FinExpert.e15.cz

Počet vlakových spojů pro vozíčkáře se zlepšuje

Vozíčkáři dnes mají na vývěr z více vlakových spojů, ale celková situace stále neni uspokojivá.

Lidé se sníženou pohyblivostí, matky s kočárky nebo starší lidé, ti všichni dnes mohou pohodlněji cestovat bezbariérově upravenými vozy Českých drah na 676 spojích po celé republice. Ještě před deseti lety přitom bylo takových spojů jen dvanáct.

„Dlouhodobě se snažíme zlepšit podmínky cestování handicapovaných lidí. V posledních letech jsme nakoupili řadu nových vozů, které jsou automaticky upraveny k přepravě vozíčkářů. Po kolejích jich dnes jezdí přes dvě stovky,“ komentovala statistiku Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah. „Pochopitelně, že tento trend bude dál pokračovat. Do roku 2010 chceme jejich počet zvýšit minimálně na tři sta.“

Nové reginální vlaky jen bezbariérové

České dráhy v současné době nakupují nové regionální vlaky pouze v bezbariérové úpravě. Jedná se zejména o elektrické jednotky City Elefant řady 471 a motorové regionální jednotky Regionova řady 814. „Také v dálkových spojích se stále více objevují vozy se sníženou podlahou, nástupními plošinami a se speciálně upraveným WC. U nových vagónů je bezbariérová úprava naprostou samozřejmostí, u starších vozů se snažíme přístup postiženým maximálně usnadnit, například úpravou madel v nástupním prostoru,“ dodává Luďka Hnulíková.

U vybraných vlaků, především kategorie EC a IC, jsou využívány i vozy zahraničních železnic, hlavně německých a slovenských. V kombinaci s vozy ČD je tak zajištěna přeprava vozíčkářů několika páry dálkových spojů denně také do Německa, Rakouska a na Slovensko. Bezbariérové vozy ve vlacích na dálkových, ale i na regionálních spojích, jsou označeny v tištěných jízdních řádech i na internetu, kde lze zjistit rovněž informace o přístupnosti stanic. V případě, že cestující se sníženou schopností pohybu potřebuje k nástupu nebo výstupu z vlaku pomoc drážního personálu, je nutné ohlásit cestu alespoň 24 hodin předem, na mnoha stanicích však přetrvávají pro vozíčkáře problémy s přístupem k vlaku. Souběžně s modernizací vozového parku jsou postupně odstraňovány bariéry u nádražních budov, na nástupištích a u sociálních zařízení.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená