FinExpert.e15.cz

Peníze v oběhu a padělky

Podle známého rčení nejsou peníze všechno, ale většinou se vzápětí dodává, že když je nemáme, je to horší.
Peníze v oběhu a padělky

Ke konci roku 2007 byla hodnota oběživa v České republice 353 703 321 350 českých korun. Převážná většina je tvořena bankovkami, z toho největší počet a současně i hodnotu činily bankovky tisícikorunové. V počtu kusů v oběhu následovaly stokoruny a dvoustovky. Mince tvoří z celkové hodnoty oběživa jen necelých pět procent, i tak je však nejpočetnějšího druhu, kovových desetikorun, v oběhu neuvěřitelných 150 milionů kusů. Statistika České národní banky ještě uvádí informace o více než 11 milionech pamětních mincí stříbrných a zhruba počtu 120 tisíc kusů mincí zlatých. Název koruna se užíval už za Rakouska-Uherska a přesto, že se v období první republiky objevily požadavky na změnu názvu, kde padaly i takové návrhy jako sokol, stotina, denár nebo dokonce káně, zůstala koruna nakonec zachována. Zajímavostí také je, že od založení samostatného Československa v roce 1918 nebyla vydána bankovka s vyšší nominální hodnotou než 5 000 korun.

Padělky aneb pořád to někdo zkouší

Padělání měny je tak staré jak měna sama. Snaha snadno zbohatnout prostřednictvím falšování peněz je vlastní nejen protřelým kriminálníkům, ale často to zkusí třeba studenti, partička kamarádů nebo dokonce i děti. Díky moderním technologiím, které umožňují čím dál tím lepší a věrnější kopie, pak někteří pokouší štěstí i na domácí tiskárně. Naše legislativa rozlišuje mezi tím, co je padělek a co napodobenina. Napodobenina totiž na rozdíl od padělku není vyrobena za účelem použití v oběhu. Jedná se většinou o filmové rekvizity, učební pomůcky nebo o reklamní účely.

Nejčastěji padělaným platidlem bývají bankovky s vyšší nominální hodnotou. V České republice to bývá tradičně tisícikoruna nebo pětitisícová bankovka. V předchozím roce však bankovkám, které byly policií nebo v oběhu zachyceny, překvapivě vévodila pětisetkoruna. Zajímavé je, že většina padělků bankovek české měny byla nejčastěji zhotovena na inkoustových tiskárnách a kopírkách, jednalo se o téměř 90 procent padělků. Oproti tomu náročným způsobem výroby na tiskařských strojích, kde je nutná jistá odborná znalost a zkušenost, byly nejčastěji padělané bankovky eura a dolary.

Za první tři čtvrtletí loňského roku bylo v České republice zadrženo celkem 3 242 kusů. Za celý rok 2007 to bylo 3 524 kusů padělaných platidel, což je to podle statistiky České národní banky nejméně zadržených padělků za dobu existence samostatné České republiky. Nejvíce padělků se přitom obvykle objeví při zavedení nové podoby bankovek a mincí, nebo pokud dojde ke změně měny. V době krátce po rozpadu Československa bylo však zadrženo více padělků zahraničních měn, tuzemské padělané měny bylo zadrženo relativně velmi malé množství.To lze vysvětlit ještě pokračující snahou padělatelů uplatnit v období krátce po pádu železné opony padělky tehdy v běžném oběhu ještě nepříliš známých zahraničních měn.

K významnému skoku v počtu zadržených padělaných bankovek došlo pak už jen v roce 1998. Tehdy bylo zadrženo rekordní množství padělků, jednalo se o více než 86 tisíc kusů. Česká republika se tak v počtu padělků zadržených policií na 1 milión obyvatel dostala na druhé místo mezi evropskými státy a to hned za Velkou Británii. Podle statistiky je také rok 1998 svým způsobem zlomovým. V letech, které mu předcházely, totiž převažoval počet zadržených padělků u zahraničních platidel, oproti tomu v následujících letech podíl padělané zahraniční měny průběžně klesal a současně v tomto poměru mírně narůstá podíl padělaných českých peněz.

Padělání nění jen nešvarem dospělých

Problémem, který se poslední dobou rozmáhá, je padělání peněz mladistvými. Díky moderní technice, která vytvoří dokonalé kopie, je tato možnost více než lákavá. I když se většinou jedná o nerozvážnost, hecování nebo třeba jen pokus, co všechno se dá vlastní zručností dokázat, důsledky mohou být závažné. Děti často nedomyslí skutečnost, že porušují zákon a většinou se pokusí svůj výtvor pustit do oběhu a udat falešné peníze většinou v nejbližším obchodě. Téměř vždy jsou však odhaleni a následně zděšeni postihem, který jim hrozí. Pokud budou vydávat padělky za pravé peníze, hrozí jim dokonce až pět let vězení.

U plnoletých je sazba za padělání bankovek deset až patnáct let, pokud se jedná o čin výrazného rozsahu nebo pokud je padělatel členem organizované skupiny. V ostatních případech může dostat trest ve výši odnětí svobody na pět až deset let a to platí i jenom za pokus o udání bankovek do oběhu. Na hodnotě padělané bankovky přitom nezáleží a na to doplatí například mladík, který se letos na jaře pokusil zaplatit cigarety falešnou stokorunou.

Bankovky nejsou nejodolnější

V případě, že se vám třeba nepozorností dostane do rukou poškozená bankovka nebo sami nedopatřením bankovku poškodíte vypráním v kapse u kalhot nebo neopatrnou manipulací, nemusíte úplně zoufat. Není také nutné hledat jen pobočku České národní banky, poškozené bankovky by vám měla vyměnit i každá komerční banka. Ovšem pozor, banka vám vrátí pouze hodnotu odpovídající tomu, co z vaší poškozené bankovky zbylo. Pokud se jedná o bankovku přetrženou, kdy máte všechny její části, případně vám z poničené bankovky zůstalo minimálně 76 %, máte nárok na výměnu za její plnou hodnotu. Pokud vám zůstala více než polovina, ale menší část než tři čtvrtiny, dostanete poloviční částku a v případě, že máte díl ne menší než čtvrtinu a méně než polovinu, máte nárok na čtvrtinu ceny. Se zbytkem bankovky menším než jedna čtvrtina už nikam nechoďte, protože za ten nedostanete nic.

Životnost jedné bankovky v peněžním oběhu může být od pár měsíců po maximálně několik let. I proto se zavádějí mince s čím dál vyšší nominální hodnotou a i proto skončily v oběhu hojně ohmatané desetikorunové a dvacetikorunové bankovky. Stejný konec čeká i papírové padesátikoruny.

Hotové peníze ještě zůstanou

I přes to, že častěji volíme bezhotovostní cestu svých finančních transakcí, kdy své peníze v podobě přesouvaných hromádek bankovek a mincí nikdy neuvidíme, se hotové peníze ještě zdaleka nechystají na odpočinek. Naše platy, které nám chodí na účet, platby v obchodech, inkaso, hypotéka, to jsou všechno v podstatě jen zápisy o skóre, která jednotliví účastníci hry mají. Koho by potom někdy nenapadlo vybrat z banky všechny své peníze a zkusit si je vyskládat na koberec nebo nacpat do polštáře. Jen pro ten pocit, že je má, že je opravdu vidí.

Naštěstí pro zachování peněz v oběhu je pořád dost míst, kde jste s platební kartou nahraní a bez šustění v peněžence a pořádné hrsti drobných se neobejdete. Peníze jako oběživo jsou pořád nepostradatelným zprostředkovatelem běžných potřeb, i když kdy jste naposledy zaplatili nákup v hotovosti tak, že jste to měli přesně na korunu.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená