FinExpert.e15.cz

Po letech konec růstu mezd

S koncem roku 2008 začal v České republice výrazně zpomalovat růst mezd. Ty prozatím stagnují, výjimečně jsou i nižší.
Po letech konec růstu mezd

Ty v současné době stagnují a na některých pozicích dokonce mzdy, které v minulosti rostli v řádu desítek procent, klesly. Například nástupní mzdy na pozicích vyžadujících nižší praxi se vrátily až na úroveň roku 2007. Vyplývá to z průzku Salary & Benefits Guide personální agentury Robert Half.

 • Dlouho trvající růst mezd se v ČR zastavil.
 • Zpomalení ekonomiky se postupně projevuje napříč všemi obory, tento trend prozatím nejméně zasáhl pozice v oblasti financí a účetnictví.
 • Po letech růstu klesají nástupní mzdy lidem s krátkou praxí, někde až na úroveň roku 2007.
 • Stále však trvá nedostatek zkušených odborníků s praxí.
 • Nejvíce vydělávají specialisté v oblasti daní, informačních technologií a auditu (s praxí pět a více let) .

Těžší časy tak zažívají především absolventi bez praxe. Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Zatímco v minulosti firmy velmi často investovaly do zaškolování nováčků, v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti a mohou danou pozici zastávat okamžitě. Zřejmě tak skončila, nebo se přinejmenším na čas zastavila, doba, kdy se firmy o absolventy přetahovaly navyšováním mezd. Zaměstnavatelé neustále stojí o odborníky, ale jsou opatrnější s výší nabízené mzdy.

Zatímco minulý průzkumv porovnání s předchozími roky zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst mezd v oborech personalistiky, manažerské podpory, zákaznického servisu, logistiky a práva a ukázal nejsilnější navýšení nástupní mzdy u juniorských pozic do tří let praxe, aktuální výsledky průzkumu ukazují přesný opak – právě tyto kategorie dnes zaznamenávají největší propad.

Jak je to v jednotlivých oborech

Personalistika, zákaznický servis, logistika, podpora a právo

 • koncem roku 2008 poklesla poptávka po uchazečích
 • ve srovnání s loňským výzkumem spíše stagnace nástupních mezd
 • růst mezd u zkušených office manažerů a exekutivních asistentek, jejich odměny jsou srovnatelné se mzdami středních manažerů
 • stoupají nároky na vzdělání – firmy chtějí, aby junioři rostli na specializované pozice

Rok 2008 přinesl jen nízký nárůst mezd v těchto oborech. Oproti minulému roku, kdy u některých asistentských pozic narostla mzda až o 35 procent, se letos růst platů prakticky zastavil. Zájem o kandidáty na pozice, o které se stará OfficeTeam, zůstával po většinu roku prakticky stále stejně vysoký, nicméně v posledním čtvrtletí roku se projevilo globální zpomalení ekonomiky i v těchto profesích. Během letošního roku tak můžeme počítat s tím, že se nárůst mezd zastaví, u nově nastupujících zaměstnanců se platy mohou i snižovat.

 • je požadována předcházející zkušenost v oboru
 • firmy zvýhodňují kandidáty, kteří ovládají systém SAP nebo obdobný softwarem
 • klíčovým požadavkem zůstávají znalosti cizích jazyků (dominuje angličtina, v menší míře němčina, do popředí se pomalu dostává také francouzština a ruština)
 • na nižších pozicích se zvyšují nároky na vzdělání
 • na místech asistentů nebo recepčních je poměrně velká fluktuace

Aktuální Salary & Benefits Guide také ukázal, že opět výrazně narostly rozdíly mezi mzdami v USA a v České republice. Slábnoucí koruna snížila relativně k dolaru české mzdy až o celou jednu čtvrtinu. Na srovnatelných juniorských pozicích tak Američané berou dvojnásobek, u seniorních pozic jedenapůlnásobek. Největší rozdíl je u advokátních koncipientů – v ČR nastupují za 18 000 Kč, v USA za v přepočtu 99 000 Kč.

Finance a účetnictví

 • na mzdách finančních a účetních specialistů se nejméně projevuje zpomalení ekonomiky
 • pracovní trh stále trpí nedostatkem zkušených specialistů
 • výrazný růst mezd v roce 2008 u center sdílených služeb se počátkem roku 2009 pozastavil
 • daňoví poradci často chtějí podnikat na živnostenský list – jejich cena jako zaměstnanců roste
 • firmy vlastnění zahraničními majiteli platí lépe: na stejných pozicích činí rozdíl až 50 000 Kč (v případě finančního managementu)

Rok 2008 přinesl výrazný nárůst mezd v oblasti center sdílených služeb. Už na počátku letošního roku se ovšem tento růst zastavil. Mzdy se v roce 2008 zvyšovaly i na pozicích daňových specialistů, u kterých postupné navyšování prozatím trvá.

Stále je obecně nejvyšší poptávka po zkušených účetních se znalostí mezinárodních účetních standardů a dvou cizích jazyků – což je však ideální představa společností, která se vždy nemusí setkat s reálnou nabídkou na trhu. Z toho vyplývá jistý nedostatek finančních a účetních specialistů.

Mzdy juniorských pozic asistentů daňového poradce narostly ve srovnání s minulým ročníkem průzkumu Salary & Benefits Guide na spodní hranici o 5 000 Kč, zkušeným daňovým poradcům pak stoupla mzda až o 20 0000 Kč, u specialistů s praxí 3-5 let se mzda pohybuje v rozmezí 50 000 až 100 000 Kč měsíčně.

Ve srovnání se zahraničím se mzdy českých specialistů v oblasti účetnictví a práva nejvíce přibližují Španělsku. V poměru k sousednímu Německu jsou mzdy nižší nejméně o 65 procent: v ČR začínají lidé ve financích a účetnictví v přepočtu na 700 eurech, v Německu na 2 000. Spolu s praxí a s vyšší manažerskou pozicí se rozdíly prohlubují. Hlavní účetní s praxí delší než pět let bere v Česku v přepočtu 1 800 až 2 000 eur, v Německu šest až osm tisíc.

Přesto čeští specialisté do zahraničí neodcházejí. Kromě všeobecně nízké ochoty Čechů stěhovat se za prací je důvodem to, že životní náklady jsou v Německu ve srovnání s Českem násobně vyšší. Pro zkušenou účetní není problém vypočítat, kolik jí bude v Německu stát bydlení. Zákonitě pak musí požadovat stejný plat jako účetní s německým pasem.

Obchod a marketing

 • zpomalení ekonomiky nejvýrazněji ovlivní pozice v reklamních agenturách
 • větší flexibilita při vyjednávání o mzdě ze strany uchazečů a realističtější mzdové očekávání uchazečů
 • zaměstnavatelé preferují loajální kandidáty
 • největší vliv na pozice ve farmacii mají fúze

Největší pokles nabízených pracovních pozic zaznamenaly technické obory spojené s automobilovým průmyslem. V ostatních technických oborech je však poptávka po obchodnících s praxí v prodeji, technickým vzděláním a znalostí anglického jazyka stále vysoká. Nicméně požadavky na obchodníky se v porovnání s předchozími lety zvyšují. Firmy kladou větší důraz na předchozí praxi v oboru a na dobrou technickou znalost produktu.

U marketingových pozic počet uchazečů, stejně jako v loňském roce, převyšuje poptávku. Mzdy stagnují a vzhledem k očekávanému omezování výdajů firem na marketing v tomto roce, dojde na snižování pracovních míst v reklamních agenturách.


Informační technologie a telekomunikace

 • mzdy IT specialistů narostly v průměru o pět procent – poprvé za poslední tři roky u některých pozic i klesaly
 • pokles mezd nabízených absolventům, naopak mírné zvýšení u zkušených odborníků
 • nejlépe prosperují firmy, které realizují zakázky pro státní správu
 • nejžádanější specializace: JAVA, C#/.net a C++ a vývoj pro web - HTML, JavaScript, PHP
 • i kvůli poklesu kurzu koruny opět výrazně narostly rozdíly mezi mzdami v USA a v ČR
 •  

Firmy, které realizují zakázky pro státní správu, a společnosti, které začaly díky povolení on-line sázek vyvíjet nové herní portály – to jsou společnosti, které aktuálně v IT v České republice patří mezi ty nejlépe prosperující. Průzkum mezd zaznamenal v informačních technologiích a telekomunikacích meziroční nárůst mezd o pět procent – nejmenší za posledních pět let.

Poptávka po IT specialistech rostla v první polovině roku 2008, zpomalení ekonomiky spojené s omezením investic ICT společností se pak zvlášť projevilo až ve čtvrtém čtvrtletí uplynulého roku. Znalost PHP patří stále k těm nejvyhledávanějším. U ostatních internetových technologií mzdy stagnují, protože nabídka lidí, kteří je ovládají, je na pracovním trhu opravdu široká. Vedle team leaderů jsou ve vývoji softwaru nejlépe ohodnoceni programátoři JAVA a J2EE následováni vývojáři C#, .net.

V minulém roce opět stoupla poptávka po správcích Unixových systémů. V tomto oboru firmy zaměstnají i absolventy s minimálními pracovními zkušenostmi, u administrátorů MS většinou vyžadují alespoň rok praxe. Stále častěji také firmy napříč všemi specializacemi vyžadují znalost angličtiny.

Klesající kurz koruny v uplynulém roce po dlouhé době opět výrazně rozevřel nůžky mezi mzdami v České republice a ve Spojených státech. Nejvyšší rozdíly jsou u juniorských pozic. Začínající IT specialista si v USA vydělá až pětinásobek toho, co získá na obdobné pozici v ČR, u zkušených odborníků jsou rozdíly poloviční. Výjimkou jsou projektoví manažeři – u nich je rozdíl mezd v ČR a USA jen o 50 procent.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená