FinExpert.e15.cz

Po PaySecu přichází mBank se systémem mPeníze

V srpnu představila mBanka službu pro rychlou a bezpečnou platbu na internetu. Drží se i strategie nulových poplatků.
Po PaySecu přichází mBank se systémem mPeníze

S postupným pronikáním internetu do českých domácností roste i počet lidí, kteří na internetu aktivně nakupují. Na internetu si dnes můžete koupit vstupenky do kina, elektroniku, letenky, knihy, časopisy či kosmetiku. I když lidé stále nejvíce využívají platbu v hotovosti při převzetí zboží, nabízí dvě domácí banky platbu prostřednictvím tzv. elektronické peněženky. Obě služby jsou konkurencí zavedeného PayPalu.

Co je elektronická peněženka?

Elektronická peněženka má velmi blízko ke klasickému účtu v bance, kde máte připravenou hotovost na úhradu nejrůznějších výrobků a služeb. Peníze vám buď někdo na účet zašle (např. zaměstnavatel, rodiče, partner), nebo je vkládáte osobně na pobočce banky. Pokud například potřebujete zaplatit fakturu za telefon, stačí zadat číslo účtu mobilního operátora, variabilní symbol případně další identifikační prvky vaší platby a částku. Po potvrzení příkazu k úhradě je částka převedena na bankovní účet operátora. Má-li odesílatel i příjemce účet ve stejné bance, je provedena platba do jednoho dne. Při přeposílání peněz mezi jednotlivými bankami je však třeba počítat až se třemi dny.

Na podobném principu pracují i elektronické peněženky. Založíte si speciální konto, na které zašlete peníze z jiného účtu. Následně z konta platíte na internetu (v e-shopech, on-line aukcích) či posíláte peníze na konta ostatních uživatelů systému. Pokud nepočítáme dobu, která uplyne mezi odesláním a příjmem peněz z používaného bankovního účtu na speciální konto, trvá úhrada nákupu několik vteřin. Výhodou je, že nezadáváte žádné osobní údaje.

mBank s internetovými platbami teprve začíná

V dubnu letošního roku představila ČSOB novou službu pro platbu na internetu PaySec. Jednalo se o první českou konkurenci celosvětovému PayPalu. Podle informací provozovatele je o službu PaySec již od jejího zavedení velký zájem. Od uvedení na trh do konce července bylo provedeno přes 25 000 transakcí. V srpnu nabídla rychlou platbu na internetu i nejmladší banka na českém trhu mBank ve spolupráci s internetovým vyhledávačem Seznam.cz. Službu najdete pod označením mPeníze. Který z platebních systémů bude úspěšnější, ukáže čas.

Více o PaySecu se dočtete zde.

Základní charakteristika služby mPeníze

Abyste mohli využít službu mPeníze, musíte mít u mBanky osobní účet (mKonto). Založení a správu osobního účtu máte zdarma. Peníze, které máte na účtu v mBance, můžete okamžitě využít i k on-line platbě vybraného zboží ve spolupracujících e-shopech. Platební systém nepoužívá žádné meziúčty, není tedy třeba na účet zasílat peníze z jiného účtu či ho zvlášť nabíjet. Při nákupu v internetovém obchodě vyberete variantu platby mPeníze. Automaticky budete přesměrováni na stránky internetového bankovnictví. Po přihlášení se objeví podrobnosti o platbě, kterou potvrdíte pomocí unikátní textové zprávy zaslané na mobilní telefon. Platba proběhne okamžitě po potvrzení příkazu.

Zřízení mPeněz je zdarma, bez poplatků jsou dále příchozí i odchozí platby na kterýkoliv bankovní účet v ČR, autorizace platby pomocí SMS, platby za nákup a vrácení peněz od obchodníka.

Srovnání služby PaySec a mPeníze

Obě služby umožňují rychle a bezpečně zaplatit za nákupy na internetu. Výhodou proti zavedenému PayPalu je české prostředí. Služba mPeníze je určena prozatím pouze k platbě v e-shopech (síť spolupracujících obchodů se bude postupně rozšiřovat). PaySec můžete využít i k zaslání peněz jinému majiteli Konta PaySec (peer-to-peer transakce), k platbě v on-line aukcích a platbě prostřednictvím Platebního tlačítka.

PaySec můžete navázat na jakýkoliv bankovní účet. Díky využití již používaného bankovního účtu, trvá založení konta maximálně deset minut. Po převodu peněz na Konto PaySec, což trvá jeden až tři dny, je platební systém připraven k použití. Založení mPeněz vám zabere více času, pokud nemáte účet v mBance. K založení mKonta přes internet budete muset nejprve vyplnit žádost, navštívit obchodní místo mBank nebo si nechat dokumentaci doručit kurýrem na vybrané místo. Po ověření žádosti, dokladů a zaslání peněz na mKonto můžete začít platit přes mPeníze. Pokud již máte v mBance účet i peníze, můžete začít platit přes mPeníze ihned po aktivaci služby.

Zatímco Konto PaySec je třeba opakovaně nabíjet a vybíjet, platební systém mPeníze využívá peníze na vašem účtu v mBance.

CENÍK VYBRANÝCH SLUŽEB
SlužbamPenízePeySec
Založení a vedenízdarmazdarma
Nutnost zřízení účtuu mBanku kterékoliv banky
Zaslání peněz na účet/nabití z libovolného běžného účtu v ČRzdarmazdarma
Nabití účtu platební kartounení v nabídcePrvní nabití zdarma, následující 2 % z nabíjené částky*
Odeslání peněz z účtu/vybití na libovolný bankovní účet v ČRzdarma3 Kč**
Autorizace platby pomocí SMSzdarmazdarma
Platba za nákup na internetuzdarmazdarma
Přijetí platby od obchodníkazdarmazdarma
Zdroj: www.mpenize.cz; www.paysec.cz
Pozn.: * do 31. 8. 2008 zdarma; **na účty v ČSOB a Poštovní spořitely zdarma
Další článek


 

celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: 100% souhlas
Andy
25. 8. 2008, 18:52
Re: Zbytecnost
Rafter
24. 8. 2008, 19:03
Re: paypal
peppe
24. 8. 2008, 14:32
Re: 100% souhlas
Markfads
23. 8. 2008, 22:50
Re: paypal
from hell
22. 8. 2008, 17:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená