FinExpert.e15.cz

Pět tipů, jak úspěšně zvládat stres

Stres je odpověď našeho těla na zvýšenou zátěž – buď fyzickou, nebo psychické povahy.
Pět tipů, jak úspěšně zvládat stres

V dobách dávno minulých sloužil stres k nabuzení ogranismu k obraně nebo zběsilému útěku. V situaci, kdy je naším nepřítelem – stresorem třeba špatně naladěný šéf nebo daňový úřad, ovšem nemůžeme udělat ani jedno z toho. V podobných situacích se nahromaděná energie nemá jak uvolnit a proto škodí. Jako stresující obvykle vyhodnocujeme zejména ty negativní události, které nedokážeme ovlivnit. Naopak situace, které představují výzvu pro naše schopnosti, přestávají pro nás být negativním stresorem a stávají se eustresem – pozitivní formou aktivace, která posouvá naše schopnosti dál. Jak se negativním účinkům stresu bránit?

1. Počítejte s problémy 

Nenechat se zaskočit jej jedním z hlavních sebeobranných principů. Stresující faktory prostě existují a z našich akčních životů je jen tak nevymažeme. Nezbývá tedy, než je přijmout jako běžnou součást všedního dne. Lépe nečekané negativní události přijímají lidé, kteří si svět příliš neidealizují – nebývají pak tolik zklamáni. O některých stresorech bychom však možná raději dopředu nevěděli – například dlouhé čekání na operaci nebo zubařský zákrok je daleko nepříjemnější, než když nastane neočekávaně a pak je máme brzy za sebou.

2. Nemalujte čerty na zeď

Představujeme-li si často možný špatný vývoj událostí, může to vést k pocitu, že se to stejně nedá zvládnout. Navíc dlouhodobý negativismus neprospívá psychice ani zdraví obecně. Vidíme-li dopředu tu špatnou variantu, pociťujeme mnohem více stresu, než kdybychom do poslední chvíle věřili, že všechno dobře dopadne.

3. Dobrá kondice pomáhá

Pokud to jen trochu jde, dopřejte si před náročnou situací dostatek spánku, kvalitní stravu a pohodlí. Odpočinutá mysl zvládá zátěž daleko lépe. Psychické kondici mohou napomoci například i kvalitní přátelské i partnerské vztahy, které dávají možnost svěřit se druhému nebo poradit se s ním. I vstřícná komunikace na pracovišti je jedním z důležitých faktorů prevence stresu.

4. Poučte se z minulých chyb

Základním prvkem stresu je překvapení. Nečekaná událost nás dokáže rozhodit, i je-li veskrze pozitivní, natož když se bez varování stane něco nepříjemného. Pokud je to jen trochu možné, předvídejte a vyvarujte se chyb, o kterých víte, že vám stres působí. Někoho stresují pozdní příchody, jiného zase dokončování práce na poslední chvíli nebo nedostatek informací.

5. Mějme na paměti, co je hlavní

Stres z předvánočního nakupování, z toho, že nepřijdete na poradu včas? Nebo způsobuje vaši rozmrzelost či nervozitu to, že máte pár kilo navíc a nevyčištěné boty? Často se stává, že se v takovéto situaci setkáme s něčím – nebo s někým, kdo nám připomene, jaké jsou ty skutečně důležité věci, kvůli kterým jedině stojí za to se trápit. Někdy to může být setkání s handicapovaným dítětem, které se usmívá i přes to, že je na vozíku. Jindy zase jen tak tak unikneme dopravní nehodě, abychom si mohli uvědomit, že se právě stresujeme úplně zbytečně.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená