FinExpert.e15.cz

Penzijní fond bude muset mít minimálně 50 000 klientů

Jednou z podmínek pro vydání licence pro provozování penzijního fondu bude počet klientů přesahující 50 000. V pořadu Nedělní partie to řekl ministr Miroslav Kalousek.
Penzijní fond bude muset mít minimálně 50 000 klientů

Další podmínkou bude důsledné oddělení majetku samotného fondu a majetku podílníků. Dále budou všechny licencované fondy muset nabízet čtyři investiční strategie, které budou kontrolované a licencované samy o sobě. Bude se jednat o strategii konzervativní, vyváženou, dynamickou a strategii stojící pouze na investicích výhradně do českých státních dluhopisů.

V konzervativní strategii bude možné investovat jen do dluhopisů, ve vyvážené do dluhopisů a cenných papírů a v dynamické bude možné investovat i do akcií. Tyto strategie se budou lišit mírou rizika a mírou jistoty. Nejvyšší riziko spolu s nejvyššími výnosy bude nabízet dynamická strategie. Strategie stojící pouze na státních dluhopisech České republiky má být specifická tím, že bude zcela garantována českým státem.

Kalousek také doufá, že budoucí penzijní fondy budou úspěšnější než ty současné, jejichž výnos obvykle stěží pokryje inflaci. Dále uvedl, že spoření ve výši pěti procent hrubé mzdy, s nímž počítá vládní návrh, je pouze začátek.

Výhledově by podle názoru ministra financí měla jít polovina povinných odvodů do průběžného systému a druhá polovina do soukromých fondů. „Zásluhovost bude v systému představovat soukromé spoření a solidarita se bude odehrávat v průběžném systému, z něhož budou lidé čerpat v zásadě podobný důchod,“ odhadl Kalousek budoucí vývoj v Česku i v dalších zemích, které mají problémy s penzijním systémem.

Připomněl tím loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který český penzijní systém označil za přehnaně solidární a málo zásluhový. V praxi to znamená, že lidé s vysokými příjmy, kteří tedy do systému nejvíce odvedli, dostávají velmi podobný důchod jako nízkopříjmové skupiny, které do systému odvedly minimum. I na základě tohoto rozsudku současná vláda připravuje změny v penzijním systému.

Podmínku penzijní fondy splňují

Klienti penzijních fondů by také měli získat možnost přesunu svých peněz mezi fondy. Dovolena má být i průběžná změna investiční strategie, a to i několikrát za rok. Z údajů Asociace penzijních fondů ČR plyne, že všech deset penzijních fondů sdružených v této organizaci podmínku ministerstva financí splňuje.

Nejmenší počet klientů má Penzijní fond Generali, který má podle údajů za poslední kvartál loňského roku 57 027 klientů. Největší počet účastníků má naopak Penzijní fond České pojišťovny, který má téměř 1,18 milionu klientů. 
 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

soukromé penzijní fondy, nevím proč mám dojem, že je...
eva
3. 3. 2011, 13:19
:-D:-D:-D Pán je opravdový finanční expert. Ani v...
mr. dutch
3. 3. 2011, 07:58
Spořící účty peníze stěží ochrání před inflací. Zhod...
J.
28. 2. 2011, 22:06
U všech fondů tohoto typu je rozpor mezi zájmem vlas...
dj
28. 2. 2011, 14:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená