FinExpert.e15.cz

Počet škod způsobených tíhou sněhu a ledu roste

Od počátku roku do 12. března 2006 nahlásili klienti Kooperativy více než 4000 pojistných událostí způsobených tíhou sněhu a ledu, což je téměř 30krát více než v loňském roce. Současný stav již začíná nabírat rozměr kalamity a vzhledem ke stále špatnému počasí a vysoce nadprůměrnému množství sněhu očekáváme ještě nahlášení dalších pojistných událostí. „Odhadujeme, že zejména uplynulý víkend způsobil další stovky škod,“ uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Alarmující je rovněž nárůst vyplacených pojistných plnění – letos Kooperativa odhaduje, že v souvislosti s tímto druhem škod vyplatí z pojištění majetku a odpovědnosti více než 170 milionů korun, zatímco loni to bylo za srovnatelné období pouhých pět milionů. Meziročně rovněž vzrostlo průměrné vyplacené plnění na jednu škodu – o 15 % na více než 37 tisíc korun. Co se týče regionálního rozdělení škod – nejvíce jich registruje Kooperativa na střední a severní Moravě, na Vysočině a v jižních Čechách.

Rovněž největší pojišťovna v Česku hlásí velké škody. Od začátku zimy eviduje Česká pojišťovna 12 500 pojistných událostí z tíhy nebo sesuvu sněhu či námrazy s celkovým odhadovaným plněním ve výši půl miliardy korun. A to ještě není vše. Další stamiliony byly a ještě budou vyplaceny za dopravní nehody, kterých se od ledna do dnešních dní přihodilo více než 55 tisíc. Jejich nejčastější příčinou byly právě sníh a led na silnicích.

„V současné době je vyhlášena kalamitní situace z důvodu tíhy sněhu nebo námrazy na území celé České republiky. Část mobilních techniků jsme podle míry zasažení přesunuli do regionů, kde je situace nejhorší, tedy na severní Moravu (3751 škod), jižní Moravu (2783), do východních Čech (2148) a jižních Čech (2015),“ uvedl Petr Klas, ředitel odboru mobilních techniků ČP.
    
Nejhorším týdnem dle počtu škod byl od 15. do 22. února a nejčernějším dnem vůbec byl zatím 18. únor, kdy v evidenci Klientského servisu přibylo 1350 hlášení.

I likvidace těchto škod mají svá specifika. Místa jsou díky sněhu těžko dostupná a ve srovnání
s povodní, záplavou nebo vichřicí, kdy jde o plošné poškození objektů v obcích v jednom čase, jsou události z tíhy sněhu na jednotlivých objektech hlášeny bez jakékoliv časové i územní posloupnosti tak, jak jsou klienty momentálně zjištěny. Proto mobilní technici postupují podle doby hlášení pojistných událostí. Zejména v nejpostiženějších regionech se pohybují i podvečerních hodinách
a o víkendech.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená