FinExpert.e15.cz

Platební schopnost firem je nyní překvapivě vysoká

Klepněte pro větší obrázekČeská republika se loni zařadila mezi státy, které se mohou pochlubit dobrou platební schopností firem. Vyplývá to z nové analýzy úvěrové pojišťovny Coface, která na základě rozboru makroekonomické a mikroekonomické situace pravidelně publikuje rating rizika neplacení krátkodobých pohledávek ve 151 státech světa, tak zvaný Country @rating. Ten je doplňkem k hodnocení platební morálky jednotlivých firem, kterou Coface také monitoruje.

Česká republika získala v nejnovějším hodnocení států rating A2, což je druhá nejvyšší možná známka, kterou mají například také Německo, Itálie, Nizozemsko nebo Maďarsko. Platební schopnost firem v zemích s tímto ratingem je sice horší než ve státech s ratingem A1, mezi něž v Evropě patří například Velká Británie, Francie či Španělsko, celkové riziko, že krátkodobé pohledávky nebudou spláceny, je však nízké.

Průzkum bere v úvahu následujícíc kritéria: politická a institucionální stabilita, růstový potenciál země, měnová stabilita, vnější zadluženost, stabilita bankovního sektoru a platební morálka firem.

„Česká republika zaznamenala slušný ekonomický růst, který při klesajícím tempu růstu spotřeby domácností poháněly především investice a export. Lze přitom očekávat, že si česká ekonomika udrží svou dynamiku i letos, především díky přílivu zahraničních investic a rostoucí výrobní kapacitě automobilového průmyslu,“ vysvětluje ředitel Coface Intercredit Czechia Jiří Hylmar. „Na druhou stranu Česko se stále potýká s vysokým deficitem veřejných rozpočtů, a je proto nezbytné, aby snahy o stabilizaci rozpočtu pokračovaly,“ dodal Hylmar.
 
Dobré vyhlídky mají i další státy střední a východní Evropy, jejichž rizikovost se po loňském rozšíření EU snížila. Vzestup ratingu zaznamenalo zejména Polsko, Litevsko a Lotyšsko (na A3) a Estonsko (na A2). Polepšilo si také Bulharsko, které má sice i nadále nižší rating B, ale nově s pozitivním výhledem. Míru rizika na Slovensku hodnotí Coface známkou A3, vyzdvihuje přitom reformy, k nimž Slovensko přistoupilo a které se odrazily ve zlepšení jeho ekonomických ukazatelů.

Pro rok 2005 Coface očekává mírný pokles tempa růstu světové ekonomiky, toto zpomalení by však nemělo mít podstatný vliv na celkovou míru úvěrového rizika. Podmínkou ovšem je, že nenastanou žádné šoky u dvou klíčových rizikových faktorů: ceny ropy a kurzu dolaru. Coface odhaduje, že ceny ropy se udrží na úrovni roku 2004 a že i nadále budou trvat tlaky na pokles kurzu americké měny. Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje je, že úrokové sazby se budou v USA postupně zvyšovat, nelze však vyloučit ani náhlé zpřísnění monetární politiky, pokud by došlo k prudkému oslabení dolaru. To by mělo jednoznačně negativní dopad na hospodářství Spojených států. Další zhodnocení eura vůči dolaru by mělo negativní efekt také na ekonomický růst a solventnost firem v eurozóně, kde se již nyní podniky potýkají se slabší vnější poptávkou a poklesem konkurenceschopnosti.

Zdroj: Coface Intercredit Czechia

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená