FinExpert.e15.cz

Plyn mírně zlevní, ale jen někomu

Mohly by ušetřit hlavně domácnosti, které mají vyšší spotřebu. Zdražuje totiž distribuce.
Regulované položky, mezi které patří především distribuce zemního plynu, narostly od nového roku v průměru o 2,7 procent.

Zemní plyn na velkoobchodních trzích zlevňoval. Na konečných účtech domácností se to ale v tomto roce projeví jen částečně. Zdražuje totiž distribuce. Jaké budou ceny plynu v roce 2016? 

Tento rok by na platbách za zemní plyn mohly ušetřit hlavně domácnosti, které mají vyšší spotřebu – tedy používají plyn na vytápění nebo ohřev užitkové vody. Naopak majitelé bytů, kteří na plynu pouze vaří, si možná mírně připlatí. Cena zemního plynu bude záležet nejen na spotřebovaném množství energie a distribučním regionu, ale především na cenové politice konkrétního dodavatele. 

Na rozdíl od elektřiny tvoří totiž větší část celkové ceny zemního plynu obchodní složka. Regulované poplatky, které každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad, se na ceně plynu podílejí asi z jedné čtvrtiny. Větší část ceny proto odběratelé mohou ovlivnit vhodným výběrem dodavatele nebo produktu (tarifu). 

Elektřina v roce 2016 nezlevnila. O ceně rozhodne tarif

Elektřina v roce 2016 nezlevnila. O ceně rozhodne tarif

Dodavatelé mlčí a zlevňovat se jim nechce.

Distribuce plynu zdraží v průměru o 2,7 procent

Regulované položky, mezi které patří především distribuce zemního plynu, narostly od nového roku v průměru o 2,7 procent. Zdražovalo se hlavně v distribučním regionu Pražská Plynárenská Distribuce (PPD), kde ceny narostly o 8,87 procent. V jižních Čechách, kde plyn distribuuje E.ON Distribuce, podražila regulovaná složka o 4,08 procent. Na území RWE GasNet, které zabírá většinu České republiky, vzrostly ceny distribuce o 1,74 procent. 

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: ERÚ

Proč distribuce zemního plynu zdražuje, vysvětlila předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková: „Na regulovanou složku ceny negativně působil především fakt, že kvůli teplé zimě a nižší spotřebě plynu nevybraly distribuční společnosti stanovené prostředky na provoz soustav, a museli jsme tedy tuto ztrátu dorovnat v souladu se závaznými právními předpisy.“ 

O kolik a komu zlevní plyn?

Větší část ceny plynu – zhruba 75 procent – je tvořena obchodní složkou. Na komoditních burzách cena zemního plynu klesala, a proto někteří dodavatelé zlevňují v průměru o 3 až 5 procent. „Ceny plynu pro naše klienty v následujícím roce klesnou, a to v průměru o 3 procenta,“ uvedla například Tereza Čápková ze společnosti Europe Easy Energy. 

Za (alespoň) mírným zlevněním plynu stojí hned několik faktorů. Zemní plyn je úzce navázaný na ropu, jejíž cena klesala. Podstatnou roli sehrálo také relativně teplé počasí, které nás provází od začátku topné sezóny. Pořádně nemrzlo ani loni, a tak se nevyčerpaly zásobníky zemního plynu, což cenu komodity také tlačí dolů. 

Žádné významné zlevňování se ale přesto nekoná a dominantní dodavatelé se omezili pouze na akční nabídky, které zákazníkům rozesílali na podzim. Nižší platby slibuje většina energetických společností klientům, kteří na akční tarif kývnou. „Konkrétně nabízíme produkt Variant 24 se slevou 5 procent, což například pro zákazníky využívající plyn k topení se spotřebou 20 000 kWh znamená, že v roce 2016 ušetří 1 237 korun,“ uvedl Vladimír Vácha ze společnosti E.ON.

Příklady – porovnání ceny zemního plynu 2015 a 2016

Energetický regulační úřad připravil prvotní srovnání, jak by se mohly ceny plynu vyvíjet. 

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Bože, XEnergie a BohemiaEnergy jsou negativně známe ...
Roman
19. 1. 2016, 14:06
Dobrý den Martine, dovolím si reagovat na Váš kome...
Arnošt Optimal-Energy
18. 1. 2016, 17:34
Tenhle trend klesajících cen pro spotřebitele v RD s...
Martin Froněk
18. 1. 2016, 14:59

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená