FinExpert.e15.cz

Počet dolarových milionářů pomalu roste, ale jejich bohatství klesá

Asie a Tichomoří je oblastí s nejvíce dolarovými milionáři. Severní Amerika si udržela prvenství v největší koncentraci světového bohatství.
Počet dolarových milionářů pomalu roste, ale jejich bohatství klesá

Celkové bohatství dolarových milionářů v roce 2011 kleslo po celém světě, jedinou výjimkou byla oblast Blízkého východu. Pokles o 1,7 procenta je prvním pokles od roku 2008, kdy světem otřásala ekonomická krize a bohatství dolarových milionářů se snížilo o 19,7 procenta. Vyplývá to ze 16. zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnily společnosti Capgemini a RBC Wealth Management.

16. vydání výroční zprávy o světovém bohatství odhalilo, že v průběhu roku 2011 vzrostl v Asii a Tichomoří počet dolarových milionářů o 1,6 procenta na 3,37 milionů. Region Asie a Tichomoří tak poprvé překonal Severní Ameriku, mezi jejíž populací najdeme 3,35 milionů dolarových milionářů. Severní Amerika přesto zůstává oblastí s největší koncentrací světového bohatství, tedy 11,4 bilionů dolarů ve srovnání s 10,7 biliony v Asii a Tichomoří.

„V roce 2010 jsme byli svědky prudkého růstu počtu dolarových milionářů o 8,3 %. V roce 2011 pak došlo jen k minimálnímu růstu o 0,8 procenta na 11,0 milionů dolarových milionářů. Značnou část tohoto růstu lze přičíst dolarovým milionářům s majetkem 1 až 5 milionů dolarů, což představuje 90 procent světové populace dolarových milionářů, kde byl růst o 1,1 procenta. Oproti tomu bohatství dolarových milionářů pokleslo v roce 2011 o 1,7 procenta na 42,0 bilionů dolarů. Světová populace nejbohatších osob s majetkem nad 30 milionů dolarů se v roce 2011 snížila o 2,5 procenta, což je poměrně zásadní změna oproti růstu 10,5 % v roce 2010, a výše jejich majetku se snížila o 4,9 procenta, pro porovnání v roce 2010 výše majetku vzrostla o 11,5 procenta,“ uvádí výroční zpráva o světovém bohatství.

USA, Japonsko, Německo

Severní Korea se v žebříčku států s největším výskytem dolarových milionářů posunula na dvanáctou příčku a odsunula tak Indii. První tři místa tradičně patří USA, Japonsku a Německu, mezi jejichž občany najdeme 53,3 procent všech dolarových milionářů, což je drobný rozdíl oproti 53,1 procentům z roku 2010. Mimo dvanáct zemí s nejvíce dolarovými milionáři společnost Capgemini zaznamenala největší procentový nárůst (o 6,2 procenta) počtu dolarových milionářů v Brazílii.

„Nestálost trhu si vybrala svou daň. Zatímco počet osob, jejichž majetek přesáhl 1 milion dolarů disponibilního příjmu, v roce 2011 stoupl, bohatství dolarových milionářů celkově pokleslo,“ říká George Lewis, ředitel skupiny, RBC Wealth Management. „To se odrazilo i ve skutečnosti, že oblast Asie a Tichomoří překonala Severní Ameriku a stala se tak regionem s největší koncentrací osob s vysokými příjmy. Nicméně ztráty na klíčových trzích, jako je Hongkong a Indie, znamenaly, že celkové bohatství v oblasti Asie a Tichomoří pokleslo.“

Rok 2011 byl druhým nejméně stabilním rokem za uplynulých 15 letech

Po poměrně stabilním roce 2010, následovalo období propadu. To dosáhlo svého vrcholu v listopadu roku 2011. Propad způsobily obavy z dluhové krize eurozóny, která ohrožovala i silné a stabilní ekonomiky. Přestože představitelé Evropské unie učinili kroky k zastavení dalšího šíření dluhové krize, lze předpokládat, že období nestability a nejistoty bude pokračovat i do konce 2012.

„Evropa bude hlavní starostí pro investory, jak opakované vzplanutí udržují trhy na hraně. Klíčovou roli v otázce růstu nebo poklesu počtu dolarových milionářů v roce 2012 budou hrát i další faktory, jako jsou ekonomické výkon Číny, změny na předních světových politických postech a politická rozhodnutí,“ říká Jean Lassignardie, viceprezident, Capgemini Global Financial Services.

Nejistota vedla v roce 2011 mnoho investorů k bezpečnému uložení svého bohatství. Bohatství ovlivňovala řada různých ekonomických hybatelů. Akciové a komoditní trhy klesaly a hmotné investice ztrácely hodnotu, takže investoři se při ochraně svého kapitálu zaměřovali na hotovost a pevné výnosy. Vůbec nejvýkonnějším aktivem byl právě pevný výnos. Cena dlouhodobých amerických státních dluhopisů dosáhla svého historického maxima.

Zdroj: Capgemini

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Severní Korea a dolaroví millionáři - 12 místo. Neby...
kimso
28. 10. 2012, 21:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená