FinExpert.e15.cz

PIONEER: Rozhovor s Johnem Pollenem

Eastern European Equity hodlá těžit z pokračující býčí nálady na východoevropských akciových trzích

Od začátku roku překonává PF – Eastern European Equity příslušný index  a dosaženým zhodnocením se ve srovnání s konkurencí zařadil do prvního percentilu. V portfoliu jsou silně zastoupeny akcie dvou výkonnostně nejlepších akciových trhů Ruska a Egypta, které za posledních dvanáct měsíců vzrostly o 50% a 160%. Pozoruhodná byla i selekce titulů z trhů střední Evropy – zvláště polských a maďarských. Fond dosáhl od začátku roku k 21. 10. 2005 zhodnocení  45, 72 %. Od svého založení (18. 12. 2000) dosáhl fond zhodnocení 94, 01 %.

Investoři tradičně považují rozvíjející se trhy (emerging markets) za rizikové. Když se zamyslíte nad budoucností, jakým rizikům budou investoři čelit ?

Existují jistá rizika, která by investoři měli mít na paměti. Tím prvním je riziko toho, že by mohla kolabovat likvidita. My se ale domníváme, že pravděpodobnost tohoto rizika je nízká. Pokud by však centrální banky (Evropská centrální banka nebo FED) agresivně zvýšily úrokové sazby, pak by to znamenalo velice špatné výhlídky pro rozvíjející se trhy. Nedomníváme se ovšem, že tento scénář je nyní aktuální.

Druhé riziko by se mohlo rozvinout v případě,  že by země jako Polsko, Maďarsko, Česká republika oddalovaly přechod na euro. V tom případě by mohlo dojít k volatilitě měnových kurzů a maďarská měna by byla na tuto situaci citlivá. Jinak však, s výjimkou těchto potenciálních rizik, neočekáváme žádné větší krize.

Další riziko by mohlo vyvstat v situaci, kdy by velmi silně stoupla poptávka po akciích na těchto trzích, a to by mohlo vehnat tyto akcie do pásma nadměrné poptávky. Nemyslím, že tato situace je pravděpodobná. Takže rizika existují, ale v současné době je jejich pravděpodobnostní potenciál omezený.

Vezmeme-li tato rizika v úvahu, jaké jsou vyhlídky východoevropských akcií ?

Celkově vzato – jsme docela optimističtí. Především proto, že vyhlídky růstu jsou ve srovnání se západní Evropou velmi atraktivní. V důsledku toho není hodnocení akcií přehnané. Akcie, které se nám zamlouvají, mají stále atraktivní cenu.

Je portfolio fondu nastaveno tak, aby těžilo z prostředí, které jste charakterizoval ?

Věříme, že domácí poptávka v mnoha východoevropských zemích zůstane silná. Orientujeme  se na finanční sektor, kde poptávka po finančních produktech pravděpodobně zůstane rovněž

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená