FinExpert.e15.cz

Petr Hilar a pět statečných vstoupili do prvního kola

Zloduch Calvera opět na scéně aneb Pět statečných po boku Petra Hilara v boji proti finančním žralokům.
Petr Hilar a pět statečných vstoupili do prvního kola

Když před mnoha lety zloduch Calvera přepadával chudé vesnice, nebyl Petr Hilar ještě na světě. Ale jeho předek, chudý rolník Pedro Hilario spolu s dalšími hledal pomoc a našel tehdy sedm dobrodruhů ochotných bránit jejich skromné majetky.

Petr Hilar je nyní čerstvě po vysoké škole, vrací se do svého rodného města a i on bude postupně během svého života nucen odolávat výpadům novodobých finančních žraloků. A bude to souboj stejně nelítostný jako dříve, jen nebudou vzduchem svištět střely, ale moderní zbraně těchto loupežníků, jako jsou nehorázné sliby, klamavé reklamy, skryté poplatky, daně či procenta.

Proto i našemu Petrovi bude v boji proti finančním žralokům pomáhat v různých životních situacích novodobých Pět statečných. Po celý rok budeme jejich snahy sledovat, Petrovi mezitím uběhne celý produktivní věk a na Vánoce se s námi dostane až do důchodu.

Petr potřebuje poprvé poradit

Petr Hilar má štěstí. Ve městě, kde se narodil, vyrostla během jeho studií průmyslová zóna. Jedna ze zahraničních firem poptává odborníky a on svou kvalifikací vyhovuje. Nastupuje tedy prakticky hned po škole. Bydlet bude zatím asi u rodičů. Má sice přítelkyni, ale svatbu zatím neplánuje.

Nástupní plat sice nemá špatný, ale na velké výdaje to zatím také není. Finanční cíle jsou zatím nejasné, žádnou významnou finanční hotovost nemá, ale chtěl by si určitě začít spořit s neurčitým časovým horizontem, asi na stáří. Stavební spoření mu již dříve založili a platí rodiče, teď by chtěl začít spořit sám.

Zaměstnavatel mu chce přispívat na penzijní připojištění. Má tu nabídku přijmout? Kolem Petra se začínají točit první finanční žraloci a našeptávají různá lákadla - rychlé půjčky, výhodné pojistky na stáří… Odolá jim? Pomůže Pět statečných? 

Jaké bude naše doporučení pro tohoto mladého muže?

a) v založeném stavebním spoření pokračovat

b) založit penzijní připojištění a nechat si na něj posílat příspěvek zaměstnavatele, vlastní příspěvek minimalizovat (maximálně 500 Kč měsíčně kvůli státnímu příspěvku)

c) založit program pravidelného investování do podílových fondů nebo alternativně investiční plán s investicí do investičních certifikátů

d) vyhnout se rychlým půjčkám a drahým pojistným produktům s tvorbou rezervy

Petr souhlasil a pak požádal Pět statečných o vysvětlení a následně vypracování nabídky na pravidelné investování podle bodu c).

Pravidelné investování do podílových fondů nebo investičních certifikátů má oproti jednorázové investici několik výhod. Největší z nich je eliminace časování trhu, tedy nehledání nejvhodnějšího okamžiku k nákupu a prodeji. Naopak lze začít investovat kdykoliv, díky metodě průměrování nákladů (anglicky dollar cost averaging) lze diverzifikovat investici v čase.

Dollar-cost-averaging – průměrování nákladů (časová diverzifikace). V podstatě jde o to, že při investování stále stejné částky nakoupíme při vyšším kurzu méně podílových listů a při nižším kurzu více podílových listů. Petrovi tato nabídka vyhovuje. Nemá větší počáteční hotovost, ale je schopen investovat měsíčně menší částku.

Většina programů pro pravidelné investování umožňuje investovat měsíčně již od 500 Kč. Pro praktickou realizaci jsme připravili vzorek šesti konkrétních produktů, které by měly Petrovi pomoci v rozhodování a které jsou pro jeho investiční cíl vhodné. Možností je ale samozřejmě daleko vice. Pro “Pět statečných” je tato šestice produktů výchozí pro první etapu jejich soutěžení.


Nabídnuté produkty

ING Global High Dividend – akciový podílový fond s unikátní investiční strategií. Investuje celosvětově do akcií firem s atraktivním dividendovým výnosem. Mezi desítkou nejvýznamnějších titulů v portfoliu najdeme akcie Citigroup, Vivendi Universal nebo Pfizer. Fond je od roku 2007 denominován i v české koruně.

ČPI – OPF globálních značek – akciový podílový fond, který investuje výhradně do 100 firem umístěných v žebříčku nejcennějších globálních značek dle společnosti Interbrand. Mezi nejvýznamnější tituly v portfoliu fondu patří KBC, AIG, BMW nebo Adidas.

Pioneer – Emerging Markets Equity – akciový podílový fond zaměřený na akcie rozvíjejících se trhů (emerging markets). Podle Morningstar Rating čtyřhvězdičkový fond své kategorie má v současné době investováno nejvíce prostředků v Číně a Brazílii, z jednotlivých známějších titulů lze vzpomenout zejména akcie Petroleiro Brasileiro, Hyundai nebo LG.

PROSPERiTA OPF globální – jediný fond se smíšenou strategií v naší nabídce, fond českého správce vedený v českých korunách a investující po celém světě. Největší zastoupení (23 %) mají aktuálně české akcie, z nich pak především ČEZ. Mezi západoevropskými akciemi hraje prim Erste Bank.

ISČS – TOP STOCKS – pro milovníky koncentrovaných portfolií složených z nižšího počtu titulů je v nabídce tento fond. Základ portfolia tvoří především americké akcie ze sektoru farmacie, biotechnologie a informační technologie. Největší pozice v portfolio fondu zaujímají např. Akcie Sandisk nebo Silicon MotionTechnologies.

ZJ Portfolio Strategie – jediná alternativa k podílovým fondům v této nabídce, jakýsi certifikát certifikátů pro spíše defenzivní investory. Opěrným pilířem celého produktu je Markowitzova moderní teorie portfolia. Diverzifikace a ochrana kapitálu je v tomto produktu prvořadým zájmem. 


 

 

 

 

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená