Blíží se Vánoce a spousta dětí, samozřejmě i mnoho dospělých, ale o nich tu nebude řeč, touží najít pod stromečkem novou hru pro svůj počítač, herní konzoli, tablet nebo smartphone. Někteří rodiče ji ochotně koupí. Jiní mohou mít pocit, že hraní na počítači je něco, co by měly jejich děti dělat co nejméně. Počítačové hry svou špatnou pověst získaly v době, kdy se dělily na textové, které hrálo pár nadšenců, a bezduché střílečky, které si sice mnozí z nás se slzou v oku připomenou, nicméně uznáváme, že z výchovného hlediska nebyl Doom nebo Duke Nukem zrovna největší pecka. Od té doby se ale situace dost změnila a bylo by škoda tuhle atraktivní cestu do myslí našich dětí zbytečně opomíjet. Co tedy mohou hry vašim potomkům přinést?
Hry zvyšují finanční gramotnost
A to i ty, které samy o sobě jsou většinou v základní verzi zdarma – například facebookové „klikačky“. Farma, na které si dítě pěstuje obilí a krávy, prodává, kupuje a vyrábí nejrůznější produkty, nenásilně učí základním principům hospodaření – spoření, investování, zhodnocení, co je výhodné koupit či prodat a co se nevyplatí. Automaticky si přitom procvičují nejen základní početní úkony, ale i například převody měn či procenta.
Trénink postřehu a soustředění
Některé hry, zejména ty závodní, vyžadují dlouhou a nepřerušovanou pozornost. Jiné jsou zaměřené na postřeh a přesnost – třeba právě zmiňované střílečky. Pro jejich jednostrannost a propagaci násilí však rozhodně není vhodné, aby u nich trávily děti celá odpoledne nebo aby se staly jejich hlavním koníčkem už v útlém věku.
Děti se při hraní mohou nenásilně učit anglicky
Je pravda, že herní slovník je často využitelný spíše ve středověké hospodě nebo na bojišti, než v běžné situaci. Nicméně jakýkoliv kontakt s cizím jazykem a aktivní pokus o jeho užívání, což hry rozhodně jsou, se hodí. Nejlepší motivací pro úspěšné naučení se c
izímu jazyku je totiž potřeba tento jazyk používat, a k tomu hry v angličtině děti nutí.
Kdo nečte knihy, čte často alespoň na počítači
Obecně se tvrdí, že dnešní děti málo čtou. Nicméně výzkumy, které bývají v této souvislosti citovány, převážně počítají jen s čtením knih. Množství textu, který děti přelouskají během hraní her na nejrůznějších přístrojích, se totiž měří výrazně obtížněji. Přesto mohou mnozí rodiče říci, že jejich děti se díky hrám ve čtení značně zlepšily.
Existují i hry, které pomohou s učivem
Tento typ her možná není tak zábavný a oblíbený, nicméně když si mají děti vybrat, jestli si pravopis či malou násobilku procvičí v sešitě nebo v mobilu, volba je jasná. Škoda jen, že kvalitních, zábavných a zároveň k učivu se vztahujících her je tak málo. Hry k procvičování češtiny nebo dějepisných znalostí přirozeně vyžadují českého (nebo alespoň slovenského) výrobce a i u těch s matematikou a dalšími předměty mohou nastat komplikace spočívající v tom, že obsah výuky a používaná symbolika se liší stát od státu.