FinExpert.e15.cz

Plátci DPH pozor, od ledna vás čeká kontrolní hlášení

Novinka má přinést 10 miliard ročně, kolik z toho bude na pokutách?
Plátci DPH pozor, od ledna vás čeká kontrolní hlášení

Na všechny podnikatele, kteří jsou plátci DPH, čeká od příštího roku jedna velká novinka – tzv. kontrolní hlášení. Pokud jste poctiví, nemusíte se obávat, tedy teoreticky. To podstatné je, že se prakticky jedná o údaje plynoucí ze současné evidence pro účely DPH, kterou jako plátce nepochybně vedete. Čili jde více méně jen o softwarovou záležitost, kdy vám účetní program „lejstro“ v příslušné formě vygeneruje na jedno kliknutí a navíc budou zrušeny současné výpisy z evidence, takže z po praktické stránce nepůjde o nic hrozného.

Klepněte pro větší obrázek
Jste-li plátci DPH, od ledna si pohlídejte, zda jste odeslali kontrolní hlášení. Pokud zapomenete nebo se to nepovede, dostanete pokutu (obr.: shutterstock.com)

Slůvko teoreticky v druhé větě je ovšem na místě, pokud totiž z nějakého důvodu podání na finančák včas nedorazí, zaplatíte (tučnou) pokutu. V tom spočívá velký rozdíl oproti současnému stavu, jelikož zatím co podání výpisu z evidence (ty zaniknou) nebo souhrnného hlášení po termínu neznamená pro poplatníka žádnou sankci, pokud podáte pozdě kontrolní hlášení, dostanete „flastr“. Tisícovka je za pozdní podání a rovných 10 000 Kč činí pokuta, pokud vás správce daně k podání vyzve písemně výzvou. A 50 000 Kč vyměří berní úředníci tomu, kdo hlášení nepošle ani v náhradní lhůtě, kterou stanoví ve výzvě.

Státní kasa plus 10 mld. korun ročně

Důvodem pro zavedení kontrolního hlášení je dle Finanční správy potřeba mít údaje o přijatých a uskutečněných plněních rychle k dispozici, aby bylo možné data zpracovat (na to bude zřízeno datové centrum v Pardubicích) a odhalit podvody, které vedou k neoprávněným čerpáním odpočtů DPH. Finanční správa zároveň slibuje, že zabezpečení dat bude maximální. Dle propočtů analytiků „berňáku“ by toto opatření mělo mít pro státní rozpočet přínos 10 miliard korun ročně.

Klepněte pro větší obrázek
Přínos kontrolního hlášení pro státní rozpočet má být 10 mld. Kč ročně. Kolik z toho bude na pokutách? (obr.: financnisprava.cz)

V praxi tak půjde o to, aby správce daně nechodil s křížkem po funuse, ale stopnul vyplácení nadměrných odpočtů DPH z transakcí, které se vůbec neuskutečnily. Ostatně ministr financí Babiš o nich rád mluví a upozorňuje na obrovské úniky napříč státy EU. Finanční správa ujišťuje, že nezavádí velkého bratra, jelikož hlášení nebude obsahovat kompletní souhrn fakturačních údajů, z nichž by bylo možné vyčíst určité obchodní strategie či obchodní tajemství dotčených plátců, například marži nebo předmět obchodu.

Z kontrolních hlášení bude možné zjistit pouze mezi kým a kdy proběhl obchod a celková cena fakturovaného plnění. Konkretizace předmětu plnění se uvádí jen u režimu přenesení daňové povinnosti, kde se ovšem vykazuje stejným (neurčitým) způsobem již nyní. Data se budou vyhodnocovat centrálně, co nebude „pasovat“, to se postoupí příslušným územním pracovištím, které vyšlou do terénu úředníky, aby transakce prověřili.

Máte volný milion? Nenechávejte peníze pohromadě

Máte volný milion? Nenechávejte peníze pohromadě

Na jednom účtu vám za rok vydělá 8 tisíc, na čtyřech o 4,5 tisíce víc.

Počátečním obdobím, za které se podává kontrolní hlášení, je leden 2016, respektive 1. čtvrtletí 2016. Tedy první kontrolní hlášení budou podávána do 25. února 2016, respektive do 25. dubna 2016. Kontrolní hlášení se bude podávat pouze elektronicky, a to výhradně ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně. Další informace o kontrolním hlášení najdete na webu finanční správy, kde jsou průběžně aktualizovány.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Uprimne, nedostatek informaci a xml format kontrolni...
Katerina
9. 11. 2015, 10:59
Měsíčně to platí pro právnické osoby bez ohledu term...
Petr
14. 9. 2015, 11:00
No nevím, ale podávání hlášení bude vždy měsíčně a t...
Petr
14. 9. 2015, 10:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená