FinExpert.e15.cz

Platební karty k placení nebo k vybírání z bankomatu?

Češi při nákupech stále více využívají platební karty místo placení hotovými penězi. Některou z bankovních karet využívá téměř šest z deseti lidí. Jak platební karty využíváme prozrazují údaje Sdružení pro platební karty.
Platební karty k placení nebo k vybírání z bankomatu?

Každý z držitelů platebních karet u nás prostřednictvím svých karet koupil v obchodech do letošního června zboží za více než 3 100 Kč, zatímco loni to bylo o tisíc Kč méně. Tyto údaje vyplývají  ze statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK). Češi koupili celkem za letošních prvních šest měsíců zboží za 18,7 miliardy Kč, oproti loňsku je to téměř dvojnásobek. Každá karta prošla některým z platebních terminálů v obchodě téměř třikrát. Loni to bylo v průměru přibližně jednou a půlkrát.

Držitelé platebních karet postupně mění své návyky při nakupování a místo výběru peněz z bankomatu platí kartou přímo u obchodníka. V protikladu s tím, jak roste používání karet, se již tak nezvyšuje zájem o vydávání nových. Meziroční růst se drží zhruba na dvaceti procentech. Podle některých odborníků je již trh kartami nasycen. V počtu vydaných karet se již Češi blíží jiným evropským státům. Například některou z karet jedné ze dvou největších asociací, MasterCard, používá více než čtvrtina Čechů. Srovnatelně jsou na tom například Irové, Francouzi nebo Slováci.

Platby provedené kartami u obchodníků ve 2. čtvrtletí 2004

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: SBK

Výběry z bankomatů ve 2. čtvrtletí 2004

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: SBK

Hitem jsou kreditní karty

Boom zažívají především kreditní karty, které lidem umožňují přečerpat zůstatek na účtu. Jejich počet se zvýšil téměř dva a půlkrát na 141 tisíc, což je však v celkovém objemu vydaných karet relativně nízké procento. Podle odborníků souvisí rostoucí zájem o kreditní karty především s tím, že si Češi stále více zvykají žít na dluh. Větší využívání platebních karet podpořil i stále se zvyšující počet obchodníků, kteří platbu kartou umožňují. Počet obchodních míst akceptujících karty do června meziročně vzrostl o 1200 na 92,6 tisíce.

Budoucnost platebních karet odborníci vidí především v čipových kartách s větší ochranou, kreditních či co-brandovaných karet, tedy karet vydávaných s konkrétními komerčními partnery. Co se týče čipových a hybridních karet, jsou považovány za podstatně dokonalejší díky obsahu mikroelektronického prvku, ale jsou také výrobně nákladnější. Díky své relativně vysoké (a stále se zvyšující) paměťové kapacitě i možnostem složitého kódování, umožňují zaznamenání dalších údajů, které se týkají uživatele platební karty. Uvažuje se i o podchycení údajů, které nemají bezprostřední vztah k finančním transakcím. Čipy znemožní kopírování a zneužívání platebních karet - což je současný názor odborníků. Jistě je problematické, zda tento optimismus vydrží i do vzdálenější budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: SBK

Čipové karty se v současnosti zhotovují ve formátu EMV, na kterém se dohodly klíčové kartové asociace VISA a MasterCard. Z organizačních i ekonomických důvodů se uvažuje o přechodném období, během kterého budou používány tzv. hybridní karty, tj. karty, které budou mít současně magnetický proužek i čip. Takové karty budou akceptovatelné jak „starými“ snímacími zařízeními, tak i „novými“, která budou určena pouze pro snímání údajů z čipových karet. Většina bankomatů a terminálů totiž není schopná čipy číst, a i když na kartě jsou, čtečky využívají hlavně magnetický pruh. Magnetický proužek je ale na kartě i kvůli terminálům v zahraničí. Ne všechny země totiž čipovou technologii zavedly. Pro používání tohoto druhu karet se uvažuje pouze o přechodném časovém období, přičemž se odhaduje, že v tuzemsku by toto období mohlo skončit přibližně v roce 2008.

S výměnou čipových karet svým klientům z naší velké bankovní trojky začala jako první Komerční banka. První čipová transakce se uskutečnila v červnu roku 2000. Klientům je ale začala vydávat až loni v únoru. Tři měsíce nato na ni navázala ČSOB. Česká spořitelna zavede výměnu až ve druhé poloviněi příštího roku. Nutno podotknout, že karty jsou vydávány jako hybridní, tj. kombinující čip a magnetiský proužek. Je to z důvodu zatím pochopitelně omezeného počtu platebních terminálů akceptujících čipovou technologii. Další tři banky, tj. eBanka, HVB Bank a Živnobanka, začnou karty vydávat na začátku příštího roku. Volksbank začne hybridní karty vydávat už v listopadu 2005. GE Capital bank karty testuje, kdy je ale klientům nabídne, zatím neupřesnila.

Co je systém 3D-Secure?

Novinkou z poslední doby představuje zabezpečení transakcí při nákupech na internetu systémem 3D-Secure. O tomto systému jsme přinesli podrobné informace v článku Řešení bezpečných plateb kartami na internetu: 3D-Secure?
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená