FinExpert.e15.cz

Platební karta – výhra nebo pohroma pro vaše peníze?

O tom, že technika jde mílovými kroky dopředu, nikdo z nás asi nepochybuje. Ještě před dvaceti lety málokdo věděl, co je to platební karta. Myšlenka, že by jste se vydali do obchodu bez peněz a přesto si mohli něco odnést, nepřicházela v úvahu.
Platební karta – výhra nebo pohroma pro vaše peníze?

Chodit na nákupy bez peněz není v současnosti téměř žádný problém, naopak se tato móda stává nedílnou součástí našich každodenních životů. U některých z nás to došlo dokonce tak daleko, že u sebe nenosí vůbec žádnou hotovost a vyhledávají jen ty obchody, kde kartou mohou bez problémů zaplatit. Jedinou překážkou, která vás při nakupování bez peněz může ještě přibrzdit, je zjištění, že vámi vybraný obchodník platby kartou nepřijímá, protože k tomu nemá potřebné technické vybavení.

Pro platební karty platí dobře známé pravidlo, že každá věc má svou kladnou, ale i stinnou stránku. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří používají platební karty, utratí daleko více peněz, než kdyby své platby uskutečňovali tradiční platbou - v hotovosti. Tato zpráva je sice povzbudivá pro všechny obchodníky, horší však pro zákazníky. Důvod je čistě psychologického charakteru. Psychologové říkají, že zaplatit útratu 5 000 Kč pěti jednotisícovými bankovkami je pro člověka daleko „nepříjemnější“, než podat prodavači svou platební kartu k provedení odpočtu.

Vyberte si svoji kartu

I přes tuto skutečnost obliba platebních karet roste. Abyste mohli získat platební kartu, nebudete muset vynakládat žádné enormní úsilí. Obvykle stačí, když si založíte u libovolného peněžního ústavu účet a vydání platební (debetní) karty již nic nebrání. Pro tento druh platebních karet je charakteristické, že jsou spojeny s objemem peněz uložených na vašem účtu. Potřebujete-li kartou zaplatit takovou částku, která nepokryje výši peněz na vašem účtu, můžete se dočkat toho, že transakci nebude možné uskutečnit. Z této situace můžete najít východisko, budete-li mít k dispozici tzv. kreditní kartu. Kreditní karta totiž pracuje na odlišné principu.

Obecně lze konstatovat, že kreditní karta je jakýmsi druhem spotřebitelského úvěru. Nespornou výhodou oproti klasickému spotřebitelskému úvěru je fakt, že se vyhnete podávání žádosti o každou půjčku. U tohoto druhu platební karty totiž nezáleží na stavu vašeho konta. Princip je takový, že každá platba se uskutečňuje na dluh a následně se tato „půjčka“ splácí. Z toho vyplývá, že majitel karty může peníze čerpat v době, kdy je jednoduše potřebuje. Jediné omezení spočívá v tom, jak vysokou částkou můžete disponovat a záleží jen na vás, kdy a jak rychle peníze utratíte.

Další výhodou je, že obvykle stačí uskutečňovat jen určité (předem stanovené) minimální splátky, a to v měsíčních intervalech. Zbylou část nepoužitého úvěru má majitel karty stále k dispozici. Poskytnutá služba ovšem něco stojí. Bance za tuto službu musíte platit celkem vysoké úroky, které se pohybují kolem 20 procent ročně. Strašáka takto vysokých úroků však můžete odehnat tím, že u běžných kreditních karet se začnou úroky načítat až po předem určené době od provedení platby. Během tohoto bezúročného období může držitel karty celý dluh splatit. Banka mu pak nebude účtovat žádný úrok. Délka tzv. bezúročného období je různá, u mnoho kreditních karet dosahuje délky kolem 30 dnů.

Pozor na ztrátu platební karty!

Z výše uvedených skutečností lze odvodit, že platební karty lze považovat za výhodný způsob uskutečňovaní svých plateb. Není proto divu, že lidé ve svých peněženkách stále více přestávají nosit peníze v hotovosti a spoléhají na svou kartu. Nicméně u ztráty platební karty může být riziko dokonce ještě větší, než u ztráty peněženky s hotovostí. Proto je nutná určitá dávka ostražitosti při každodenní manipulaci s kartou. Riziko tkví v tom, že jakmile kartu ztratíte, může se to značně prodražit. Zvláště pokud na ztrátu karty přijdete až za několik dní a navíc se karta dostane do rukou člověka, který se v tomto oboru umí pohybovat, máte o potíže postaráno.

Pokud se vám tato nezáviděníhodná událost stane, neváhejte a okamžitě nahlaste ztrátu karty bance. V tomto okamžiku rozhoduje doslova každá minuta. Čím rychleji ztrátu nahlásíte, tím rychleji zablokujete své peníze. Obvykle totiž banka přebírá odpovědnost od půlnoci dne, ve kterém majitel karty krádež oznámí. Tento faktor je dobré vzít v úvahu, pokud se teprve rozhodujete, kterému peněžnímu ústavu své peníze svěříte.

Chránit se můžete také tím, že si uzavřete pojištění odpovědnosti proti ztrátě, které lze sjednat u mnoha finančních ústavů. Pojistka, která stojí několik stovek korun, vám dodá klid, že v případě ztráty a zneužití karty, neutrpí škodu.

Tento stav platí tehdy, pokud vám byla sice odcizena karta, ale váš PIN zůstal utajen. V opačném případě, kdy přijdete o kartu s vaším PINem, máte smůlu a všechny platby, které držitel ukradené karty provedl, jdou na váš účet. Nenoste proto nikdy kartu a její PIN pohromadě a raději si ho ani nikam nepiště! Snažte si ho jednoduše zapamatovat.

Základní pravidla pro bezpečné zacházení s platební kartou

  • Platební karta je vaším majetkem, a proto ji nikomu nepůjčujte.
  • Platební kartu nenoste u svých osobních dokladů. Nepřijdete tak v jednu chvíli od všechny nejdůležitější doklady.
  • Po převzetí platební karty si udělejte kopii podepsaného podpisového proužku.
  • Nikdy nepište svůj PIN na kartu a nikomu jej nesdělujte.
  • Dbejte na ochranu magnetického proužku karty proti poškození.
  • Svůj PIN u bankomatu zadávejte jen tehdy, kdy máte naprostou jistotu, že vás nikdo nepozoruje.
  • Při placení kartou sledujte personál obchodu, zejména dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad.
  • Provádějte pravidelnou kontrolu svých výpisů z účtu.
  • Při ztrátě nebo odcizení karty je nutno ji ihned nechat v peněžním ústavu zablokovat.
  • Ke své kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům.
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Odpovědnost
Pavel
12. 1. 2005, 11:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená