FinExpert.e15.cz

PIONEER: Hledání útočiště v US dluhopisech

V časopise The Edge Singapore byl uveřejněn článek shrnující názory Kennetha Taubese ze skupiny  Pioneer Investments, v němž se vyjadřuje k perspektivám US dluhopisů v roce 2006. 

Je pravděpodobné, že nervozita z  celosvětově vyšších úrokových sazeb bude po většinu tohoto roku nadále důvodem neklidu na světovém dluhopisovém trhu. Podle Kennetha Taubese bude možná obtížné vyhnout se obecnému   neklidu  na těchto trzích,  a  tak  investoři do  dluhových papírů by mohli najít útočiště u amerických dluhopisů, jejichž ceny by se měly do druhého pololetí stabilizovat,  v souvislosti  s koncem zvyšování amerických úrokových sazeb.

Taubes uvedl, že výkonnost mezinárodních  bondů, bude v několika nadcházejících měsících  pravděpodobně nevýrazná. Předpovídá, že výnosy do splatnosti z amerických dluhopisů, měřené podle výnosů z desetiletých vládních obligací, nadále v prvním pololetí tohoto roku porostou. „Jestliže porostou výnosy, budou ceny dluhopisů klesat,“ komentuje Taubes, který je současně ředitelem divize cenných papírů s pevným výnosem skupiny Pioneer Investments.

Při vstupu do druhého pololetí tohoto roku se, podle něj,  americké úrokové sazby stabilizují, protože americký FED ukončí politiku zvyšování sazeb. „Domnívám se, že se do té doby americká ekonomika poněkud zpomalí a (inflační) obavy FED se rozplynou,“ říká Taubes, který  řídí dluhopisová aktiva v celkové hodnotě 17 miliard USD. Uvedl dokonce, že by americké úrokové míry mohly na začátku příštího roku „trochu klesnout.“ „Myslím, že výkonnost amerického dluhopisového trhu začne do konce roku překonávat naše očekávání, “ řekl Taubes.

Zatímco  do  konce tohoto roku by mohlo skončit zvyšování amerických úrokových sazeb,  bude,  podle Taubese, nadále pokračovat přísnější monetární politika centrálních bank v jiných částech světa. „Budeme svědky delšího období růst sazeb mimo USA, protože ekonomiky v Asii, především v Japonsku, budou nadále velmi výkonné, “ říká Taubes. Tvrdí, že Evropa, kde se objevují známky mírného  oživení,  bude též svědkem dalšího   zvyšování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky.

Vyšší expozice v amerických dluhopisech

Aby využil očekávané vyšší výkonnosti amerických dluhopisů, začal Taubes podle svých slov  provádět rebalanc  jádrových investic svých dvou fondů – Pioneer Global High Yield a Pioneer Strategic Income – směrem k americkým dluhopisům.  „Mnoho let jsme  zainvestováni v zahraničí, ale nyní jsme peníze začali znovu přesouvat do USA,“ řekl.
Po slušných ziscích z dluhopisů rozvíjejících se trhů  začal,  podle Taubese,  jeho fond,  Pioneer Global High Yield, který loni dosáhl v eurech mimořádného výnosu 20,8 %, snižovat expozici v dluhopisech  rozvíjejících  se trhů ve prospěch amerických dluhopisů.  „Kupujeme více amerických dluhopisů díky příležitostem v tomto segmentu, kde můžete nalézt dluhopisy se spreadem až 100 základních bodů nad vládními dluhopisy,“ říká.

Podle Taubese již mnoho dluhopisů na rozvíjejících se trzích, u kterých došlo za poslední roky k výraznému zúžení kreditního spreadu z důvodu zhodnocení cen, nepatří do kategorie dluhopisů s vysokým výnosem. „Například dluhopisy z Polska nebo Venezuely již nezajišťují vysoké výnosy, protože výnosy z nich jsou jen několik základních bodů nad výnosy z amerických vládních obligací. Z našeho pohledu je tedy přitažlivost dluhopisového sektoru rozvíjejících se trhů významně snižována poměrem rizika a zisku.
V případě Pioneer Strategic Income, který má volnost investovat do dluhopisů investičního i neinvestičního stupně po celém světě, seTaubes podle vlastních slov, zaměřuje na defenzivní americké cenné papíry investičního stupně a dluhopisy  výnosově navázané na inflaci, aby portfoliu zajistil určitou úroveň ochrany před riziky úrokových sazeb. „Kromě toho si uchováváme poměrně slušnou pozici v amerických hypotékách, které ve srovnání s vládními obligacemi mají slušné výnosy,“ doplňuje.

Jedním z rizik přílišné expozice v amerických dluhopisech pro investora do cenných papírů s pevným výnosem , jakým je Taubes, je samozřejmě oslabování amerického dolaru. Taubes však upozorňuje, že oslabování dolaru není pravděpodobné, dokud si trh nebude zcela jist, že FED skončil se zvyšováním úrokových sazeb. „Dnes trh stále ještě podceňuje, o kolik FED sazby zvýší... předpokládám tedy, že díky tomu bude americký dolar relativně silný déle, než lidé očekávají,“ říká.

Jako manažer dluhopisového fondu Taubes upozorňuje, že největším rizikem pro něj v současnosti nejsou měnové pohyby, ale agresivnější postup světových centrálních bank při zvyšování úrokových měr oproti očekávání většiny lidí. „Jinými slovy hlavním rizikem pro investory do dluhopisů je letos možnost přetrvávání vyšších úrokových měr po delší dobu,“ dodává.

Kenneth J. Taubes

Výkonný viceprezident, Pioneer Investments
Ředitel pro investice do cenných papírů s pevným příjmem, USA

V rámci své funkce ředitele pro investice do cenných papírů s pevným výnosem odpovídá Ken Taubes za  řízení investičního procesu na americkém a  mezinárodním trhu cenných papírů s pevnýmvý nosem. Kromě toho řídí tým, jenž spravuje několik amerických fondů cenných papírů s pevným výnosem , včetně fondů Pioneer Funds – Strategic Income a Pioneer Funds – Global High Yield.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená