Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment roste letos nabídka brigádnických míst o 15 %. Velmi nízká nezaměstnanost však způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezónní práce. Zatímco v loňském roce se na jedno brigádnické místo hlásilo i 30 uchazečů, letos je to maximálně třetina.
Nejpopulárnější jsou stále brigády v administrativě, případně ve výrobě, a to napříč všemi regiony České republiky. Nejméně oblíbenou brigádou je pak mezi uchazeči pokladní v supermarketu. Zajímavé je, že i když je stále v průměru více kandidátů než míst, tak například v Praze nabídka manuálních brigád převyšuje poptávku po těchto pracovních pozicích.
Novela by také měla vést ke snížení administrativní náročnosti na zaměstnavatele v souvislosti s aplikací zákoníku práce
Ohodnocení brigádníků se liší dle oboru a regionu. V Praze si brigádníci vydělají nejčastěji 100-120 Kč za hodinu, ve Zlíně a Ostravě 70-100 Kč, v Hradci Králové je nejčastější nabízenou mzdou 90 Kč/hodina, v Českých Budějovicích zase 80 Kč/hodina.
Zatímco v dřívějších letech byl o brigády velký zájem jak ze strany nezaměstnaných, tak i ze strany studentů, letošní rok se nese ve znamení poklesu zájmu u obou těchto skupin. Brigádníků z řad studentů ubývá i proto, že jich hodně odjíždí přes léto do zahraničí, ať už cestovat, studovat či pracovat.
Využijte více zdrojů
I když by letos neměl být příliš velký problém brigádu najít, neměli by zájemci otálet. Nejlepší čas na hledání brigády je totiž právě nyní, protože nejzajímavější nabídky budou na přelomu května a června již obsazené.
Při samotném hledání letní brigády je pak vhodné sledovat různé informační zdroje. Pro brigády v administrativě se vyplatí sledovat pracovní portály nebo nabídku zveřejňovanou personálními agenturami, pro brigády ve výrobních podnicích spíš nástěnky přímo ve firmách a doporučuje se i návštěva náborových dnů. V obou případech mohou být velkým pomocníkem i sociální sítě.