslouchá z pozice uživatele mobilního telefonu, méně příznivá odezva je od telekomunikačních operátorů, kterým návrhy Komise představují zásah do ustálených pravidel a mohou poznamenat jejich zisky. Účinek  opatření je v současné době obtížné předpovědět a pravděpodpobně se bude lišit u každého operátora podle jeho velikosti, struktury hovorů apod.

V přenosu hovoru mezi účastníky hovoru vystupuje několik subjektů. Jsou to především oba „mateřští“ operátoři, u kterých jsou účastníci hovoru zákazníky (tarifními, či s předpalcenou službou). Dále „hostitelský“ operátor, v jehož síti se roaming uskutečňuje, tj. jeden z účastníků využívá jeho sítě v rámci roamingu. V přenosu mezi mateřskými a hostitelským operátorem pak vystupuje mezinárodní trazit.
Tyto subjekty si pak mezi sebou podle směru hovoru účtují poplatky, které se na svém konci společně s hovorným přenášejí na uživatele. Hrubé schéma následuje.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj:Evropská komise, Český Telecom

Operátor profituje na roamingu různou měrou podle toho, zda vystupuje v roli „mateřského“ operátora pro svého klienta, nebo jako „hostitelský“ operátor  pro cizího klienta. V druhém případě jsou marže výrazně vyšší, neboť na straně operátora jsou menší náklady. Struktura hovorů, které jsou přes operátora vedny pak může ovlivnit zisk.

V případě Českého Telecomu lze na základě konzultace odhadovat výnosy z roamingu v roce 2005 cca 1,8 mld. Kč od vlastních zákazníků a cca 1,5 mld. Kč od cizích zákazníků. Náklady spojené s oběma typy spojení lze celkově odhadovat na 1,34 mld Kč. Jde především o platby operátorům a je otázkou jaké další (provozní) náklady by sem měly být započítány. Bez nich vychází takto odhadovaný provozní zisk z roamingu na cca 1,96 mld Kč, tj. 14,8% provozního zisku v segmentu mobilní telefonie.

Zisk by mohl klesnout o třetinu

Evropská Komise míří patrně především na ceny volání ze zahraničí domů. Kdyby se hypoteticky poplatky v obou směrech přiblížily a byly na úrovni nižší hodnoty, tj. pro volání z domova, která představuje cca 60-65% ceny volání ze zahraničí domů, lze odhadovat pokles zisku z roamingu o cca 1/3 až ½,. Jde však o velmi hrubý odhad, který de facto nepočítá s možností nárůstu frekvence hovorů v důsledku nižších cen hovoru a nepočítá s obchodní politikou operátora, který by se asi snažil řešit výpadky zisku úpravou portfolia služeb, tarifních balíčků apod. Odhad poklesu zisku z roamingu by se tak měl snížit a lze pracovně uvažovat o zmíněném zhruba třetinovém poklesu.

Podklady k přesnějším odhadům možných dopadů poskytne asi až konkrétní znění nařízení, čeká se tedy na Evropskou komisi. Návrh je možno konzultovat do 28. dubna a definitivní návrh by podle Komise mohl být přijat v červnu. Navrhované nařízení o mezinárodním roamingu bude vyžadovat schválení Evropským parlamentem a Radou ministrů.

Petr Hlinomaz, BH Securities

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Rooming - nic, než zlodějina
Lada
22. 4. 2006, 02:13
No, tohle ja teky prehnane
Keni
19. 4. 2006, 14:20
Nic se nejí tak horké ...
.
19. 4. 2006, 11:03
Re: zmatky
Kokos
19. 4. 2006, 10:58
Regulace
Ahoj
19. 4. 2006, 09:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená