FinExpert.e15.cz

Penzijní připojištění

Současný systém starobních důchodů garantovaných státem se již několik let dostává do vážných problémů a jeho současná podoba s velkou pravděpodobností dozná významných změn.

Nastavený systém výpočtu penzí je navíc příliš solidární. Pokud máte například plat 10 000 Kč měsíčně, dostanete důchod kolem 6 500 Kč. Jestliže ale máte příjem velmi nadprůměrný (třeba 50 000 Kč měsíčně), bude vám stát vyplácet na penzi asi 8 200 Kč.

Penzijní připojištění dává každému občanovi (účastníkem penzijního připojištění může být každá osoba starší 18 let s trvalým pobytem na území ČR) možnost zabezpečit si s předstihem na důchod takovou výši doplňkových příjmů, jakou si sám zvolí. Dlouhodobé spoření je výhodné pro jeho účastníky i pro celou ekonomiku, proto stát toto spoření různě podporuje. Za poslední loňské čtvrtletí činily státní příspěvky vyplacené účastníkům penzijního připojištění 703 miliónů korun. Počet osob připojištěných na penzi byl v roce 2002 asi 2,5 milionu. Z pohledu jednotlivého účastníka penzijního připojištění to znamená, že stát mu poskytne státní příspěvek v závislosti na výši měsíční splátky. Hodnota státního příspěvku se pohybuje od 50 do 150 Kč. Dále stát nabízí daňové úlevy, které se vztahují na výši měsíčního příspěvku účastníka přesahující 500 Kč.


Penzijní fond spravuje příspěvky účastníků a státu. V souladu se zákonem je investuje do státních i soukromých dluhopisů (bez limitu), hypotečních zástavních listů (bez limitu), akcií a podílových listů (max. 25 %), nemovitostí a movitých věcí (max. 5 %) nebo je ukládá na účty u bank (bez limitu, max. 10 % u jedné banky). Fond také může investovat v zahraničí a to výhradně do státních dluhopisů členských zemí OECD. Hospodaření fondu podléhá státnímu dozoru. Výnosy (min. 85 %) se každoročně rozdělí mezi účastníky.

 

Rovněž ze zákona nabízejí penzijní fondy několik druhů penzí, které se začnou účastníkovi vyplácet při splnění daných podmínek. Místo penze lze naspořené prostředky získat najednou ve formě jednorázového vyrovnání. Pokud se účastník rozhodne penzijní připojištění ukončit před vznikem práva na penzi, získává tzv. odbytné.

 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Penzijní připojištění ....
-mk
29. 3. 2005, 08:57
Penzijní připojištění nebo stavební spoření ???
Josef Veselý
10. 4. 2004, 11:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená