Psychická kondice jde ruku v ruce s fyzickou a naopak. Proto abychom se lépe cítili, můžeme udělat několik jednoduchých kroků, resp. držet se několika zásad.
Vyspěte se
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je nutný nejen pro obnovu fungování našeho těla. Je zjištěno, že chronicky nevyspalí lidé dělají daleko více chyb špatně se soustředí a jejich pracovní výkonnost klesá. Často pak tedy v důsledku dochází k tomu, že tam, kde jsme mysleli, že dlouhodobou prací do noci doženeme pracovní resty nebo zvýšíme svou produktivitu, dosáhneme spíše opaku. Nehledě k tomu, že nedostatek spánku zhoršuje imunitu.
Přinášíme několik tipů, na co si během pohovoru či při návštěvě assesment centra dát pozor.
Naučte se vypínat
Náš mozek není stavěn na to, aby neustále běžel na plné obrátky. Nepřetržité fungování „v pracovním modu“ jej přetěžuje. Snažte se proto nechat co nejvíce pracovních starostí v práci a i pokud pracujete doma, vyhradit si čas a prostor, kde pro profesní záležitosti není místo.
Vybírejte si své zdroje
Negativních zpráv a informací o katastrofách, týraných dětech, válkách a lidském utrpení se na nás valí takové množství, že kdybychom tyto zprávy měli všechny každý den přijímat a reagovat na ně adekvátními pocity, brzy bychom buď otupěli nebo ohrožovali své psychické zdraví.
Chodíte do posilovny?
Pokud odpověď zní kladně, znamená to, že jste zvyklí dělat pravidelně a cíleně něco pro svou fyzickou schránku. Stejně tak by mělo být, alespoň u lidí živících se náročnou duševní činností, samozřejmé, věnovat se alespoň jednou týdně svému duševnu. Dříve tuto úlohu většinou zastávaly nedělní bohoslužby. Lidé se tam mimo jiné zamysleli nad sebou a svými činy, vyzpovídali se a učinili slib, že se pokusí chovat se lépe. Bez ohledu na víru či ateismus je princip zamyšlení se nad sebou nebo vypovídání se někomu očistný a prospěšný duševnímu zdraví. I když k „zamyšlení“ slouží místo modlitby třeba jóga, meditace nebo relaxační techniky.
Přeskládejte si hodnoty
Když je člověk mladý, je pro něj důležitá spousta věcí. Ideály, přátelé, cestování, koníčky. Později k této spoustě věcí obvykle přibydou další, zpravidla rodina, děti, budování zázemí, kariéra. Za těchto okolností se přirozeně může stát, že pro všechno najednou už není dostatek místa a času. Projeví se to tak, že chronicky nestíháme, šidíme vše, co se ošidit dá, jsme ve stresu. Někdy je zapotřebí zamyslet se nad tím, co je pro nás důležitější víc a co méně, co chceme dělat teď a co můžeme prozatím odložit.