FinExpert.e15.cz

Počet brigád klesá od začátku krize

Počet brigád klesá od začátku krize

Začíná období studentských brigád. Kdo ještě práci na léto nesehnal, naděje na úspěch je s každým dnem menší. Počet nabízených brigád od začátku finanční krize totiž každoročně klesá. S výběrem brigády byste proto rozhodně neměli zbytečně otálet. Největší příležitost najít vhodnou brigádu máte již tradičně v Praze. Nejčastějším typem letních přivýdělků jsou stále manuální práce.

„Nejlépe ohodnocené činnosti bývají většinou spojené s administrativní činností. Tyto pozice proto bývají nejrychleji obsazené“, říká výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Studenti závěrečných ročníků by při výběru vhodné brigády měli myslet také na to, zda se jim nově získané zkušenosti budou hodit do životopisu.

Dohoda o provedení práce

Práce na dohodu o provedení práce je jednou z nejčastějších forem pracovních vztahů, kterou zaměstnavatelé svým brigádníkům nabízejí. Tato práce má většinou jednorázový charakter. Obvykle se jedná o činnost, na kterou už firmě nezbudou současní zaměstnanci.

Podle nových pravidel se dvojnásobně zvedá počet odpracovaných hodin. Konkrétně místo dosavadních 150 hodin si nově můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat 300 hodin ročně.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti patří společně s dohodou o provedení práce k jedné z nejoblíbenějších forem zaměstnávání brigádníků. Musí být sjednána v písemné podobě. Váš odpracovaný čas je přitom omezen zákonem na maximálně polovinu týdenní pracovní doby.

Dohoda o pracovní činnosti musí obsahovat sjednaný rozsah pracovní doby, druh práce a dobu, na kterou se dohoda uzavírá. Můžete pracovat jak na dobu určitou, tak i neurčitou,“ dodává Aleš Pospíšil. Pokud za svou práci dostanete odměnu, která nebude překračovat hranici 2 499 korun za měsíc, pak nemusíte vy ani váš zaměstnavatel platit žádné odvody. Odměna za práci je stanovena ve smlouvě. Její výše ale nemůže být zvolena náhodně. Hodinová sazba totiž nesmí být nižší než hodinová minimální mzda.

Hranice 10 000 korun

Pokud se v letošním roce chystáte na brigádu, pak dobře zvažte, kolik si chcete vydělat. Od ledna letošního roku totiž musejí zaměstnavatelé za své brigádníky, kteří si vydělají na základě dohody o provedení práce nad 10 000 korun, odvádět sociální a zdravotní pojištění. To firmě zvyšuje jak administrativní náročnost, tak další náklady na pracovníka. Pro vás to znamená jediné – pokud tuto hranici překročíte, pak dostanete míň peněz. „V praxi to znamená, že pokud si vyděláte pod 10 000 korun, dostane tuto částku v plné výši. Pokud ale bude váš výdělek 10 001 korun, pak můžete očekávat jen 8 899 korun,“ upřesňuje Aleš Pospíšil.

Výdělek

Statistiky ukazují, že nejvíce peněz můžete vydělat tradičně v Praze. Průměrná částka za odpracovanou hodinu se zde pohybuje kolem 90 korun

Zdroj: Era Poštovní spořitelna

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená