FinExpert.e15.cz

Počet exekucí letos dosáhne rekordu

Příčinou vysokého nárůstu exekucí bylo vymáhání menších pohledávek, například od městské policie, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií či telekomunikačních operátorů

Exekutorská komora odhaduje, že počet nařízených exekucí by měl letos dosáhnout 313.000. Za pět let její existence je to dosud nejvíc. Loni jich bylo 270.500. Vyplývá to ze statistik komory.

Stále častěji se zabavují menší pohledávky

Loni byl nárůst počtu exekucí výrazně vyšší, meziročně jich přibylo zhruba 115.330. Příčinou vysokého nárůstu bylo zvýšení exekucí u menších pohledávek, které mají lidé u městské policie, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií či telekomunikačních operátorů.  V následujících letech by se měl počet exekucí na čísle 300.000 ustálit, odhadl prezident Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický.

Komora předpokládá, že letos bude 311.550 exekucí nařízeno kvůli zaplacení peněžité částky. Ostatní budou například kvůli vyklizení bytu nebo zabavení věci. Podobný poměr byl i loni.

Exekutoři jsou výrazně úspěšnější

Výkonem exekuce pověřuje exekutora soud, exekutor je ze zákona nezávislý na věřiteli i dlužníkovi. Vedle exekutorů existují také soudní vymahatelé. O tom, kdo bude pověřen výkonem soudního rozhodnutí, rozhoduje oprávněná osoba, tedy například věřitel.
Nyní v ČR působí 120 exekutorů, postupně jich má být 180. Tento počet je podle prezidenta komory dostatečný. Úspěšnost exekutorů se pohybuje mezi 40 a 60 procenty. Před zřízením institutu exekutora byla úspěšnost soudního vymáhání téměř nulová, když dosahovala 0,01 procenta.

Odměnu exekutora hradí vždy povinný a činí 15 procent z vymáhané částky do 3 milionů korun, minimálně však tři tisíce Kč. Pokud se vymáhaná částka pohybuje mezi třemi a čtyřiceti miliony korun, dostane z ní exekutor 10 procent. Když překročí 40 milionů, odměna klesá na 5 procent a při překročení dluhu 50 milionů náleží exekutorovi jedno procento.

Exekuci lze provést například srážkami ze mzdy a jiných příjmů, prodejem movitých věcí a nemovitostí dlužníka, prodejem podniku, vyklizením prostor a zabavením věci.

Zdroj: FinWeb.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená