FinExpert.e15.cz

Peníze pod kontrolou a zadarmo!

Lidé, kteří raději ani nechtějí pomyslet na zůstatek na bankovním účtu, tímto článkem nejspíš nepotěšíme.
Peníze pod kontrolou a zadarmo!

Rodina je mikrofirma, která by měla vést přehled o financích.

Vedení domácího účetnictví se může zdát jako byrokracie toho nejvyššího stupně a donedávna bych ho označil za nadbytečnou. S tím, jak přibývá osobních bankrotů a exekucí, se ovšem z vedení rozpočtu stává spíše povinnost. A není to pouze otázka rodin – domácí účetnictví si může vést člověk, který žije sám, stejně tak jako rodina o pěti dětech. Pokud patříte k lidem, kteří před výplatou netuší, kam se peníze rozplynuly, rozhodně s jeho vedením neváhejte. Domácí účetnictví vám ukáže, kudy vedou tepny odvádějící vaše peníze do cizích kapes.

Podrobně jsme se podívali na dva softwarové produkty. RQ Money Slavomíra Světlíka, který nabízí svůj program zadarmo. Druhým je Domácí hospodářství plus Michala Adámka – neomezená licence stojí 375 Kč.

Domácí hospodářství plus

Po spuštění programu si můžete v průvodci vytvořit libovolný počet bankovních účtů a to, hned v několika světových měnách. Výhodou je, že se kurzovní lístek automaticky aktualizuje přes internet. Menu a ovládání Domácího hospodářství je poměrně intuitivní a velice rychle se v něm zorientujete. Nejčastěji se budete potýkat s menu Účty, kde najdete finanční statistiky, stavy účtů, přesuny peněz mezi nimi a hlavně zadávání příjmů a výdajů. Předtím, než cokoliv zadáte, nezapomeňte vytvořit kategorie a podkategorie v Nastavení programu – to je totiž jedna z velkých výhod domácího účetnictví. Na konci měsíce si totiž setřídíte výdaje a zjistíte, jestli nejvíce utrácíte za benzín do automobilu, mobilní telefon, nebo naopak často navštěvujete obchodní centra. Stejně tak si do kategorií můžete roztřídit příjmy – zde můžete například sledovat vaši závislost na aktivním příjmu ze zaměstnání a navyšování pasivního příjmu, pokud je to vaším cílem. Jestliže jeden bankovní účet využívá více členů rodiny, podkategorie pojmenujte podle jejich jmen a na konci měsíce se ukáže, kdo přináší do domácnosti nejvíce peněz a kdo naopak nejvíce utrácí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Domácí hospodářství plus sleduje výdaje do nejmenším detailů.

Opravdovou „vychytávku“ nabízí menu Spotřeba. Pokud patříte k detailistům, kteří chtějí mít rozpočet vypočítaný do poslední koruny, tyto funkce vás doslova nadchnou. Autor programu Michal Adámek rozdělil spotřební výdaje do 6 kategorií – auto, mobil, elektřina, plyn, voda a deník jízd a také samozřejmě přidal sazby energií platné pro Českou republiku. Zvládnete tak evidovat každý ujetý kilometr, tankování a u energií můžete sledovat stavy měřičů a vypočítat cenu za spotřebovanou energii. Při ročním vyučování záloh vás tak nou energii. Při ročním vyučování záloh vás tak rozhodně váš dodavatel nepřekvapí.

Velice užitečnou vlastností je evidence půjček. Pokud si například vezmete neúčelový úvěr ve výši 15 000 Kč, můžete jej vložit přes menu Různé-Půjčky a částka se automaticky přičte na účet, který zvolíte. Zároveň stejným způsobem úvěr i splácíte. Pokud nechcete být překvapeni, kolik jste zaplatili úvěrové společnosti na úrocích a poplatcích, není nic jednoduššího, než si toto předem zjistit. V menu Výpočty naleznete kalkulačky na půjčky, průběžné spoření, zhodnocení vkladů i třeba spotřebu elektrické energie či porovnání naftového a benzinového motoru.

Domácí hospodářství plus získalo od uživatelů webu Gigamania.cz hodnocení 77 %, což odpovídá jeho kvalitě. Pokud hledáte komplexní vedení účetnictví s důrazem na detaily, rozhodně sáhněte po tomto produktu. Investice 375 Kč není nikterak veliká oproti tomu, kolik můžete pomocí výpočtů a sledování výdajů ušetřit.

Vyzkoušejte Domácí hospodářství plus.

RQ Money

Domácí účetnictví RQ Money je naprostým protipólem předchozího produktu. Je jednoduché, nabízí ty nejdůležitější funkce a nezatěžuje uživatele složitým zadáváním údajů. Nečekejte od tohoto produktu, že vám vypočítá skutečnou platbu za elektřinu a plyn, na druhou stranu zde najdete všechno potřebné k získání přehledu o příjmech a výdajích domácnosti. Jeho plusem je zcela jednoznačně mnohem přívětivějšia modernější vzhled. RQ Money nabízí opět vedení několika účtů najednou v desítkách světových měn a také do několika světových jazyků. Výhodou je, že u každého záznamu v účetnictví kromě (pod)kategorie můžete uvést osobu, která za něj nese „vinu“ – máte tak dokonalý přehled o tom, kdo v domácnosti utrácí nejvíce peněz a kdo je přináší. Předtím, než zadáte do programu jméno partnera, dobře si rozmyslete, co je vaším cílem – pohled na statistiku na konci měsíce nemusí být příjemný, pokud první osoba peníze vydělává a druhá je utrácí.

Klepněte pro větší obrázek

RQ Money vynikají jednoduchým rozhraním a přehledným ovládáním.

Samozřejmostí je zadávání pravidelných plateb nejrůznější podrobné statistiky pohybu peněz, naopak v programu chybí zřízení a splácení úvěrů. To však můžete vyřešit vytvořením kategorie. Vynikajícím pomocníkem je funkce rozpočtu – na začátku měsíce či klidně celého roku odhadnete, kolik budou činit vaše příjmy a výdaje a program vám přehledně zobrazí, jak na tom budete na konci zvoleného účetního období domácnosti.

RQ Money je pro uživatele, kteří se nechtějí dlouho zdržovat ukládáním podrobných údajů – stačí vytvořit účet, vložit jména členů domácnosti a rovnou zadávat výnosy či náklady. Výhodou je, že za tento software nemusíte platit ani korunu a zároveň se pohodlně vejde například na flash paměti. RQ Money se totiž neinstalují, stačí stáhnout 862 kB soubor, rozbalit jej, spustit a používat.

Stáhněte si RQ Money.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
9. 7. 2013, 09:23
Re: Plánování
JM
18. 12. 2009, 10:37
Re: Plánování
JM
27. 10. 2009, 19:54
Re: Plánování
petr
27. 10. 2009, 16:04
Plánování
JOB_CERVEN
27. 10. 2009, 11:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená