FinExpert.e15.cz

Plast se díky ceně, odolnosti i snadnosti zpracování prosazuje jako průmyslový materiál 21. století

Olomouc, 24. února 2017

Roční spotřeba plastu ve světě se pohybuje kolem tří set milionů tun. Je to jeden z nejpoužívanějších materiálů současnosti a jeho využitelnost neustále roste. V průmyslu bývá plast dokonce nazýván materiálem 21. století. Díky svým vlastnostem dokáže v některých oblastech nahradit tradiční materiály jako kov, keramiku nebo sklo.

Počátky výroby a využívání plastů lze datovat do 19. století, velký rozmach však toto odvětví zaznamenalo po druhé světové válce. Původně se s nimi počítalo jako s „náhradníkem“ za přírodní materiály, protože je ale plasty svými vlastnostmi v mnoha ohledech dalece předčily, začaly se používat trvale a postupně pronikly i do řady průmyslových odvětví od elektrotechnického průmyslu přes stavebnictví až po průmysl automobilový.

Tahoun evropského zpracovatelského průmyslu

„Plasty jsou oproti materiálům jako například kov či sklo a keramika snáze zpracovatelné a práce s nimi je také finančně méně nákladná. Výhodou je rovněž velká variabilita vlastností, k nimž se lze dopracovat,“ říká Oldřich Kovařík ze společnosti OK Design, která se na zpracování plastu specializuje. I to je důvod, proč je plastikářství – obor zahrnující zpracování plastů a výrobu pryžových výrobků – jedním z tahounů tuzemského i evropského zpracovatelského průmyslu. Podle agentury CzechTrade zaměstnává evropský plastikářský průmysl kolem 1,5 milionu lidí a působí v něm více než 60 tisíc firem.

Dají se snadno obrábět, řezat, tvarovat či vstřikovat

Plasty se v přírodě nevyskytují, jejich výroba je proto záležitostí průmyslových závodů. Při svém vzniku jsou tekuté a dají se snadno formovat buď do finálního produktu, nebo do polotovaru určeného k dalšímu zpracování. Možností, jak s plasty dále pracovat, je celá řada. Dají se podle druhu materiálu frézovat a vypalovat laserem, vstřikovat, obrábět, řezat, leštit, tvarovat teplem, svařovat či lepit. Díky tomu z nich lze vyrobit v podstatě cokoliv od různých krabiček a stojánků přes kryty průmyslových strojů a palivové nádrže automobilů až po přesně tvarované součástky do nejrůznějších zařízení.

Vysoká chemická i tepelná odolnost, nižší váha oproti jiným materiálům

To, co plasty předurčilo k masovému využívání, byly vedle zpracovatelnosti rovněž jejich vlastnosti. „Ty totiž mohou být skutečně velmi variabilní. Mezi ty stěžejní patří například vysoká tepelná, chemická i mechanická odolnost, pružnost nebo naopak pevnost, a dále pak i nízká hmotnost třeba ve srovnání s kovem. I to je důvod, proč jsou třeba v automobilovém průmyslu plasty tak hojně využívány,“ vysvětluje Oldřich Kovařík ze společnosti OK Design. Ještě lepších vlastností pak lze v budoucnu dosáhnout kombinací plastu s jinými materiály, například uhlíkovými vlákny. Takové materiály pak mohou mít větší pevnost než kov při daleko menší váze, což z nich dělá ideální kandidáty pro leteckou nebo vesmírnou techniku. Například průmyslová výroba grafenu by díky jeho vlastnostem převrátila náš život zcela jistě naruby.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená