FinExpert.e15.cz

Platební morálku mají nejhorší Češi

Česko stále patří na poli platební morálky k nejhorším zemím Evropy. Dvě třetiny českých pohledávek jsou vyřízeny až po době splatnosti.
Ačkoli se index platebního rizika proti minulému roku snížil ze 176 na 171 bodů, Českou republiku předstihlo v žebříčku 20 z 22 sledovaných evropských států. Podnikatelé, kteří chtějí dostat včas zaplaceno za svoje dodávky, jsou na tom hůře jen v Portugalsku. Vyplývá to z průzkumu inkasní společnosti Intrum Justitia, kterou novinářům představil její ředitel Ivo Klimeš.

Nejlépe platí Finové a Italové

Průzkum, který se koná pravidelně od roku 2002, se zaměřuje především na platební morálku a riziko ztrát z platebního styku. Neprovedených plateb je v Česku už třetí rok více než tři procenta, v Evropě je přitom průměrná míra nedobytných pohledávek 1,9 procenta. Podobně jako ČR jsou na tom například Pobaltské státy nebo Portugalsko, nejméně nesplacených pohledávek mají ve Finsku a Itálii.

Na peníze čekají nejdéle úřady

Podle Klimeše lze sice v Česku pozorovat pozitivní trend, který zahrnuje i zkracující se zpoždění plateb, přesto jsou prý některé ukazatele ve srovnání se zbytkem Evropy varující. Dobu splatnosti čeští respondenti překračují o 14 procent častěji, než činí evropský průměr. Podíl pohledávek, které jsou starší než 90 dní, je 13,5 procenta. České lhůty splatnosti se pohybují kolem 20 dnů, takže jsou vzhledem k evropským relativně krátké, průměrné zpoždění platby ale bývá 23 dnů. Podniky tedy čekají na své peníze zhruba 47 dní. Vůbec nejpomalejší plátce pak mají v ČR úřady veřejné správy.

Bankovní úvěry mohou podražit

Další vývoj platební morálky prý mohou ovlivnit nová pravidla hodnocení úvěrových rizik a zjišťování kapitálové přiměřenosti bank, která v EU začnou platit od ledna 2007. Banky pak zřejmě přenesou více rizika na klienty, pro které bude složitější získat úvěr. Aby podnikatelé nezhoršili své úvěrové podmínky, budou platit přednostně bankám a nikoli dodavatelům. "Postižení dodavatelé budou sami platit pozdě a současně se stanou z pohledu bank rizikovějšími partnery, což jim zdraží čerpané úvěry," předpovídá Intrum Justitia v tiskové zprávě.

Morálka se horší v celé Evropě

Trendy ve vývoji platebního rizika v celé Evropě jsou podle průzkumu mírně negativní. Doba splatnosti pohledávek se zvýšila z 57,3 dní v roce 2003 na 59,2 dní v roce 2005. Po předem domluvené lhůtě se v Evropě splácí 45 procent pohledávek v účetní hodnotě 250 miliard eur, objem zpožděných plateb tak od roku 2004 stoupl o 25 miliard eur. V tomto roce se podle krátkodobé předpovědi mají základní ukazatele i nadále mírně zhoršovat.

Sankce, které firmy i úřady uplatňují vůči svým dlužníkům, jsou přitom podle průzkumu poměrně mírné. Více než polovina respondentů upomíná dlužníky telefonicky nebo zadrží další dodávky, pouze pětina se ale uchýlí k připočítávání úroku za pozdní platbu.

Autor: iHNed
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená