FinExpert.e15.cz

Platby v zahraničí aneb Rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou

Platby v zahraničí aneb Rady, které se vyplatí přibalit na dovolenou

Níže najdete několik tipů, díky kterým můžete v zahraničí ušetřit a všechno okolo placení proběhne tak, jak má. Ještě před cestou si hlavně zkontrolujte platnost svojí platební karty. Také si zjistěte limity na kartě a případně je ještě před dovolenou upravte.

To, co vám na kartě stačí v běžný pracovní den, totiž nemusí zvládnout pokrýt všechna lákadla a zážitky, které si chcete na dovolené dopřát. Snadno je zjistíte a stejně jednoduše i upravíte v mobilní aplikaci, internetovém bankovnictví, případně na pobočce či klientské lince vaší banky.

Pozor na směnu

Dejte si pozor na směnu peněz při výběru z bankomatu a raději volte výběr bez směny. Zahraniční bankomat vám totiž může nabídnout směnu místní měny na české koruny. To znamená, že na displeji bankomatu hned uvidíte, kolik korun vám bude za tento výběr z účtu strženo. Na první pohled se to zdá jako fajn služba, problém se ale často skrývá ve směnném kurzu. Pokud totiž takovou směnu přijmete, přepočte bankomat vybíranou částku na koruny sám, a to často kurzem výhodným spíše pro jeho provozovatele než pro vás

Když se vám tedy nechce nic kontrolovat, bývá lepší a rychlejší zvolit výběr bez směny a nechat přepočet na své bance. Její směnný kurz bude ve většině případů výhodnější pro vás. Stejná situace vás může potkat také při platbě kartou v obchodě. I tady platí, že kurz bez směny u obchodníka bude ve většině případů pro vás výhodnější.

Víte, kam zavolat při ztrátě karty?

Pokud nemáte toto důležité číslo vaší banky uložené, raději si jej vyhledejte a rovnou uložte, při blokaci karty totiž bývá rozhodující rychlost. A navíc nebudete muset v zahraničí utrácet za internetové připojení, kdybyste ono číslo zrovna potřebovali a museli si je na webu vyhledat.

Poplatky, poplatky...

Vždy se nezapomeňte informovat, jak vysoký poplatek po vás bude vaše banka při výběru v zahraničí chtít a jak má vůbec tyto poplatky „postaveny“. Často tak, že zaplatíte určitou fixní částku plus „nějaké to procento“ z výše obnosu, který vybíráte. Na základě toho se pak rozhodujte, jakou částku vyberete. Celkově tomu pak přizpůsobte množství hotovosti, kterou si s sebou povezete. 

Tip pro klienty Air Bank

Pokud jste klienty Air Bank a máte Velký tarif, nic neřešíte, protože výběry máte zdarma. U Malého tarifu stojí každý výběr 25 Kč. Proto si dopředu promyslete, zda se vám nevyplatí změnit si tarif z Malého na Velký. Můžete to totiž udělat třeba jen na ten měsíc, kdy budete v zahraničí. Změnu lze udělat jednoduše v internetovém bankovnictví, na pobočce nebo přes telefon. Nový tarif začne platit vždy od prvního dne dalšího měsíce. 

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená