FinExpert.e15.cz

Počet aut v Evropské unii roste

Automobilová doprava je pořád na vzestupu a počet aut v zemích Evropské unii neustále roste. Kvalitní a bezpečná automobilová doprava je jednou z cest zvýšení konkurenční schopnosti evropských podniků a zvyšování životní úrovně Evropanů.
Počet aut v Evropské unii roste

Vlastnit auto je v dnešní hektické době naprosto nezbytné. Kdo nemá řidičák, má v porovnání s jeho držiteli handicap při svém uplatnění na evropském trhu práce. Umět řídit patří dle evropských zaměstnavatelů k druhotné gramotnosti zaměstnanců.

Nejvíce aut je v Lucembursku a Itálii

Nejvíce aut na 100 obyvatel je v Lucembursku (61) a zemi automobilům zaslíbené – Itálii (58), na třetím místě je potom Německo (53). Naopak nejméně aut je v nových členských zemích – Lotyšsku (24), Slovensku (25), Maďarsku (25) a Polsku (26). Nejvíce aut v globálním měřítku je v USA (87), kde kdo nevlastní auto, ten jako by ani nežil. Bez auta se ve Spojených státech nedá snad ani existovat.

Silniční doprava je neustále na vzestupu

Vývoj dopravy v členských zemích Evropské unie se v posledních letech ubíral cestou prudkého rozvoje výkonů silniční automobilové dopravy a současného ústupu železnice. Vždyť od roku 1990 do roku 2003 se rozšířila dálniční síť v Evropské unii o 28 %, zatímco železniční síť ze zmenšila o 4 %. Silniční doprava zabezpečovala v roce 2003 téměř 72 % objemu přeprav zboží (měřeno v tunách na km) a skoro 82 % v přepravě osob (měřeno v osbách na km) z celkového objemu přepravních výkonů.

Dopravní nehody

Dopravní nehody představují celoevropsky vážný problémem: ročně při nich zahyne okolo 50 tis. lidí, z toho přes 47 tis. na silnicích. Při srovnání různých druhů dopravy činí počet smrtelných nehod připadajících na jednu miliardu osobních km u automobilů 13 lidí a 900 zraněných, na železnici 2 občany a 4 zraněné a v letecké dopravě 0,5 lidí a 0,15 zraněných (údaje jsou za původních 15 členských zemích Evropské unie, při započítání údajů z nových deseti zemí by to bylo ještě mnohem více). Snad ještě tragičtěji zní poznatek, že nehoda na silnici stojí na prvním místě příčin úmrtí osob ve věku do 40 let a je tedy příčinou největšího zkrácení délky života: zkracuje jej u obětí v průměru o 40 roků, kdežto rakovina o 10,5 roku a kardiovaskulární onemocnění o 9,7 roku.

Problémy rostoucí silniční dopravy

Evropská unie bedlivě sleduje rozmach silniční dopravy se znepokojením, neboť tento trend ukazuje vedle nehod také další negativní stránky: enormní spotřebu energie, poškozování životního prostředí (hluk, CO2, NOx, přetěžování komunikací zejména ve městech). Proto se dají v budoucnosti očekávat kroky ke zlepšení tohoto neuspokojivého stavu, zejména v oblasti dalšího snižování emisí a sledování technického stavu vozidel.

Počet aut na 100 obyvatel v zemích Evropské unie

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurostat, Pressemitteilungen, Allgemeine Statistik, Europaische Statistikem von A bis Z


 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená