FinExpert.e15.cz

Penzijní fondy v ČR: Jen některé z nich překonají inflaci

O penzijních fondech se v poslední době hodně mluví. Měly by totiž být páteří spořícího pilíře penzijní reformy.
Penzijní fondy v ČR: Jen některé z nich překonají inflaci

Pojďme se na tyto finanční nástroje podívat podrobněji. Jak fungují v současnosti?
Aktuálně jsou penzijní fondy využívány pro účely penzijního připojištění. Penzijní fondy jsou instrumenty stojící na principu kolektivního investování. Fond od přispěvatelů shromažďuje peněžní prostředky, které investuje do různých finančních aktiv.

Samozřejmostí je, že se správci fondu snaží investovat s co nejmenším rizikem, ale zároveň dosáhnout nejvyššího možného výnosu. Proto diverzifikují nákupy – za část shromážděných prostředků nakoupí dluhopisy, za další část pokladniční poukázky, balíky akcií, komodity, ale i nemovitosti.

Určitá část prostředků bývá zpravidla uložena i na spořicích nebo termínovaných vkladech v bance. Pro klienty je důležité to, že dozor nad penzijními fondy vykonává regulátor – u nás Česká národní banka. 85 % z ročního zisku se povinně rozděluje mezi klienty a je připsáno na účty klientů fondu.

Do penzijních fondů se investuje pravidelně, měsíčními odvody, jejichž výši si sjednáte při uzavření smlouvy. Protože stát tuto aktivitu, tj. spořit si na stáří a snižovat tak závislost na státním důchodu, právem pokládá za bohulibou, přispívá na ni. A to hned několika formami.

Tou první je státní příspěvek k měsíčnímu odvodu. Pokud spoříte alespoň 500 Kč měsíčně, stát vám každý měsíc „dospoří“ 150 Kč. Další formou je možný příspěvek zaměstnavatele. Ten je výhodný proto, že z něj nemusíte odvádět sociální ani zdravotní pojištění, tj. je například výhodnější než zvýšení mzdy o stejnou částku.

Maximální výhody za 1 500 Kč měsíčně

Dalším nikoliv nepodstatným příspěvkem je odpočet od daňového základu. Část příspěvků na penzijní připojištění, jež za rok převýší 6 000 Kč, si můžete odečíst od daňového základu pro výpočet daně z příjmů. Ročně se tak lze dostat na zajímavou podporu – odpočet ve výši 12 000 Kč. Maximálních výhod dosáhnete, když budete měsíčně odvádět 1 500 Kč. V neposlední řadě se vaše prostředky mohou zvýšit oním rozdělením výnosu fondu – záleží jen na tom, jak jsou správci fondu efektivní.

A jak vypadají výnosy fondů nyní? Nejvyšší poměr objemu vytvořeného zisku k průměrnému objemu vlastního jmění účastníků ve třetím čtvrtletí 2010 dosahoval Allianz Penzijní Fond (3,5 %), který má 94 % svých aktiv investovaných do dluhopisů. 2,6 % dosáhl PF Komerční banky, 2,4 % pak shodně Penzijní fond České spořitelny a PF České pojišťovny. Ten byl zároveň největším hráčem na trhu – ve 4. čtvrtletí 2010 evidoval necelých 1,18 milionu účastníků.

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Foto: Profimedia

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená