Naše republika obsadila v rámci Evropské Unie třetí místo ve výši takzvané „gender pay gap“. Nemůžeme se jím ale chlubit. Jde totiž o rozdíly průměrných platů mezi ženami a muži. Podle dat Eurostatu z roku 2014 mají ženy v průměru o 22,1 % nižší platy než muži. Vyplynulo to z údajů společnosti Stanton Chase věnující vyhledávání vrcholných manažerů.
Mohlo by se to zdát nespravedlivé. Proč mají mít ženy na stejné pozici mnohem nižší platy než muži jen kvůli tomu, že mají ženské pohlaví? „Snižování rozdílů je obecně spojeno se zvýšením rovnosti ve společnosti a s opouštěním od tradičního pojetí rolí žen a muže, tedy ženy jako primárně pečovatelky a muže jako chlebodárce,“ říká socioložka Lenka Formánková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Dnešní doba přeje více půjčkám než spoření.
Vrcholní manažeři
Ještě hůře, co se nerovnosti platů mezi muži a ženami týče, jsou na tom už jen v Rakousku a Estonsku. „V Rakousku ale za rozdílem stojí s největší pravděpodobností právě patriarchální myšlení. Spousta žen je u našich jižních sousedů v domácnosti,“ říká Marek Huml, Managing Partner ve společnosti Stanton Chase.
U vrcholných manažerů je to ale jinak. Zde jsou si muži a ženy rovnocenní. Velké korporace v dnešní době naopak velmi často mají interní kvóty na poměr žen ve vedeních kvůli diverzitě. Dokonce je dokázáno, že společnosti s vyšším podílem zástupkyň ze strany žen mají větší zisky a lepší hodnocení na burze. Ženy jsou tedy ve vedení firem žádoucí.