FinExpert.e15.cz

Pět příjmů, ze kterých zdravotní pojištění neplatíte

Podívejme se na vybrané případy, kdy se zdravotní pojištění neplatí.
Pět příjmů, ze kterých zdravotní pojištění neplatíte

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni a musí platit zdravotní pojištění. Podívejme se na vybrané případy, kdy se z příjmu zdravotní pojištění neplatí.

Nemám příjem a platím zdravotní pojištění

Nemám příjem a platím zdravotní pojištění

Každý občan ČR je pojištěn u některé ze zdravotních pojišťoven.

Všichni zaměstnanci odvádí prostřednictvím svého zaměstnavatele ze svého příjmu ze závislé činnosti 4,5 % na zdravotním pojištění, dalších 9 % z jejich hrubé mzdy za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. OSVČ na hlavní činnost musí každý měsíc odvést své zdravotní pojišťovně zálohu na zdravotním pojištění. Výše zálohy závisí na vyměřovacím základu v minulém roce (50 % ze zisku), v případě, že je skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ stanovený zákonem nebo OSVČ zahájila v daném roce samostatnou výdělečnou činnost, tak se zdravotní pojištění odvádí v minimální výši, která je pro každý rok rozdílná (v roce 2013 je minimální záloha 1 748 Kč, v roce 2014 potom 1 752 Kč).

Nezaměstnanost se v říjnu udržela na 7,6 %

Nezaměstnanost se v říjnu udržela na 7,6 %

Z některých příjmů se zdravotní pojištění neplatí

Placení zdravotního pojištění je povinné, přesto se zdravotní pojištění z některých příjmů neodvádí. Všichni občané však musí být v registru zdravotní pojišťovny vedeni v jedné ze čtyř kategorií: zaměstnanec, OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) nebo státní pojištěnec (např. student, důchodce, občan v evidenci na úřadu práce). Podívejme se na pět vybraných příjmů, ze kterých se zdravotní pojištění neplatí.

1) Státní dávky

Občané vedeni v evidenci úřadu práce pobírají po určitou dobu (v závislosti na věku) podporu v nezaměstnanosti, po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti jiné dávky sociální podpory (v závislosti na konkrétní situaci). Ve všech těchto případech jsou tito občané řádně vedeni v evidenci úřadu práce a zdravotní pojištění ze ně platí stát. Z podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, ale rovněž nemocenských dávek se zdravotní pojištění neplatí.

  • Jiná situace může nastat v případě vyřazení z evidence úřadu práce. Nebo v případě, že se nezaměstnaný občan neeviduje na úřad práce. Občané, kteří nejsou zaměstnanci, OSVČ ani státním pojištěncem, jsou v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako OBZP a musí každý měsíc platit své zdravotní pojišťovně 1 148 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 500 Kč), a to vždy do 8. dne následujícího měsíce.

2) Příjem z pronájmu

Mnoho občanů si přivydělává, ať už k příjmu ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti pronájmem nemovitosti. Zatímco příjem z pronájmu podléhá dani z příjmu fyzických osob, tak zdravotní pojištění se z pronájmu neplatí. Výše příjmu z pronájmu není přitom rozhodující.

  • Stejně jako se neplatí zdravotní pojištění z pronájmu, tak se neplatí zdravotní pojištění ani z prodeje nemovitých nebo movitých věcí, i když se v některých případech platí daň z příjmu fyzických osob.

3) Přivýdělek na dohodu o provedení práce

Zaměstnanci, OSVČ, ale také např. studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté, kteří si ještě přivydělávají na základě práce na dohodu o provedení práce, neplatí z odměny na základě dohody o provedení práce zdravotní pojištění. Podmínkou je skutečnost, že měsíční odměna je 10 000 Kč a nižší. Z měsíční odměny nad 10 000 Kč se již zdravotní pojištění odvádí.

  • Někteří občané pracují současně pouze pro více zaměstnavatelů na základě dohody o provedení práce a u všech zaměstnavatelů je měsíční odměna do 10 000 Kč. To však neznamená, že nebudou vůbec platit zdravotní pojištění. V registru své zdravotní pojišťovny jsou tito zaměstnanci vedeni jako OBZP a musí každý měsíc platit na zdravotním pojištění 1 148 Kč. Pouze práce na základě dohody o provedení práce do limitu není výhodná, neboť se tato doba nezapočítává do doby pojištění pro nárok na důchod. Práce na dohodu o provedení práce je však z důvodu nižšího zdanění výhodná zejména pro přivýdělek k práci nebo podnikání, nebo pro studenty či penzisty.

4) Přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti

Zaměstnanci, OSVČ, ale také např. studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté, kteří si přivydělávají na základě dohody o pracovní činnosti, neplatí z měsíční odměny zdravotní pojištění, jestliže je měsíční odměna do 2 500 Kč.

5) Příjem z cenných papírů

Každoročně stoupá počet občanů, kteří mají pasivní příjem z cenných papírů. Z prodeje cenných papírů se rovněž zdravotní pojištění neplatí, přestože se v některých případech odvádí daň z příjmu fyzických osob.
 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Stipendium taky, ne? B-]
Philipp
11. 11. 2013, 00:44
co podíl ze zisku?
hvar
10. 11. 2013, 01:36
ještě také úroky z půjček / pokud někomu soukromě pů...
Lída
8. 11. 2013, 13:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená