FinExpert.e15.cz

Pendolinem budou jezdit i zákazníci aerolinek, budou i drážní salónky

České dráhy a České aerolinie uzavřely dohodu o spolupráci na provozování vlaků SC Pendolino. Vlaky SC Pendolino na trase Ostrava – Praha a zpět budou provozovány jako společné spoje ČD a ČSA pod kódovým označením SC / OK a doplní stávající letecké spojení ČSA na trase Ostrava – Praha a zpět. Vedle cestujících s cestovními doklady ČD (zakoupenými podle platného tarifu ČD) budou vlaky SC Pendolino přepravovat cestující s cestovními doklady ČSA zakoupenými pro příslušný spoj. Rezervace a prodej cestovních dokladů na jednotlivé spoje budou zahájeny jak ČD tak i ČSA v pondělí 7. listopadu 2005. Olomouc a Pardubice se tak stanou novými destinacemi s pravidelným, byť pozemním, spojením ČSA. Spolupráce mezi ČD a ČSA je historickým momentem pro celý sektor dopravy v České republice. Obdobná spolupráce má obdoby pouze v západoevropských zemích, jako jsou Belgie, Francie, SRN či Švýcarsko. V rámci středoevropských států je Česká republika první zemí s tzv. codesharovou spoluprací mezi národním železničním a leteckým dopravcem. 

Na mapě ČSA budou nová města

Všechny vlaky SC Pendolino spojující Ostravu Olomouc, Pardubice a Prahu se od 11. prosince 2005 (datum zahájení provozu vlaků SC Pendolino) stanou tzv. codesharovými spoji Českých drah a Českých aerolinií. Vedle standardního označení kódem Českých drah (SC a číslo vlaku) tak bude všech 6 párů vlaků SC Pendolino vedeno také pod kódovým označením linek ČSA - OK. Spoje SC Pendolino doplní současnou nabídku leteckého spojení provozovaného ČSA mezi Ostravou a Prahou; na mapu destinací ČSA přibudou dvě zcela nové destinace s pravidelně provozovaným spojením – Olomouc a Pardubice.

Letenku půjde koupit i do Olomouce

Cestující ČSA, kteří budou chtít využít spojení provozované vlaky SC Pendolino – například pro část cesty na trase Olomouc – New York, si prostřednictvím některého z prodejních kanálů Českých aerolinií kdekoli na světě zakoupí letenku na celou tuto trasu. V letence budou mít uvedeny dva spoje – jeden pro trasu Olomouc – Praha provozovaný jako linka ČSA vlakem SC Pendolino; druhý spoj pak pro trasu Praha – New York provozovaný letadlem ČSA. Na oba tyto spoje mu kompletní rezervaci zajistí České aerolinie, případně jakýkoli jiný partner ČSA prodávající cestovní doklady na linky Českých aerolinií. Obdobný postup bude platit pro cesty v opačném směru, respektive z a do destinací Pardubice či Ostrava. V případě Ostravy bude cestující moci volit mezi spoji provozovanými vlaky SC Pendolino a lety provozovanými letadly ČSA – zcela dle časové výhodnosti jednotlivých linek.

V Pendolinu jen první třídou

Všichni cestující s rezervacemi ČSA budou vlaky SC Pendolino přepraveni ve vozech první třídy s tím, že jejich místa  budou označena nápisem REZERVACE ČSA. Nástup do vlaku přitom již nebude vyžadovat zakoupení dalšího cestovního dokladu Českých drah; palubní personál vlaků SC Pendolino přijme jako cestovní doklad řádně vystavenou letenku ČSA.

Ve vlaku bude občerstvení v ceně

Na palubě vlaku SC Pendolino dostanou cestující s rezervacemi ČSA servis odpovídající standardu první vozové třídy vlaků SC Pendolino. Jeho součástí bude mimo jiné občerstvení během jízdy zdarma (teplý a studený nealkoholický nápoj, bageta, malý dezert), nabídka denního tisku, možnost poslechu některého ze tří hudebních kanálů či přípojka na 230V umožňující například práci s notebookem v průběhu cesty.

Informační servis

Standardně bude všem cestujícím poskytován rozsáhlý informační servis – a to tříjazyčně v češtině, angličtině a němčině. Informační hlášení ve stanicích i ve vlaku budou přitom obsahovat také informace pro cestující ČSA – včetně informací o nástupních sektorech, návazném spojení Rail BUSem a další nezbytné údaje. Cestující ČSA budou moci rovněž využít při cestách vlaky SC Pendolino výhod spojených s členství v zákaznickém programu OK Plus.

I dráhy budou mít "letištní" salónky

V případě delšího času při čekání na odjezd vlaku SC Pendolino budou mít cestující s cestovními doklady ČSA volný přístup do čekárenských zón pro cestující první třídy vlaků kategorie SC Pendolino, EuroCity a InterCity – tzv. ČD Lounge. Ty budou otevřeny od prosince v jednotlivých stanicích s provozem vlaku SC Pendolino.

Letiště spojí s nádražím Rail BUS

Pravidelné autobusové spojení - tzv. Rail BUS - spojí od 11. prosince nádraží Praha Holešovice (konečná vlaků SC Pendolino) a pražské ruzyňské letiště. Letiště Praha se současně stane novým tarifním bodem Českých drah, což znamená, že cestující ČD si budou moci v kterékoli pokladně Českých drah zakoupit jízdenku do a ze „stanice“ Letiště Praha. Mezi nádražím v Holešovicích a letištěm pak budou cestující přepraveni nízkopodlažním autobusem označeným viditelným nápisem Rail BUS s tím, že autobusy budou mezi oběma body jezdit přibližně v hodinovém intervalu.

Cestující SC Pendolino s cestovními doklady ČD a ČSA jedoucí z a do stanice Praha Holešovice budou mít přepravu zahrnutu již v ceně jízdného na spoj SC Pendolino.

Vedle ČSA, České dráhy současně jednají se státním podnikem Letiště Praha o zajištění provozu Rail BUSu na pražském letišti a odpovídajícím směřování toku cestujících. Zároveň ve stanici Praha Holešovice zajistí České dráhy směřování cestujících od vlaků na stanoviště Rail BUSu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená