FinExpert.e15.cz

Pět případů, kdy nemocenskou nedostanete

Podívejme se na několik častých případů, kdy nebudete mít nárok.
Pět případů, kdy nemocenskou nedostanete

Přiznání nemocenské není automatické, musí být splněny zákonné podmínky, podívejme se na pět častých případů, kdy v případě nemoci nebudeme mít nárok na nemocenskou.

V roce 2013 náleží nemocenská od 22. dne pracovní neschopnosti, v prvních třech týdnech vyplácí zaměstnanci zaměstnavatel náhradu mzdy (až od čtvrtého dne) a OSVČ jsou první tři týdny bez finančních prostředků.

  • Účast ne nemocenském pojištění vzniká u zaměstnance nástupem do zaměstnání a končí uplynutím sedmidenní ochranné lhůty po skončení zaměstnání.

Kdy nemocenská nenáleží?

Pro přiznání nemocenské je potřeba splnit zákonné podmínky, jestliže nejsou splněny, tak ani v případě nemoci nedostane občan od OSSZ žádné peníze.

1) Práce na dohody

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti jsou mezi zaměstnavateli i zaměstnanci oblíbené kvůli nižšímu zdanění a jednodušší administrativě. Zaměstnanec pracující pouze na základě dohod by však měl pamatovat na to, že nemusí být nemocensky pojištěn a mimo jiné mít nárok v případě nemoci na nemocenskou.

  • Při práci na dohodu o provedení práce nejsou nemocensky pojištěni zaměstnanci, jejichž měsíční odměna činí 10 000 Kč a méně.
  • Při práci na dohodu o pracovní činnosti nejsou nemocensky pojištěni zaměstnanci, jejichž měsíční odměna je nižší než 2 500 Kč.

Pracující studenti jsou případně pojištěni za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci, proto není špatné při brigádách na dohody pamatovat na tuto skutečnost.

2) Pracující důchodci

V řádném důchodovém věku a pobírání starobního důchodu nejsou žádná omezení ohledně výdělku, i pracující důchodci mají nárok na nemocenskou. Vždy jenom po dobu trvání zaměstnání, po skončení zaměstnání již nikoliv. Pracující penzisté odvádí standardně ze svého příjmu sociální pojištění, zdravotní pojištění i daň z příjmu fyzických osob. Nejvýše mají pracující penzisté nárok na nemocenskou v rozsahu 63 dní za rok a pouze za dobu trvání pracovního poměru. Poslední den, kdy náleží pracovnímu penzistovi nemocenská, je poslední den v práci, to vše při dodržení limitu 63 dní nemocenskéza rok.

3) Uběhnutí 7denní ochranné lhůty

Nemocenské pojištění končí při rozvázání pracovního poměru po ukončení 7denní ochranné doby. V případě, že např. 10 dní po skončení zaměstnání bývalý zaměstnanec onemocní (počítáme, že prozatím nepracuje pro jiného zaměstnavatele), tak nemá na nemocenskou nárok.

  • Jestliže však obdrží zaměstnanec od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost a po uplynutí výpovědní lhůty je pracovní poměr ukončen a zaměstnanec onemocní třeba pátý den po skončení zaměstnaneckého poměru, tak bude mít ještě na nemocenskou nárok (v roce 2013 však až od 22. dne pracovní neschopnosti). Nemocenskou vyplácí OSSZ.

4) OSVČ zpravidla nemocenskou nemají

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou pouze v případě účasti na dobrovolném nemocenském pojištění. Při placení dobrovolného nemocenského pojištění se vždy jedná o hlavní činnost. Při vedlejší výdělečné činnosti si nelze platit dobrovolné nemocenské pojištění. V praxi si však naprostá většina OSVČ dobrovolné nemocenské pojištění neplatí. Důvody jsou zejména dva:

  • Dobrovolné nemocenské pojištění musí být placeno ze stejného vyměřovacího základu jako důchodové pojištění. Nelze si tedy vyšší platbou dobrovolného nemocenského pojištění zajistit vyšší nemocenskou aniž by se automaticky nezvýšily odvody na důchodovém pojištění. Jestliže tedy platí OSVČ dobrovolné nemocenské pojištění odpovídající skutečnému vyměřovacímu základu, tak musí naprostá většina z nich počítat s minimální nemocenskou.
  • První tři týdny nemoci jsou OSVČ bez peněz a delší nemoc si většina z nich nemůže dovolit, neboť by došlo k ohrožení jejích výdělečné činnosti.

Jestliže však nejsou OSVČ účastny dobrovolného nemocenského pojištění, tak by měly mít vlastní komerční pojištění, aby delší nemoc neznamenala pro rodinu velké finanční problémy.

5) Rodičovská dovolená

Maminka na rodičovské dovolené, které nadále trvá pracovní poměr (např. smlouva na dobu neurčitou) a která onemocní, nemá nárok během rodičovské dovolené (zpravidla pobírá rodičovský příspěvek, i když doba čerpání rodičovské dovolené a pobírání rodičovského příspěvku se nemusí shodovat) nárok na nemocenskou. Ze zákona nemocenská náleží za dobu, kdy uchází příjem z důvodu nemoci, což není během rodičovské dovolené splněno.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobry den, jsem na rodicovske dovolene a pracovni po...
Sylvia
22. 8. 2014, 14:20
Dobrý den Měl jsem podepsanou dohodu o ukončení t...
Borek
7. 5. 2014, 00:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená