FinExpert.e15.cz

Pití se může prodražit

Alkohol a pojištění dohromady nepasuje, pojišťovny kvůli němu krátí pojistné plnění.
Pití se může prodražit

Všechno chce své a zrovna alkohol a pojištění k sobě prostě nepasují. Kvůli pití a vlastní nedbalosti se může například výplata životní či úrazové pojistky snížit o statisíce, ale nemusíte taky dostat vůbec nic.

Nabourat se v automobilu, který řídil opilec, může mít pro pozůstalé zásadní finanční dopad. Pojišťovny mohou zkrátit kvůli alkoholu výplatu pojistky až o polovinu. Tento průlomový výrok totiž vynesl Nejvyšší soud ČR v případu spolujezdce, který zahynul při autohavárii v březnu 2005.

Risk se nevyplácí

Před pěti lety sedl do auta muž posílený alkoholem a věděl přitom, že řidič pil také. Jízda ho stála život, šofér byl zraněn. Manželka mrtvého chtěla vyplatit životní pojistku. Pojišťovna ale odmítla uhradit celou částku. Argumentovala, že spolujezdec nese část viny. Soud rozhodl o zkrácení pojistky o pětinu. Pozůstalí nebyli spokojeni a odvolali se k nejvyššímu soudu. Ten dal za pravdu pojišťovně. Rozhodl, že podíl poškozeného na vzniklé škodě je dokonce vyšší než pětinový a může se blížit až polovině. „Bylo na místě krátit výrazně náhradu škody pozůstalým, protože spolujezdec usedl do vozidla, ač dobře věděl, že je řidič podnapilý. Jeho přístup byl krajně riskantní. Svou nedbalostí zvýšil riziko svého zranění a smrti,“ řekl mluvčí nejvyššího soudu Petr Knötig. I ostatní případy, v nichž spolujezdci zbytečně zahynou kvůli opilému řidiči, tak mohou soudy nižší instance posuzovat nyní obdobně.

Pojištění = náhoda

„Rozhodnutí soudu a jeho výrok vítáme. Pokud poškození výrazně riskují, musí nést důsledky,
ale i větší podíl na způsobené škodě,“ uvedla k případu mluvčí Allianz pojišťovny Pavla Paseková. „Pokud si sedne spolujezdec k opilému řidiči, popírá princip nahodilosti, který je základním principem v pojišťovnictví. Jestliže není riziko nahodilé, pojišťovna na tuto věc musí reagovat,“ řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Podobné případy přitom nejsou podle zástupců pojišťoven ojedinělé.
Jiná situace nastane, pokud stopaři zastaví opilec a po několika minutách jízdy se vybourají.

Podle mluvčího Bálka se pak zaplatí pojistná částka v plné výši. Po opilci však vyplacené peníze požaduje pojišťovna zpět. A protože jde často o skutečně veliké peníze, může několik piv a následná bouračka se stopařem na dlouhá léta zadlužit celou rodinu opilého řidiče. Jinak posuzují pojišťovny situaci, když stopař absolvuje s opilým řidičem delší cestu, a dokonce několikrát zastaví u čerpacích stanic. Spolujezdec samozřejmě mohl z auta vystoupit a zbytečně další jízdou neriskovat. Pokud ho opilec během další jízdy při havárii zabije, ke krácení pojistného dojde a pozůstalí dostanou vyplaceno méně peněz. Pojišťovny tak jasně signalizují, že kdyby se spolujezdec choval zodpovědně, nemuselo k ničemu dojít.

Alkohol na cestách

„Prakticky všechny druhy pojistek, jako je pojištění vozidel, životní pojištění, ale i cestovní pojištění, mají alkohol ve výlukách. To znamená, že pokud se prokáže vliv alkoholu na vzniklou škodu, může pojišťovna pojistné plnění krátit,“ upozorňuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Varovným příkladem je i zbytečná smrt muže, který se s přítelkyní vracel z diskotéky. Nejspíš v záchvatu romantiky se společně rozhodli pro noční koupání v moři. Muž skočil po hlavě do vody z mola jako první, ovšem v místě, kde byla malá hloubka. Zlomil si páteř. V krvi měl dvě promile alkoholu. „Veškeré náklady na repatriaci ostatků musela právě kvůli alkoholu v krvi hradit rodina zemřelého,“ říká Václav Bálek.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

pouze pro abstinetny
pamas
19. 5. 2010, 16:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená