FinExpert.e15.cz

Platba daně se blíží. Firmám může pomoci factoring

Praha, 13. března 2015

Necelé tři týdny zbývají do lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob. Alespoň pro ty firmy, které nevyužívají služeb daňového poradce. Finanční správa loni pokutovala 24 459 firem za nedodržení termínu, ve většině případů zbytečně. Pro společnosti, které drží své cash-flow pod kontrolou, není problém zákonný termín dodržet.

Podle statistik Generálního finančního ředitelství dosáhly pokuty za opožděné podání daňového přiznání v loňském roce výše 56,5 milionu korun. „Řada firem doplácí na to, že byť má potřebné finance na platbu daně, jsou takzvaně zamrzlé v pohledávkách a nemůže s nimi disponovat,“ upozorňuje Michal Gabriel, ředitel společnosti Bibby Financial Services, jež se zabývá provozním financováním.

V praxi to znamená, že při využití factoringu dodavatel nemusí čekat někdy až 90 dní na inkaso pohledávek, ale má prostředky k dispozici v řádu dnů. Mimo klasického provozu mu tak nedělá problém odvést daň v řádném termínu. „Zaplacené sankce jsou zbytečné, factoring je výrazně levnější než úroky z prodlení, navíc klient získá dlouhodobě kontrolu nad svým cash-flow a jistotou úhrad,“ dodává Michal Gabriel.  

Factoring není pouze úvěr, ale jeho součástí jsou i administrativní a inkasní operace (např. verifikace zaúčtování faktur u odběratelů, včasné upomínání úhrad ještě v době splatnosti) či monitoring bonity odběratelů.

Termín 1. dubna lze podle daňového řádu bez pokuty překročit ještě o pět pracovních dní, podá-li podnikatel přiznání později, čeká jej sankce. Penále začne naskakovat od šestého pracovního dne. Za každý další den si naúčtuje finanční úřad přirážku k daňové 

povinnosti ve výši 0,05 % stanovené daně či daňového odpočtu, maximálně ale 5 % stanovené daně či odpočtu. Obdobně je vypočítána sankce při nepodání hlášení či vyúčtování. Je-li výsledkem daňová ztráta, přirážka činí „pouze“ 0,01 % denně z její výše, maximálně 5 %. Podnikatelé, kteří využívají služeb daňového poradce, mají nicméně čas až do 1. července.

Značné potíže může daňové přiznání způsobit firmám, které za rok 2014 nevykáží zisk. Na základě toho je totiž pro ně komplikovanější dosáhnout na klasický úvěr. „Často se se stává, že banky jsou v takových případech velmi obezřetné. Naopak factoring není tolik zaměřený na historii firmy, ale na budoucnost. Jednou z jeho .největších výhod je flexibilita financování podle aktuálního vývoje objednávek a tržeb,“ dodal generální ředitel Bibby Financial Services.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená