FinExpert.e15.cz

Penzijní systémy v Evropě nelze harmonizovat

Vzhledem ke složitosti penzijních systémů jednotlivých evropských zemí není možné zavést jednotný penzijní systém, který by platil pro celou Evropskou unii.

Na celosvětovém kongresu zaměřeném na poskytování zaměstnaneckých výhod, který se minulý týden konal v Praze, se na tom shodli zástupci International Benefits Network. IBN působí jako celosvětová síť nezávislých konzultantských společností, která sdružuje 30 zemí a 34 členských společností.

Reformy jsou nevyhnutelné

S potížemi penzijního systému, které v budoucnosti hrozí nám, se západní země potýkaly před několika lety. Jak pro FinExpert uvádí Pavel Hulák, ředitel divize Zaměstnanecké výhody ve společnosti Fitcentrum, zajistit ochranu penzijních systémů před zhroucením se v Německu, Francii a Velké Británii se podařilo přesunem zodpovědnosti penzijního systému ze státní na firemní či soukromou, posunem věku odchodu do důchodu a implementací postupné převahy příspěvkově definovaných penzijních systémů.

V Česku je v tomto směru při budoucí reformě možno navázat na stávající systém penzijního připojištění. „Systém daňově zvýhodněných a od povinných odvodů osvobozených příspěvků zaměstnavatele, zejména do penzijního připojištění, je několik let funkční a stále roste.“, říká Hulák. Daňová reforma od roku 2008 přitom možnosti penzijního připojištění pro průměrného zaměstnance ještě zlepší, a to až na 24 000 Kč ročně.

Nižší je v ČR stále také minimální doba povinných plateb do systému pro maximální státní důchod. V současnostičiní 25 let. V západní Evropě se přitom pohybuje v rozmezí 30. až 45. let. Odcházíme u nás také dříve do důchodu (59 – 63 let) než v západní Evropě (65 – 70 let).

Češi preferují krátkodobější výhody

Dle studie o zaměstnaneckých výhodách, která byla na kongresu prezentována, převažují v západní Evropě dlouhodobé benefity zaměřené na budoucnost, tzn. penzijní systémy, zdravotní péče, pojištění pro případ smrti atp. „Ve střední a východní Evropě, a v Česku samotném však převažují krátkodobé benefity hmotného rázu – firemní telefon, auto, PC, stravenky atd., což se bude časem měnit ve prospěch penzijních a pojistných programů podobně jako v tradičních zemích EU,“ říká Martina Janiuková, specialistka na zaměstnanecké výhody ze společnosti Fitcentrum.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená