FinExpert.e15.cz

Pendolino od září zdraží i zlevní

S příchodem školního roku České dráhy zásadně mění parametry jízdenek na pendolino a eLišky, která je určena do krajskách měst.
Pendolino od září zdraží i zlevní

České dráhy ve stylu "proč to neudělat jednoduše, když to jde složitě" od září mění ceny jízdenek na vlaky SC Pendolino. Dochází i k rozšíření už tak nepřehledného systému slev.

První třída zdraží

Od 1. září 2007 se změní tarif u vlaků SC Pendolino na území České republiky. České dráhy rozšiří nabídku občerstvení i denního tisku na palubě vlaku. Pro první třídu zavedou speciální jízdenku SC Net business a pro druhou třídu SC Net ekonom s tím, že budou dvě varianty těchto nabídek. „Sever“ pro cesty Praha – Olomouc – Ostrava a „Jih“ pro trasu Praha – Brno –Břeclav.“ Přívlastek "Net" opravňuje cestujícího použít jízdenku na SC Pendolino na jízdy po Středočeském nebo Moravskoslezském kraji, podle typu jízdenky. Pro cestující v první třídě jízdena podraží, ve třídě druhé se v podstatě cena nezmění.

  • SC Net Sever: 500 korun ekonom / 750 korun business
  • SC Net Jih: 400 korun ekonom / 600 korun business

V obou případech se cestující s jízdenkou na SC Pendolino dostane dál, než před 1. zářím, otázkou je, zda tuto možnost využije. Nově se tedy nemusí za 500 korun omezit ve druhé třídě například jen na cestu z Prahy do Ostravy, na tuto jízdenku je možné jezdit také po Středočeském a Moravskoslezském kraji, aniž by bylo nutné připlácet. Pendolino staví jen v krajských městech, ale na nové jízdenky SC Net ekonom i business je možné cestovat v celém kraji, přesně jako je to u krajské síťové jízdenky REGIONet.

Tratě Středočeského a Moravskoslezského kraje pro SC Net sever na trase  Praha-Ostrava

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Více jídla pro 1. třídu

Od září nebudou cestující v 1. třídě hladovět, každý totiž dostane dva sendviče místo dosavadního jednoho. Nabídka občerstvení se bude přibližně po měsíci pravidelně měnit, základ pro každého však budou tvořit:

  • dva sendviče
  • teplý nápoj podle vlastního výběru (káva, ovocný čaj, černý čaj)
  • chlazený nápoj podle výběru (perlivá voda, džus, Coca Cola, nealkoholické pivo)
  • krémový dezert

Slevy zůstanou

I nadále zůstaně v platnosti možnost cestovat vlaky SC Pendolino i na ostatní druhy jízdného dle tarifu ČD. Podmínkou je zakoupení povinné rezervace, která stojí 86 korun pro držitele In-karty/Rail plus nebo 200 korun pro ostatní. To se týká samozřejmě i zaměstnanců Českých drah, kteří mají tzv. režijku – i oni si mohou doplatit příplatek a pendolinem cestovat. Pokud nechcete kupovat plnou cenu jízdenky SC Pendolino, můžete využít kombinace e-Lišky a příplatku 86 Kč, z Ostravy do Ústí nad Labem se tak dostanete za 226 Kč. Rovněž lze využít kilometrickou banku nebo síťovou jízdenku ČD, opět s příplatkem jen 86 Kč, jste-li držiteli In-karty Rail plus. Pro pravidelné a znalé zákazníky Českých drah se ceny od září nezmění, ale občasní zákaznící se mohou zamotat ve spletitém systému jízdného a slev.

eLiška nejen v krajských městech

Levnou internetovou jízdenku eLiška si nově budete moci vyzvednout na všech pokladnách s elektronickým zařízením pro výdej jízdenek, tzn. ne jen v krajsých městech, jak tomu je doposud. Například, pokud pojede třeba z Chebu do Ostravy, může si nově vyzvednout eLišku už v Chebu, do Ústí nad Labem si koupíte jízdenku podle tarifu a z Ústí nad Labem až do Ostravy pojede na eLišku za 140 korun, aniž byste museli z vlaku v Ústí vystoupit. Nemění se podmínka, že eLišku je možné koupit jen přes internet a může si ji koupit pouze držitel In-karty/Rail plus.

Složité slevy

České dráhy se snaží propagovat cestování vlaky SC Pendolino a oceňuji, že jízdenka na druhou třídu nově umožní cestovat i dalšími spoji v rámci kraje. Ale ještě více by potěšilo zjednodušení systému slev, které lze u Českých drah získat. Nedávno jsem při cestování vlakem z Prahy do Břeclavi viděla plakát popisující systém slev Českých drah.  Byl to oficiální výtisk Českých drah o velikosti A3 a drobným písmem graficky prezentoval složitý systém slev. Po nekontrolovatelném záchvatu smíchu jsem se zamyslela a napadla mě otázka, zda ten systém slev není nepřehledný záměrně? Protože ani mě nenapadlo cestovat na levnější jízdenku a automaticky jsem si ji koupila z jedné stanice do druhé. A přitom by stačilo, kdyby mě pokladní upozornila na možnost výhodnější ceny, ode mě se však požadovalo, že přesně řeknu název slevy, o níž jsem neměla ponětí. Ale možná že právě tak to má být, ne?

Další článek


 

celkem 28 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: A prece slevy jsou
kos
3. 9. 2007, 14:48
Re: Mám stejný dojem
Mira0
31. 8. 2007, 17:28
Re: A prece slevy jsou
dohlib
30. 8. 2007, 02:08
Re: A prece slevy jsou
hele
29. 8. 2007, 22:42
Re: SCNet
SZYslak3
29. 8. 2007, 20:57

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená