FinExpert.e15.cz

Petr už nebojuje proti finančním žralokům sám

V minulém díle investiční soutěže jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem.
Petr už nebojuje proti finančním žralokům sám

Našemu Petrovi bude v boji proti finančním žralokům pomáhat v různých životních situacích novodobých Pět statečných. Po celý rok budeme jejich snahy sledovat, Petrovi mezitím uběhne celý produktivní věk a na Vánoce se s námi dostane až do důchodu.

Petr Hilar má opět v životě štěstí. Potká ženu svého srdce a ani se nenaděje, má po svatbě. Zařizování hnízdečka, to je pro novomanžele jedna z hlavních priorit v této době. Oba už mají nějaké menší úspory, ze kterých chtějí postupně ukrajovat na vybavení domácnosti. Hledají proto nějaké finanční produkty, kde by mohli krátkodobě uložit své úspory, pravidelně je vybírat bez strachu o pokles jejich hodnoty. Pomůže opět Pět statečných?

Jaké bude naše doporučení?

V tomto případě doporučíme jednoznačně konzervativní produkty, jako nejvhodnější se jeví především fondy peněžního trhu, případně mix složený z fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových. A pozor! Vybírat budeme pouze mezi korunovými fondy. Mladí manželé nemohou čekat nadprůměrný výnos, ale prioritou zůstává minimalizace rizika případných ztrát.

Petr souhlasil a pak požádal Pět statečných o vysvětlení a následně vypracování nabídky pro jednorázové uložení svých úspor.

Fondy peněžního trhu

Fondy peněžního trhu investují do vysoce bezpečných dluhopisů (do splatnosti 1 roku), do pokladničních poukázek nebopeníze ukládají na termínované účty (fond může dosáhnout vyššího úroku než drobný investor). Fond je určen pro velmi konzervativní investory, kteří preferují jistotu před výnosem. Fond má velmi nízkou volatilitu a jeho hodnota po 1 roce prakticky neklesne pod svou původní úroveň. Výnos se odvíjí od úrokových sazeb, rostou-li úrokové sazby, pak roste i výnos peněžních fondů. Průměrný výnos se pohybuje 2-4% p.a. Investiční horizont je u tohoto typu fondu půl roku a to zejména z důvodu 6 měsíčního daňového testu, kdy po 6 měsících držení cenných papírů neplatíte žádné daně.

Dluhopisové fondy

Dluhopisové fondy vkládají prostředky především do dluhopisů. Z hlediska doby trvání investice jsou vhodné pro uložení na 2-3 roky. Tento typ fondu je vhodný pro konzervativnější klienty s obezřetným přístupem k riziku. Fondy investují do státních, komunálních a firemních dluhopisů. I mezi dluhopisovými fondy můžeme nalézt značné rozdíly ve vztahu výnos-riziko.

Nejbezpečnějšími dluhopisovými fondy jsou ty, které nakupují státní obligace a nejméně bezpečné, ale zároveň s největším potenciálním výnosem jsou fondy nakupující tzv. high yields, to znamená, že nakupují dluhopisy od emitentů s nízkým kreditním ohodnocením (např. začínající podniky nebo vyhaslé hvězdy). Výnos u dluhopisových fondů se pohybuje mezi 4-6% p.a. a je uváděn k investičnímu horizontu. (2-3 roky). Poplatky u těchto fondů jsou nižší než u akciových fondů.

Pro praktickou realizacijsme opět připravili vzorek šesti konkrétních produktů, které by měly Petrovi pomoci v rozhodování a které jsou pro jeho investiční cíl vhodné. Možností je ale samozřejmě daleko vice. Pro “Pět statečných” je tato šestice produktů výchozí pro druhou etapu jejich soutěžení.


Nabídnuté produkty

Mezi produkty najdeme tentokráte čtyři podílové fondy, jeden fond fondů a jeden investiční program složený ze dvou fondů.

ISČS Opatrný Mix FF – jedná se o fond fondů složený z konzervativních fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů.

Conseq Invest Konzervativní jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

Pioneer Sporokonto – jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

ING český fond peněžního trhu – jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

AXA CZK Konto – jedná se o fond peněžního trhu denominovaný v české koruně.

ČPI – Konzervativní program – mix fondu peněžního trhu (50 %) a fondu korporátních dluhopisů (50 %) z dílny ČP Investu.


 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená