FinExpert.e15.cz

Perspektivy financování bydlení

Trh s nemovitostmi stejně jako produkty určené k jejich financování prodělávají četné změny. Jaký může být očekávaný vývoj na trhu s nemovitostmi?
Perspektivy financování bydlení

Bytová výstavba a rekonstrukce objektů bydlení procházejí v posledním období bouřlivým růstem. V důsledku překotných změn některých vstupních faktorů se zdá, že se v příštích několika letech dočkáme řady překvapení. Nemusí to být bohužel pouze překvapení příznivá.Pokusme se rozebrat další možný vývoj tohoto důležitého ekonomického sektoru v horizontu příštích několika let z pohledu jeho financování.

V posledních letech jsme prožívali (a možná i nevědomky) boom bytové výstavby. Nové satelitní komplexy, nové rodinné domy a tolik potřebná infrastruktura – mnoha rodinám se splnil sen o vlastním bydlení. Finanční zdroje zafungovaly, byť se jednalo většinou o zdroje úvěrové. Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření byly prostě „in“, bez ohledu na růst cen nemovitostí i stavebních prací. Financovat šlo téměř vše, v řadě případů i nad 100% hodnoty zástavy. Úroky solidní, poplatky sice vysoké, ale kdo by se nad tím pozastavoval? Rozložit splátky na 25-30 let také nebyl problém. Prosperitu jsme si prostě promítli i do budoucna – když je dobře teď, bude i zítra nebo za pět či deset let.

Nepříjemné prozření

A nyní – šok. Ceny nemovitostí vyšroubované na maximum, splátky úvěrů na hranici únosnosti a do toho se na nás z každých novin mračí slovo krize. Opravdu se máme bát? Že se banky probraly z letargie jako první, budiž – mají to v „popisu práce“. Do ekonomiky prostě nepustí víc peněz, do bytové výstavby nevyjímaje. 100% hypotéky pomalu končí, a nastupuje model vyšší spoluúčasti investora na projektu – 20 až 30 %. A to je dobré a motivující. Úrokové sazby se dolů příliš nepohrnou, protože tvorba opravných položek a rezerv bankám mnoho prostoru nedá. Spíše čekejme oscilaci okolo dnešních hodnot.
 
Zde se může projevit pozitivní role stavebního spoření, které oproti hypotékám dokáže úrokové i poplatkové náklady úvěru snížit. Zatím je tento produkt chápán opravdu spíše jen jako spoření na něco neurčitého v budoucnu, ale právě tvorba spořící složky je zdrojem pro výše uvedenou motivační spoluúčast investora na projektu vlastního bydlení. Můžeme namítnout, že naspořit potřebnou akontaci trvá dlouho, ale to dokáže vyřešit optimálně nastavený překlenovací úvěr. Každopádně bude mít stavební spořitelna lepší výchozí pozici než hypoteční ústav, co se zdrojů týče. Stavební spořitelny pociťují již nyní přetlak depozit a budou proto i v budoucnu úvěrově přívětivější. 

Nastavení fixace

Otázka zvolení optimální doby fixace je složitější. Hypotéka nabízí mnohem vyšší variabilitu než stavební spoření. Hypotéční úvěr můžeme zafixovat na prakticky libovolnou dobu mezi 1 rokem a většinou až 15 lety, záleží na konkrétní nabídce banky. To stavební spoření umí jen omezeně ve fázi překlenovacího úvěru. Otázkou je, zda je kouzlení s dobou fixace opravdu užitečné. V době zvýšených turbulencí na finančním trhu jsou klienti s hypotékou v okamžiku dovršení fixačního období často konfrontováni s nečekaným nárůstem nově nabízené úrokové sazby, mnohdy i o několik procentních bodů vyšší než byla sazba předchozí. To může být stresující.
 
Univerzální recept na správné nastavení fixace není, ale jako optimální se ukazuje fixace na 3 roky. V tomto horizontu má dlužník dostatek času na přípravu eventuálního refinancování, pokud by hrozilo zhoršení úvěrových podmínek současného věřitele. Zajímá-li se někdo o fixaci opravdu dlouhodobou (10 až 20 let), pak by měl uvažovat spíše o úvěru ze stavebního spoření. To navíc umožní případné předčasné splacení závazku i bez sankce.
 
Zajímavou variantou je kombinace hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření. Význam tohoto řešení v příštích letech vzroste, protože podmínka vlastní spoluúčasti na financování se může stát omezujícím faktorem. Řešení v podobě hlavního (hypotéčního) úvěru a doplňkového úvěru ze stavebního spoření toto omezení eliminuje. V řadě rodin již dnes existuje několik „fungujících“ smluv stavebního spoření, které jdou pro takový účel využít.

Pokles cen bytů

Ztížení přístupu k úvěrovým zdrojům může mít v příštích několika letech negativní dopad na přípravu velkých developerských projektů. Trh se bude ubírat spíše cestou individuálně řešených menších projektů. Snížení tempa výstavby může sebou přinést i tlak na pokles cen nemovitostí. Odhady zatím hovoří o zlevnění především u nerekonstruovaných starších objektů a v oblastech méně atraktivních. Tento trend bude zřejmě doplněn i plošným snížením cen nových bytů. Současné ceny totiž v řadě případů neodpovídají reálné úrovni a jsou spíše živeny nereálným očekáváním prodávajících. To bude také jedním z důvodů nárůstu podílu rekonstrukcí a oprav objektů bydlení a snížení podílu nové výstavby.
 
Perspektiva oblasti bytové výstavby a jejího financování není pro příštích několik roků na první pohled příliš růžová. Přesto lze i zde najít několik pozitivních faktorů, které by měly celý trh vrátit zpět na zem. Reálnější ceny mohou sektoru pomoci nastartovat nový růst, při kterém nebudou realizovány bezhlavě všechny projekty, nýbrž pouze ty životaschopné a finančně udržitelné.
 
Ing. Karel Balej, produktový analytik ALFA Finance
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená