FinExpert.e15.cz

Podání přiznání k dani z příjmů – krok za krokem

Pokud nevyužíváte služeb daňového poradce, můžete velmi snadno a rychle vyplnit daňové přiznání sami.
Podání přiznání k dani z příjmů – krok za krokem

Blíží se lhůta pro podání daňové přiznání za rok 2010. V následujících bodech naleznete přehledné informace, jak vyplnit a případně i podat daňové přiznání. Můžete využít chytré formuláře, které jsou navíc k dispozici zcela zdarma.

Krok 1: Co budete potřebovat?

Abyste mohli formuláře snadno vyplnit, je nejprve nutné nainstalovat potřebný software. Daňové formuláře se vyplňují v programu Form Filler od společnosti Software602. Tento program je zdarma k dispozici. Stažení a naistalování programu by nemělo zabrat více než 5 minut.

Krok 2. Formulář

Jestliže již máte nainstalovaný výše uvedený software, stáhněte si aktuální formulář pro přiznání k dani z příjmů fyzických osob, platí i pro OSVČ, v potřebném formátu ZFO. Tento formulář je k dispozici například na portálu BusinessInfo.cz

Krok 3. Vyplnění a odeslání formuláře

Nyní je možné přistoupit k vyplnění samotného formuláře daňového přiznání. Obrovskou výhodou oproti tištěným formulářům je nápověda, která je zakomponována přímo v elektronickém formuláři. Formulář samozřejmě spoustu věcí spočítá za vás. Stačí dodat pouze vaše osobní údaje a informace o příjmech.

Další užitečnou funkcí formuláře je tlačítko „Provést kontrolu správnosti“, kterým se provede kontrola vyplněných dat přes portál Ministerstva financí ČR. Takto vyplněný formulář potom stačí jen vytisknout a doručit na příslušný finanční úřad.

TIP: Pokud nechcete posílat standardní poštou či osobně odnést na finanční úřad, můžete je odeslat pohodlně přes datovou schránku.Lze tak učinit tlačítkem ve formuláři „Odeslat do datové schránky“ a následným vyplněním přístupových údajů. Pokud ještě nemáte datovou schránku a chcete si ji zřídit, přečtěte si podrobný návod

Krok 4. Vyplnění a odeslání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ

Tento krok se týká pouze podnikajících fyzických osob tedy OSVČ a je nutné jej udělat dvakrát   jednou pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a jednou pro příslušnou zdravotní pojišťovnu.

Opět elektronická forma vyplňování situaci podnikateli výrazně usnadňuje. Není třeba hledat další formulář, ale pouze využit funkce formuláře daňového přiznání ve formátu ZFO. Kliknutím na tlačítko s logem ČSSZ ve spodní části daňového přiznání se otevře nový formulář přehledu o příjmech a výdajích, který načte potřebná data z daňového přiznání.

TIP: Po doplnění označených chybějících údajů je už možné formulář odeslat stisknutím tlačítka „Odeslat do datové schránky“. Stejně jako při odeslání formuláře přiznání k dani z příjmů ještě bude nutné vyplnit v následujícím dialogu přístupové údaje do datové schránky.

Nyní se stejný postup opakuje i u formuláře pro zdravotní pojišťovnu. Formulář podporuje odesílání vyplněných formulářů do datových schránek těchto zdravotních pojišťoven:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky;
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví;
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky;
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda;
  • Zdravotní pojišťovna Média
  • Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE

Formuláře Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ ve formátu ZFO jsou však dostupné i samostatně na portálu BusinessInfo.cz: ČSSZ, zdravotní pojišťovny

TIP: Všechny výše uvedené formuláře, programy a další užitečné informace ke zdárnému podání daňového přiznání za minulý rok naleznete na portálu BusinessInfo.cz v daňovém speciálu  Speciál dále nabízí daňovou kalkulačku, přehled jednotných kurzů, přehled předčíslí daňových účtů a též kontakty na finanční úřady ČR, včetně jejich bankovního spojení.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená