FinExpert.e15.cz

Peníze pod stromečkem udělají radost zejména ženám

Praha, 13. prosince 2013

Ženy letos plánují utratit za vánoční dárky více než muži. Přes pět tisíc hodlá ze své peněženky vydat každá třetí, ale jen každý čtvrtý muž. Ženy také častěji překračují finanční částku, za kterou plánují dárky pořídit. Údaje vyplývají z průzkumu, který pro společnost Cetelem realizovala agentura Stem/Mark*.

Muži navíc nakupují dárky častěji na poslední chvíli. Přiznalo se k tomu 59 procent z nich, žen jen 38 procent. Na druhou stranu ženy si více přejí peníze. Muži na rozdíl od žen také tolik neřeší, zda budou všechny dárky pod stromečkem, či ne. Každý šestý totiž plánuje využít povánoční slevy i pro obdarování těch, které uvidí o Štědrý den. To samé plánuje ale jen každá devátá žena. V případě pořizování po Vánocích zlevněných dárků těm, se kterými se lidé o Štědrý den neuvidí, je tomu přesně naopak.

Nakupování ve slevách je přitom bližší ženám, což může souviset s tím, že nakupování patří častěji mezi jejich koníčky a obecně jsou ochotné trávit v obchodech více času. Povánoční slevy tak plánuje či spíše plánuje využít 70 procent z nich, mužů 55 procent. Muži jsou však více ochotni vzít si kvůli nákupům v povánočních slevách úvěr. Uvažuje o něm totiž každý pátý, ale jen každá čtrnáctá žena.

„Muži častěji nakupují ve slevách elektroniku, což může být důvodem, proč kvůli slevám více sahají po úvěru. Ženy vyhledávají za zvýhodněné ceny především oblečení a obuv,“ říká Tomáš Siegler, ředitel marketingu společnosti Cetelem. Co se týče vánočních dárků, ženy častěji kupují knihy, léky a zdravotnické pomůcky či například poukázky na kulturu.

Zajímavé je, že právě ženy, které zpravidla řeší vánoční výzdobu více než jejich mužské protějšky, si také více potrpí na živý stromeček. Letos ho chce každá druhá, ale jen každý třetí muž. A také jsou za něj ochotné utratit více než muži. Dvě třetiny uvádějí výdaje mezi 400 až 1200 korunami, zatímco polovina mužů by za něj nedala více než 400 korun. Vyšší cena za stromek souvisí s tím, že ženy dávají přednost jedlím, které bývají nejdražší. Muži preferují levnější smrčky.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená