FinExpert.e15.cz

Plán: Bez zaměstnání

Propuštění se může přihodit každému. Vytvořte si rozvrh činností pro případ, že práci ztratíte.
Plán: Bez zaměstnání

Odborníci tvrdí, že vyhazov – propuštění z práce – je jedním z největších stresů, hned po smrti blízkého člověka a po rozvodu. Ale i strach z výpovědi je těžkým stresem, o to horším, že mu nemůžete čelit přímo, ale vznáší se nad zaměstnancem dlouhodobě, v době krize možná stále. Proti všemu se dá ale bojovat a stejné je to i s tímto. Chybou je čekání do poslední chvíle a slepá víra, že to nemusím být zrovna já, kdo bude propuštěn. „Čekání na zázrak oslabuje. Dnešní doba žádá lidi, kteří se umějí adaptovat na změny. Kdo to umí, má sebedůvěru, přežije vše,“ říká brněnská psycholožka Zdena Žídková. Buďte proto na možnou výpověď připraveni. Nejen v myšlenkách, ale i teoreticky a prakticky. „Mějte v hlavě plán, co budete dělat, když to opravdu přijde,“ radí Žídková.

Každý se připravuje jinak

Na výpověď se každý dle své nátury chystá jinak. Úzkostný typ obvykle zvolí myšlenkový scénář typu: Co se mnou dál bude? Jsem neschopný, vždycky selžu. Reaguje pasivitou a uzavřením se do sebe, nic nepodniká a trápí se. Tady je nutné v první řadě zastavit „sebemrskačské“ scénáře a nasměrovat člověka dál.

Typ agresivní, vztahovačný, obvykle obviní okolí nebo alespoň okolnosti. On sám je v pořádku a je mu křivděno. Intrikuje, snaží se devalvovat konkurenty, hádá se, obviňuje, snaží se potopit druhé, aby přežil. Tady je nutné naopak zastavit agresivitu obrácenou navenek.

„Dejte doma hlavy dohromady a připravte si výhled alespoň na šest až devět měsíců dopředu. Udělejte si předběžný přehled pravidelných měsíčních výdajů – kolik vás zhruba stojí jídlo, drogerie, obuv, ošacení, školné, telefony, jízdné, kurzy a kroužky dětí,“ říká analytička poradenské společnosti Benefita Miriam Hanáková.

Přičtěte také nutné platby za nájemné, elektřinu, vodu, plyn. Spočítejte si, kolik peněz byste dostali jako podporu v nezaměstnanosti, a zvažte, jaké položky je možné zrušit, případně odložit – třeba stavební spoření, penzijní připojištění, investice, pojištění osob či majetku.

Když to přijde

Pokud už o práci skutečně přijdete, prvních několik měsíců můžete hospodařit díky odstupnému se stejnými penězi. Navíc se musíte přihlásit na úřad práce, kde získáte na určitou dobu podporu, takže úplně bez příjmu nezůstanete. Podpora pro lidi bez práce se vypočítává podle mnoha faktorů, ale obecně se dá říci, že první dva měsíce dostanete 60% z hrubé mzdy, další dva měsíce padesát procent a poslední měsíc 45 %.

Lidé nad padesát let mohou pobírat podporu osm měsíců, starší 55 let až jedenáct měsíců. Maximální výše podpory je něco přes 13 tisíc korun. Později můžete dostávat i dávky sociální podpory v hmotné nouzi – informace získáte na stránkách ww.mpsv.cz nebo vám bezplatně poradí občanské poradny.

I hypotéka se dá prodat

Více peněz na živobytí byste také mohli získat například zrušením smluv ze stavebního spoření. „Dejte ale pozor, u některých smluv byste se mohli dočkat sankcí nebo daňových dopadů, je třeba pečlivě prostudovat jejich podmínky,“ varuje Hanáková.

Někteří lidé mohou mít doslova noční můry z nesplacené hypotéky, úvěru nebo leasingu. Jak platit splátky, když jsou vyšší než celá podpora? „Nepanikařte, i to se dá řešit. Buď je možné splátky odložit, v případě větší nouze se dá nemovitost prodat i s hypotékou. Ale hlavně, dokud ještě práci máte, začněte se zajímat o pojištění schopnosti splácet úvěr včetně rizika ztráty zaměstnání, a pokud to půjde, pojistěte se,“ radí Miriam Hanáková.

Promluvte s dětmi

Rozmyslete si i pravidla života ve změněných podmínkách – řekněte si, o co přijdete a čím to nahradíte. Čtrnáctidenní dovolenou u moře nahradí výlety po českých hradech a zámcích, skromněji se dají oslavit svátky, narozeniny i Vánoce. Je také dobré promluvit si s dětmi o možnosti změny finančně náročných kroužků a koníčků. „Pokud je rodinná situace stabilizovaná, určitě bych hrozbu výpovědi a tím i možné změny v rodinném rozpočtu s dětmi probrala. Je třeba jim to vysvětlit normálním tónem. Pak to vezmou v klidu, tak, jak jim to podáte,“ říká psycholožka Zdeňka Žídková. Diskusi na téma výpověď nedoporučuje probírat s dětmi v rodinách, kde jsou mezi manželi napjaté vztahy.

Dívejte se po nové práci

Připravujte se také na hledání nové práce. Promyslete si, jak byste se připravili na pohovory se zaměstnavateli, informujte se, jak správně napsat životopis. Začněte se předběžně dívat i na pracovní nabídky. „Udělejte si obrázek o tom, jaká je ve vašem regionu možnost uplatnění ve vaší profesi, porovnejte nabídky se svými představami o platu,“ radí Hanáková. Nemusíte se však přitom soustředit jen na svůj obor. Jen tak si zkuste představit, že byste dělali něco jiného, třeba to, o čem jste v mládí snili.

Projděte si vývěsky na úřadu práce, v pracovních agenturách, hlavním informačním médiem je dnes internet. Klidně si vyhraďte jedno nedělní odpoledne na procházení stránek s nabídkami práce. Vyplatí se netajnůstkařit – rozhoďte mezi známé a přátele informaci o tom, že se rozhlížíte po novém zaměstnání.

Abyste si kromě finanční pohody pojistili i tu duševní, zkuste se už předem zaměřit i na jiné věci než jen na práci. „Měli byste mít i další pilíře, které vám pomohou ránu výpovědi ustát. Mnoho mých klientů se v životě opírá o práci z devadesáti procent, a to je nebezpečné,“ říká psycholožka Žídková. Důležité je proto budovat kromě kariéry i rodinný život, rozvíjet třeba koníčky a hlavně věřit sám sobě. „Změna místa může být mnohdy i užitečná, člověka posune i někam dál. Nemusíte přece dělat pořád to samé, třeba v krizové situaci objevíte nové schopnosti,“ míní odbornice.

Aby propuštění nebyl šok, měli by zaměstnanci průběžně také sledovat, jak si firma vede, a zajímat se, jestli pracovní místa nejsou v ohrožení. A zaměstnavatelé jsou přímo povinni informovat podřízené o ekonomické a finanční situaci i o budoucích plánech. V případě, že firma skutečně skončí, informovaný člověk se k problému postaví úplně jinak než ten, kdo výpověď vůbec nečekal. Ten pak musí často vyhledat psychologickou pomoc.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

To jsou rady vyčtené někde v manuálu pro nezaměstnan...
Karel
23. 3. 2015, 17:29
Pěkný den, jestli chcete ušetřit, tak koukněte n...
Aneta
10. 3. 2013, 13:29
Autor příspěvku již dlouho nebyl na výletě na hradec...
Anna
30. 6. 2012, 19:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená