FinExpert.e15.cz

Peníze pro mladé

Mladí lidé se o osobní finance začínají seriózně zajímat až když jim teče do bot a shání bydlení. Před tím si pořizují chaoticky co jim prodejci vnutí.
Peníze pro mladé

Je mi mezi 18 a 25 lety, které finanční produkty bych si měl pořídit? To je dobrá otázka, bohužel, ti kterých se nejvíc týká si ji nekladou často, někteří vůbec. A špatně informovaný člověk je snadným terčem lovců – prodejců. Mladým neznalcům hrozí v džungli osobních financí nebezpečí. Prodejce jim vnutí něco, co nepotřebují. Na vhodnější finanční produkt, který by jim usnadnil postavit se na vlastní nohy, už v malém rozpočtu nezbývají prostředky. Navíc prodejci při jednání s mladým člověkem neustále argumentují slevami. Zvláště na studenty útočí slevy ze všech stran.    

 

Rozhodnutí jaký typ produktu si koupit či nekoupit se děje zpravidla až na samotném jednání s prodejcem nebo přímo v bance. A to už je pozdě. Cílem nabídky je především vyvolat pocit potřeby koupit si právě jejich produkt. Pod tíhou argumentů dochází klient k závěru, že onen nabízený produkt je pro něj nevhodnější a uzavírá smlouvu s dobrým pocitem. Nejspokojenější je ale především prodejce, který dosáhl svého - prodal finanční produkt. Pozor na rady zdarma. Nelze očekávat optimální řešení, ale snahu prodat.

 

Bankovní produkty

Nabídka na trhu je široká, nicméně doporučujeme využívat pouze ty bankovní služby, které zajistí operativní platební styk. Není nutné brát v úvahu, zda-li mladý člověk pracuje či nikoliv. Nakládání s penězi ať už z vlastního přičinění nebo od rodičů, vede k samostatnosti a zodpovědnosti. Každý by měl mít bankovní účet a k tomu dle potřeby  i ostatní služby – platební kartu, kontokorentní úvěr a jeden ze způsobů přímého bankovnictví (telebanking, GSM banking, internetbanking). Termínované vklady a různé spořící účty nedoporučujeme, jelikož v drtivé většině případů čistý výnos nepokrývá ani výši inflace.

 

Potřebuji to?

Mladí zákazníci by si ale měli uvědomit, že slevy jsou dočasné. Jakmile člověk dosáhne určitého věku nebo přestane studovat, platí za všechno v plné výši. Nenechávejte si vnutit hromadu bankovních služeb jenom proto, že jsou zadarmo nebo se slevou. V tomto směru proslula zejména Česká spořitelna. Její pracovníci přepážek mají kvóty pro prodej produktů. Každý z nich musí čtvrtletně dosáhnout určitého počtu čárek za prodanou službu. Jsou ochotni vnucovat cokoli komukoli. Penzijní připojištění studentovi, mezinárodní platební kartu důchodci nad hrobem, GSM banking zákazníku, který už používá internet banking.  

 

Pojišťovací produkty

K čemu slouží pojištění? K pokrytí případných rizik, které mohou ohrozit naši životní úroveň. Ta je dána majetkem a příjmem. Měla by ztráta konkrétního majetku nebo konkrétního příjmu katastrofální finanční dopad? Pokud ano, je třeba je pojistit. Pokud ne, pojištění není nutné. Takto přistupujeme k výběru jednotlivých typů pojištění. Z uvedeného vyplývá, že pojištění  má smysl jen pro toho, kdo něco má (majetek, dluh, rodinu). Pro mladé lidi přichází v úvahu tyto druhy pojištění:

 

 • Povinné ručení
  Ze zákona jej musí platit každý vlastník automobilu. Pojišťuje škody způsobené jinému při provozu vozidla.
 • Havarijní pojištění
  Vhodné pro lidi, kteří automobil nutně potřebují k výkonu zaměstnání a zničení nebo odcizení auta by je přivedlo do těžko řešitelné situace.     
 • Pojištění úvěru
  Bývá požadován poskytovatelem úvěru.
 • Pojištění domácnosti
  Má smysl pokud dotyčný vlastní cenné věci jejichž ztráta by znamenala výrazné snížení životní úrovně.
 • Pojištění nemovitosti
  Platí totéž co o pojištění domácnosti.
 • Pojištění smrti
  Měl by si je platit každý živitel rodiny. Roční pojistné není pro mladé lidi vysoké, několik set korun na pojistnou částku několik set tisíc korun. S věkem se roční pojistné zvyšuje. 
 • Pojištění trvalých následků úrazu
  Platí totéž co o pojištění smrti, pojistné je však zpravidla vyšší.
 • Pojištění denní dávky
  Týká se těch, kterým v případě nemoci nepokrývají nemocenské dávky čistý měsíční příjem.

Nedoporučujeme pořizovat pojištění na drobná rizika. Například úrazové pojištění, které kryje různé zlomeniny, vývrty a oděrky. Pojištění vážných chorob nelze v současné době sehnat v ČR za rozumnou cenu pro mladé živitele rodin.

 

Spořicí produkty

Nejvýhodnějšími formami spoření jsou v dnešní době stavební spoření, penzijní připojištění a kapitálové životní pojištění. Poslední dva zmiňované produkty jsou zaměřeny na řešení spokojeného stáří, a tudíž pro mladé lidi většinou neatraktivní. Doporučujeme stavební spoření, u kterého je možné po pěti letech vybrat naspořené prostředky včetně státních podpor na jakékoliv účely nebo společně s úvěrem řešit bytovou otázku. Kdy by si měl mladý člověk pořídit stavební spoření? Ihned jakmile je schopen něco spořit. Tedy ihned po nástupu do zaměstnání.

 

Investiční produkty

Otázky kolem investování se týkají mladých lidí, kteří už stihli něco naspořit. Častěji ovšem těch, kterým rodiče věnovali peníze. Zde také hrozí největší riziko, že o úspory, nebo jejich část je možné přijít. Vždycky totiž platí, že čím více chcete investováním vydělat, tím vyšší riziko musíte podstoupit. Doporučujeme vybrat některý z široké nabídky otevřených podílových fondů od významných investičních společností.

 

Úvěrové produkty

U úvěrů řešících vlastní bydlení (úvěr ze stavebního spoření, hypoteční úvěr) je úroková sazba díky státním podporám velmi nízká. Spotřebitelský úvěr na běžné spotřební zboží nedoporučujeme. Mnohem  efektivnější je s nákupem věci či dovolené počkat a našetřit si.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená