FinExpert.e15.cz

Penzijní fondy 2012: inflaci překonaly čtyři

Rozdíly jsou velké, záleží tedy na tom, u koho si smlouvu sjednáme.

Všechny penzijní fondy již ohlásily výši zhodnocení, kterého dosáhly v loňském roce. Jeho průměrná výše činila 1,7 procenta. Inflace byla 1,9 procenta, takže reálné zhodnocení je v průměru záporné. Pouze čtyři penzijní fondy dokázaly inflaci překonat.

Tip: Jak nebýt chudým důchodcem

Nejvíc zhodnotil prostředky účastníků penzijní fond Allianz, který dlouhodobě připisuje nejvyšší zhodnocení. Naopak nejméně se v loňském roce dařilo penzijnímu fondu Generali, který klientům vydělal pouhé 0,3 procenta.

Výnos není všechno: je váš fond silný v kramflecích?

Rozdíly mezi fondy se nesnižují, a proto neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat. Přecházet mezi fondy už není legislativou dovoleno.

Penzijní fondy hodnotíme podle:

  • Kapitálové přiměřenosti: celková aktiva vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období
  • Nákladovosti: celkových nákladů vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku
  • Nákladů příštích období: největší položkou jsou neumořené, avšak již vyplacené provize
  • Historických výnosů
  • Nabídky služeb: zvýhodněné doplňkové produkty, on-line služby atd.

Česká národní banka provedla i letos takzvané zátěžové testy i pro sektor pojišťoven a penzijních fondů. Zatímco sektor pojišťoven je vzhledem k relativně velkému kapitálovému polštáři schopen dobře ustat rizika nepříznivého tržního vývoje, sektor penzijních fondů zůstává podle centrální banky vysoce citlivý na výraznější pohyby v cenách cenných papírů, které drží. Sektor penzijních fondů podle zprávy České národní banky disponuje omezeným kapitálovým polštářem a v případě turbulencí na finančních trzích by akcionáři museli dodat nový kapitál. Kromě připisovaného zhodnocení bychom tedy při výběru penzijního fondu měli zvážit i jeho kapitálovou sílu. 

Kapitálová přiměřenost

Kapitálová přiměřenost hodnotí výši volného kapitálu penzijního fondu ve vztahu k prostředkům účastníků. Kapitálová přiměřenost poměřuje kapitál vůči rizikově váženým aktivům. Je to schopnost pokrýt kapitálem potenciální budoucí ztráty. Pokud portfolio fondu vykazuje nízkou rizikovost, potom i s nízkým kapitálem lze mít vysokou kapitálovou přiměřenost. Fondy vykazují kapitálovou přiměřenost podle metodiky ČNB. Mezi kapitálově nejsilnější fondy patří ČSOB penzijní fond Stabilita a penzijní fond Allianz, mezi nejméně kapitálově vybavené fond Aegon.

Klepněte pro větší obrázek

Nákladovost

S relativně nejnižšími náklady hospodaří penzijní fond České spořitelny, penzijní fond Allianz a penzijní fond ING. Nejvyšší náklady mají penzijní fondy Generali a Aegon, což je dáno relativně malou velikostí těchto fondů.

Klepněte pro větší obrázek

Náklady příštích období

V rámci důchodové reformy dojde ke vzniku penzijních společností a oddělení majetku fondů a klientů. Kdo tedy náklady příštích období ponese po transformaci od příštího roku?

Náklady příštích období přejdou do účetnictví penzijní společnosti a od roku 2013 budou snižovat výnosy penzijní společnosti, ne však transformovaného fondu. Pokud by chtěl penzijní fond umořit část provizních nákladů na úkor zisku klientů, musí to udělat do konce roku 2012.

Dlužno podotknout, že o oddělení majetku fondů a klientů se mluví minimálně od roku 2007. Většinu nákladů příštích období tvoří v převážné míře časově rozlišená provize za prodej penzijního připojištění. Počet let, po které penzijní fondy provize časově rozlišují a rozpouštějí náklady do ročního výsledku, činil až 15 let. Postupně (s tím jak se blížila reforma) fondy přešly na schéma, podle kterého umořují provize po dobu pěti let.

Nejnižší náklady příštích období má penzijní fond České spořitelny, nejvyšší Aegon. 

Klepněte pro větší obrázek

Historické výnosy

Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Nicméně pohled do minulosti dává obrázek o tom, jak se jednotlivým fondům daří investiční strategie. Za posledních pět let se nejlépe dařilo penzijnímu fondu Allianz.

Penzijní fond1 rok5 let
Aegon penzijní fond1,60 %2,76 %
Allianz penzijní fond2,69 %2,95 %
Penzijní fond České spořitelny2,07 %1,84 %
ČSOB penzijní fond Stabilita1,70 %1,40 %
Generali penzijní fond0,30 %2,18 %
ING penzijní fond2,14 %1,38 %
AXA penzijní fond1,47 %1,43 %
Penzijní fond České pojišťovny1,50 %1,46 %
Penzijní fond Komerční banky2,04 %1,48 %

Nabídka služeb

Penzijní fondy nabízejí celou řadu více či méně důležitých doplňkových služeb. Za nejužitečnější považujeme doplňkové produkty se zvýhodněnými podmínkami. V této kategorii nejlépe hodnotíme fond České spořitelny (cenově výhodné Komplexní pojištění osob, široká dostupnost atd.) a penzijní fond AXA (kreditní karta s vratkou na účet u penzijního fondu, asistenční služby, on-line služby atd.).

Naši vítězové

Nejlépe hodnotíme:

Allianz penzijní fond: má jednu z nejvyšších kapitálových přiměřeností, nízké náklady a na krátkém i dlouhodobém časovém horizontu připisuje nejvyšší zhodnocení.

Penzijní fond České spořitelny: je nejméně zatížen neuhrazenými náklady, připisuje nadprůměrná zhodnocení, patří k největším fondům v Česku, je široce dostupný a svým klientům nabízí pro některé případy cenově výhodné Komplexní pojištění osob.

Autor je analytik Partners Financial Services; zpracováno s využitím dat z www.produktovelisty.cz a www.apfcr.cz

Článek vyšel na www.penize.cz

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Osobně doporučuji stránku <a rel="nofollow" href=...
Lukáš
13. 9. 2012, 14:44
Penzijní reforma je v současnosti aktuální téma. Boj...
Lukáš
12. 9. 2012, 08:42
Máte někdo zkušenosti, jestli se Allianz penzijní fo...
Milada
5. 9. 2012, 14:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená