FinExpert.e15.cz

Plyn zlevní pro firmy i občany (aktualiz. 10:07)

Nová cena platí na příští čtvrtletí. Lidé, využívající plyn k vytápění, do konce roku ušetří asi pět set korun.

Od neděle platí domácnosti i firmy za plyn méně. Pro lidi zlevnil v průměru o pět a půl procenta, pro firmy o trochu méně.  Rozhodl o tom už v srpnu Energetický regulační úřad. Hlavní dodavatel plynu, společnost RWE Transgas, podle úřadu v prvním pololetí příliš vydělávala - a teď má své zisky "rozpustit" do nižších cen.

Nová cena platí na příští čtvrtletí. Lidé, využívající plyn k vytápění, by tak podle odhadů do konce roku mohli ušetřit nejméně pět set korun. Podle mluvčí úřadu Jarmily Lehnerové by nižší cena mohla zůstat i v prvním čtvrtletí roku příštího. Pak úřad přestane ceny plynu regulovat. Odborníci upozorňují, že nyní zlevňují ropné produkty, od nichž se ceny plynu odvíjejí.

Od dubna 2007, až regulace trhu s plynem padne, si ale nejspíš od domácností i firem RWE Transgas začne své zisky opět vybírat. Počítá s tím například analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Jednak má podle nich Transgas silnou pozici, ovládá asi osmdesát procent trhu. Jednak jsou v ostatních evropských zemích ceny plynu často výrazně vyšší než doma - například v Rakousku nebo Německu skoro dvojnásobně. Plyn v Česku přitom už za poslední rok a čtvrt zdražil o třetinu.

Nahoru půjdou příští rok i ceny dalších energií. Nejméně o šest procent podraží domácnostem elektřina, zdražují i dřevo a uhlí.

Zdroj: iHNed.cz

Vyjádření České plynárenské unie ke snížení cen zemního plynu od 1.10.2006

Pokud dramaticky nestoupne cena ropy, a v současnosti je trend spíše opačný, očekáváme, že cena zemního plynu bude v nejbližších měsících stabilní, nebo dokonce bude klesat. Ani začátkem příštího roku by se neměla cena výrazně měnit a lidé tak asi budou levněji topit nejméně do jara. I když domácnosti od října ušetří až 2 tisíce korun ročně, plyn určitě nepatří k nejlevnějšímu palivu. Přesto je u nás ale již kolem 2,6 milionu zákazníků, kteří dávají přednost využívání zemního plynu a to především pro jeho čistotu a poskytovaný komfort.

Co bude pro vývoj cen zemního plynu znamenat začátek liberalizace? Nedojde k nějakému citelnému skoku?

Závisí jak se bude vyvíjet cena ropy. 80 – 85 procent ceny zemního plynu vždy tvoří nakupovaná komodita a ta se zpožděním 1-5 měsíců kopíruje světovou cenu ropy. Začátek liberalizace bude znamenat spíše rozšiřování nabídky souvisejících služeb a jejich zkvalitňování, jinak v 1. čtvrtletí bude ještě cena pro domácnosti regulována Energetickým úřadem.

Ceny zemního plynu pro domácnosti jsou v porovnání s ostatními evropskými zeměmi relativně nízké. Dojde k podobné situaci jako u elektřiny, že po začátku liberalizace se rozdíl mezi cenami začne snižovat?

Liberalizace by měla přinést konkurenci a tak by se ceny zemního plynu měly pohybovat spíše u spodní hranice reálné ceny. Cenu zemního plynu určuje cena ropy, ale díky velké poptávce po palivech ze zemí BRIC se očekává růst cen všech paliv. Energie už nikdy nebudou levné. U nás se budou cenové nabídky srovnatelných paliv pohybovat pravděpodobně ve velice úzkém cenovém pásmu a rozdíly budou spíše v kvalitě služeb.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Celkem dobra reakce...
jmeno
2. 10. 2006, 11:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená