FinExpert.e15.cz

Peru: Za zlatem Inků

V Peru se můžete procházet koloniálními městy španělských dobyvatelů nebo podrobit zkoumání ztracené město Machu Picchu či záhadné obrazce Nazcy.
Peru: Za zlatem Inků

S dostatkem peněz a našimi radami na cestu je to vše blíž než si myslíte. Zhruba od prosince do března panuje v zemi nejteplejší období roku. Pokud máte namířeno hlavně na pláže, měli byste si vybrat právě tuto část roku, protože po zbylé měsíce je pobřeží zahaleno neodbytnou pobřežní mlhou. V době mezi lednem a dubnem nejvíc prší na horách, takže pro výlety s batohem na zádech je to doba nejméně vhodná. Otrlejší cestovatele ale neodradí. Nejvytíženější turistické období je v Peru od června do srpna, kdy jsou pro pěší výlety ideální podmínky. Stále velmi dobré jsou pro aktivní dovolenou měsíce září a říjen.


Fakta

Rozloha: 1 285 220 km2, cca 16× větší než ČR; délka pozemních hranic/pobřeží: 5 536/2 414 km; obyvatel: cca 28 milionů (cca 22 obyv./km2); nejnižší/nejvyšší bod: Tichý oceán 0 m / Huascaran 6 768 m.

Vlajka
Červená barva na peruánské vlajce symbolizuje krev prolitou ze svobodu národa, bílá mír. Peru má i státní vlajku, v jejímž středu je umístěn státní erb.


S prodloužením až půl roku

Od konce roku 2003 zrušila Peruánská republika vízovou povinnost pro ty občany ČR, kteří do země cestují jako turisté. Samozřejmě je potřeba mít s sebou platný pas a délka pobytu v Peru nesmí přesáhnout 90 dnů. Na pozemním hraničním přechodu nebo již na palubě letadla obdržíte „vstupní lístek“ (Tarjeta de Embarque/Desembarque), který se skládá ze dvou částí. Obě vyplníte a úředník pasové kontroly je orazítkuje. Jednu z částí dostanete zpět a musíte ji odevzdat při odjezdu ze země.

Do doby 90 dnů pobytu není zavedena přihlašovací povinnost, kterou ovšem musíte splnit při pobytu delším. V takovém případě zároveň musíte žádat o prodloužení víza (maximálně do doby celkových 180 dní) na některém z úřadů migraciones. Prodloužení stojí 28 amerických dolarů.

Zpoplatněný návrat domů

Z Prahy létá do Limy s přestupem v různých západních městech, několik společností – Lufthansa, KLM, Air France a Alitalia. Ceny letenek bez letištních poplatků začínají na zhruba 27 000 Kč. Při objednání provedeném na začátku března vycházela nejlevněji společnost KLM. Letenku s měsíční platností na začátek června (návrat začátkem července) byste od ní včetně letištních poplatků koupili za 33 000 Kč. Letenky ostatních jmenovaných společnosti mají platnost dvou- nebo tříměsíční. I jejich ceny jsou ovšem vyšší, a tak třeba s Air France se z Prahy do Limy dostanete za 35 000 Kč. Při odletu ze země je nutné zaplatit letištní poplatek 25 dolarů.

Do směnárny v perfektním stavu

Peruánská měna se jmenuje nový peruánský sol (NPS) a dělí se na sto céntimos. Nejvýhodnější měnou pro cesty po Peru je jednoznačně americký dolar, který bez problémů směníte i mimo velká města v takzvaných casas de cambio, tedy drobných směnárnách s delší otvírací dobou i výhodnějšími kurzy než mají kamenné banky. Ať už budete měnit dolary, eura nebo jinou světovou měnu, pamatujte na to, že bankovky musejí být v bezvadném stavu – poničená nebo jen mírně ušmudlaná platidla udáte jen s problémy.  

Vedle hotovosti s sebou jako pojistku můžete vzít i kreditní kartu nebo cestovní šeky. Karty můžete ve větších městech použít pro kurzovně výhodný výběr hotovosti z bankomatů nebo při platbě v luxusnějších hotelech, které si ovšem za jejich použití účtují až 8% poplatek. Cestovní šeky můžete na hotovost proměnit ve většině bank, ale jejich použitím ztratíte na poplatcích i 10 % celkové hodnoty.


Pokud umíte anglicky nebo španělsky, najdete další podrobné informace například na www.peru-explorer.com, www.peru.info nebo www.lonelyplanet.com.

 

Drahý pěší výlet

Jižní Amerika je obecně levný kontinent a Peru se z tohoto pravidla nevymyká. Jestliže se spokojíte s přespáváním ve společných noclehárnách, jídlem vařeným z nakoupených surovin, případně čas od času základním menu v místní restauraci, a dopravou místními autobusy, měli byste vystačit se zhruba dvaceti dolary na den. Ani požadavek vlastního pokoje s horkou sprchou, pravidelného stravování v restauracích a nějakého toho místního přeletu na větší vzdálenost by vás ovšem neměl přijít na víc jak v průměru padesát dolarů denně. Se vzrůstajícími nároky samozřejmě rostou i náklady.

Zřejmě nepříjemně překvapeni budete vysokými náklady na zdolání Incké Stezky vedoucí skrz největší atrakci – Machu Picchu. V oblasti se totiž můžete pohybovat pouze s organizovanou výpravou a výlet na čtyři dny stojí od 200 dolarů na hlavu.

Hotely kralují

Nejvyšší kvalitu ubytování nabízejí hotely. Současně se dá říci, že jde o formu ubytování, která je v Peru natolik převažující a nabízí tak širokou škálu kvality a ceny, že se o ostatních ubytovacích zařízeních ani nevyplatí podrobněji mluvit (patří sem pár kempů u pěších tras, nepočetné hostely, které jsou často od hotelů k nerozeznání, a hrstka penzionů, kde je v ceně zahrnuta i snídaně.) Velký rozdíl cen panuje v různých obdobích roku a na různých místech – nejdražší jsou měsíce od června do srpna a mezi města s obecně nejvyššími cenami patří Cuzco, Lima, Iquitos, Trujillo a Huaraz.

Pro všechny kategorie hotelů platí, že za dva jednolůžkové pokoje zaplatíte víc než za jeden dvoulůžkový. Cestováním ve dvojici lze tedy na ubytování ušetřit. Cena za dvoulůžkový pokoj v hotelu nejnižší kategorie se pohybuje v rozmezí 5–20 dolarů. Pokoje jsou většinou čisté a bez problémů; vlastní sprchu tady ale nečekejte.

Koupelny, telefony, televize

Za vlastní koupelnu s teplou sprchou si budete muset připlatit. V hotelech střední kategorie jde o standardní vybavení, ze něž ovšem v případě dvoulůžkového pokoje dáte 30–80 dolarů. Co do prostornosti i čistoty pokojů a ochoty personálu ovšem horší hotely této kategorie nepřevyšují kategorii předchozí. Dražší hotely střední úrovně jsou často vybaveny i telefonem, malou ledničkou či televizorem. 

Toto vybavení je naprostou samozřejmostí v hotelech nejvyšší úrovně spolu s vlastní restaurací, pokojovou službou a podobnými vymoženostmi, jež patří k zařízením mezinárodního standardu. Zároveň jde ovšem o hotely, které najdete pouze ve velkých městech a za dvoulůžkový pokoj dáte od 80 dolarů výš.

Ošetření na ruku

V případě nutnosti ošetření je všude vyžadována úhrada v hotovosti. Proto si řádně uschovejte všechny doklady o zaplacení, aby vám mohly být vzniklé náklady proplaceny dodatečně a samozřejmě nevyjíždějte bez pojištění. Peru patří k zemím s vyšší úrovní kriminality, a proto buďte velmi opatrní zejména na své osobní věci. Množství užitečných rad ohledně bezpečnostní prevence najdete na webu ministerstva zahraničí (www.mzv.cz) v sekci Encyklopedie států.

Důležitá telefonní čísla v Limě

  • Policie – 475 29 95, 225 02 20, 225 04 02
  • První pomoc – 470 50

Peruánské cestování

Letadlem

Vnitrostátní dopravu obhospodařuje několik dominantních společností. Především Lan Peru, Tans a AeroCóndor. Například za letenku Limy z do Cuzca nebo Arequipy běžně zaplatíte necelých 120 USD (dalších cca 50 USD tvoří letištní taxy) přičemž v rámci speciálních nabídek je možné dostat se téměř na poloviční částku. Před odletem, poté co obdržíte palubí lístek, na letišti musíte zaplatit vnitrostátní letištní taxu 3,50 dolaru (v Limě a Cuzcu pět dolarů). 

Vlakem

Soukromá společnost Perúrail zajišťuje několik tratí. Může jít o cestování ve velkém stylu s odpovídajícími cenami – zpáteční jízdenka (jednosměrnou koupit nelze) z Cuzca na Machu Picchu v té nejluxusnější soupravě stojí 495 USD. Při jízdě obyčejnější soupravou za skromnějších podmínek můžete ovšem mít i jednosměrnou jízdenku za 62, nebo 44 USD, podle toho, jak moc vám záleží na dokonalém výhledu. Zpáteční jízdenka stojí 105, nebo 68 USD. Společnost má v nabídce i jízdu z Cuzca k jezeru Titicaca, kterou v jednom směru pořídíte už za 17 USD.

Autobusem

Autobus je nejběžnější dopravní prostředek v zemi. Dvě hlavní společnosti jsou Cruz del Sur a Ormeňo. Autobusy jsou spolehlivé a pohodlné a například u Cruz del Sur zaplatíte za jízdenku z Limy do Arequipy, která trvá 15 hodin, 30 USD v obyčejné a 42 USD ve VIP třídě. K dispozici je i pomalejší (18,5 hodiny) a méně pohodlný spoj s jízdenkou za 15 USD.

Autem

Automobil nejnižší třídy se dá půjčit za částku od 50 USD na den a pro jeho řízení potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. K půjčovnému je ovšem potřeba přičíst další poplatky za benzín, pojištění apod. Vzhledem k vzdálenosti velkých měst, relativní nebezpečnosti cestování mezi nimi a levným cenám autobusové přepravy ovšem doporučujeme půjčovat si automobil spíše pro poznávání jednotlivých lokalit a ne pro dopravu na velké vzdálenosti.

Kurzy měn (březen 2007)

  • 1 USD = cca 3,3 NPS (nový peruánský sol)
  • 1 EUR = cca 3,9 NPS
  • 1 GBP = cca 5,75 NPS
  • 1 NPS = cca 6,70 Kč

Vyslanectví

Velvyslanectví Peruánské republiky
Muchova 9, 160 00 Praha 6-Dejvice
provozní hodiny: Po–Pá 9.00–17.00 
tel.: 224 316 210, 224 315 741
fax: 224 314 749
e-mail: embaperu.praga@post.cz

Velvyslanectví ČR v Peru
Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima
provozní hodiny: Po–Pá 8.30–17.00
tel.: 00511/264 33 81, 264 33 74 
fax: 00511/264 17 08 
e-mail: lima@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/lima

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená