FinExpert.e15.cz

PayPal: Banky se bát nemusejí

Platební portál PayPal je konečně plně funkční i pro české rezidenty. Ne vždy je však nejvhodnější pro platby.

O platebním portálu PayPal toho bylo napsáno poměrně hodně. Já se teď zaměřím spíše na praktické formy použití. Za pomoc při testování děkuji Petrovi Leitnerovi a Janu Kunešovi.

Oživeno 18:30, 16.10.2006: Vlivem čtenářské diskuze pod článkem jsem některé informace upřesnil, jsou označeny. 

Nakupující se radují…

Pokud chcete PayPal používat jen jako prostředníka pro platby na internetu či pro převod peněz jiným osobám, resp. firmám, je to nejjednodušší způsob, jak můžete převodu docílit. Pro tyto účely si můžete u PayPalu otevřít i více měn a platbu pak provádíte ve vámi definované měně. Pokud je částka převodu vyšší než disponibilní zůstatek konkrétního měnového účtu, PayPal vám sám nabídne možnost doplnění z jiného účtu, anebo můžete chybějící prostředky doplnit registrovanou platební kartou.

Na český PayPal nelze poslat peníze z bankovního účtu, účet nemůžete ani dopředu "nabít" z platební karty. Pokud vám peníze naopak někdo pošle, lze je vybrat (viz níže).

K registraci potřebujete platební kartu. PayPal akceptuje tyto platební karty:

  • MasterCard
  • Visa
  • Visa Electron (pouze karty ČSOB a České spořitelny)
  • American Express (platby se provádějí vždy v USD)

 …prodávající pláčou

Jiná situace je u prodávajícího, resp. osoby přijímající platbu od vás. Za platbu se platí, a to téměř vždy. Poplatky nejsou zrovna malé a snížit se vám je podaří až v případě, že budete na účet u PayPal přijímat velké množství plateb. Poplatek za platbu však není jediným nepříjemným faktem, dalším záporem je poplatek za konverzi, je-li měna transakce/platby jiná, než je měna vašeho účtu u PayPal. Za připsání jiné měny si PayPal opět strhne přirážku. Dotřetice je zde další prvek v podobě významného kurzového rozdílu deviza-nákup a deviza-prodej. Jen letmé porovnání s kurzem bank zjistí velké rozdíly v neprospěch PayPalu.

Oživeno: Jediná výjimka, kdy je platba na účet PayPal zdarma, je v případě, že platba je z jiného PayPal účtu a ve stejné měně. Nesmí se jednat o různé měny anebo o platbu platební kartou.

Pro koho se tedy hodí

PayPal je vhodný pro všechny, kdo chtěji používat drobné platby anebo obchodovat na internetu. Jeho velkou výhodou je hlavně rychlost: všechny platby probíhají v online režimu, takže obě strany jsou informovány v řádu několika sekund, že platba proběhla a obdrženými prostředky lze okamžitě disponovat. Jestliže jste pro platbu použili platební kartu, peníze se vám z ní strhnou pochopitelně až za cca 3 pracovní dny, ale platba z vašeho PayPal účtu odejde okamžitě. PayPal je téměř nezbytný pro každého, kdo chce obchodovat na eBay.com, lze ho doporučit i těm, kteří chtěji online obchodovat na zahraničních nákupních serverech, resp. sami tvoří či vyrábějí zboží/služby, které prodávají do zahraničí. Pro platby mezi fyzickými osobami je nevhodný vzhledem k poplatku, z banky pošlete koruny levněji). Totéž platí v případě použítí PayPalu jako prostředníka pro české internetové obchodní domy, protože náklady prodávajícího by byly při použití PayPalu znatelně vyšší než při platbě převodem, resp. použití platební karty prostřednictvím smlouvy s českou bankou.

Pokud naopak vyžadujete přehlednost, dostupnost, jednoduchost a rychlost a na cenu se moc nedíváte, je PayPal pro obchodníka skvělým pomocníkem, za kterého ale musí zaplatit.

Za zahraniční platbu neušetříte

Pokud jste doufali, že příchod PayPalu do Česka vám ušetří peníze za předražené bankovní zahraniční platby, máte smůlu. S PayPalem nelze poslat peníze na zahraniční bankovní účet, a to ani, kdyby byl váš. Naakumulované prostředky na vašem PayPal účtu můžete samozřejmě vybrat, k výběru použijete bankovní převod na váš účet vedený u české banky. Ten si nejprve musíte u PayPal zaregistrovat a PayPal vyžaduje jeho tvar ve formátu IBAN.


Váš účet si do formátu IBAN snadno převedete zde.

Majitelé účtů u Fio záložny budou zklamáni, protože z PayPalu nelze peníze do Fio poslat, přestože Fio používá regulérní český formát účtu. Pokud si (tak jako já) provedete konverzi vašeho účtu u Fio do tvaru IBAN a zadáte ho u PayPalu, platba se vrátí zpět a PayPal vám za „chybné uvedení účtu“ strhne poplatek 200 Kč. Na tento problém jsem již PayPal upozornil, ale PayPal mi sdělil, že z jeho strany je vše v pořádku a informace o chybném účtu obdržel od zprostředkující banky. Proto raději použijte účet v bance. Platba je poté připsána v českých korunách jako tuzemská platba a obdržíte ji z účtu u HVB Bank Czech Republic, kde si PayPal otevřel korunový účet.

Na účet do banky musíte poslat více než 240 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Vybrat lze i z cizí měny, ale vždy s konverzí na CZK

Klepněte pro větší obrázek

Do Fio družstevní záložny peníze zatím nepošlete

Klepněte pro větší obrázek

Neoblafneš PayPala svého

Nesnažte se PayPal oblafnout např. přidáním účtu, jehož nejste majitelem, protože při sebemenším náznaku pokusu o praní špinavých peněz vám PayPal zablokuje na 180 dnů všechny finanční prostředky a už si u něj tzv. ani „neškrtnete“. Já takto sám doplatil na to, že jsem měl u něj zaregistrováno 7 platebních karet. PayPal to vyhodnotil jako nestandardní způsob a účet zablokoval. Na reklamace nereagoval a účet je zablokovaný dodnes (ale naštěstí je bez prostředků). Jediným východiskem je pak otevřít si u PayPalu nový účet a znovu si vybudovat vaši platební historii.

Zablokovaný účet nevypadá hezky

Klepněte pro větší obrázek

Česká finta peníze za převod neušetří

Pokud máte účet v zahraniční bance a občas tam potřebujete poslat peníze, s PayPalem raději nepočítejte. Zaprvé porušíte jeho podmínky, zadruhé je to drahé. Ukážu příklad.
Vzhledem k otřesným komplikacím v Česku jsem si v Polsku pořídil kreditní kartu American Express. Tu potřebuji jednou měsíčně zaplatit, zpravidla v částce okolo 6 000 Kč. Nezkoumejme důvody, proč kartu mám, ale zaměřme se, jak provést platbu.

U PayPalu se lze zaregistrovat jako např. polský rezident . Naštěstí já disponuji polskou adresou, ale v opačném případě se vystavujete riziku, že vám může PayPal zkušebně poslat korespondenci a pokud se vrátí anebo na ni nebudete reagovat, opět máte účet zablokovaný. To se týká jakékoliv registrace i v jiné zemi. Stránky polského PayPalu jsou kompletně v polštině, takže potěší ty, kteří přiliš neovládají angličtinu, ale polštinu ano. Jako bankovní účet jsem zvolil účet v polské bance. Převod na polský účet, podobně i na český účet z vašich prostředků proběhne do 4  dnů od vašeho pokynu. Původní naděje, že snad ušetřím za drahé bankovní převody však vzala za své prvním pokusným převodem. Pokud převedu např. 5 000 Kč na svůj polský účet u PayPal, dojde k onomu trojímu zvýšení o poplatky, procenta a kurzový rozdíl. Výsledkem je kurz ve výši cca 7,85 CZK za 1 PLN!!! To je značně nevýhodný kurz.

Při obdržení jiné měny, než ve které je vedený účet, je příjemce upozorněn na kurz, poplatky a může platbu odmítnout, přijmout s konverzí anebo si založit účet v téže měně

Klepněte pro větší obrázek

Pokud v tomto případě použiji běžnou zahraniční platbu, dostanu se paradoxně na lepší cenu. Musel bych však využít služeb Waldviertler Sparkasse von 1842, která si účtuje „jen“ 150 Kč za EUR platbu a platba by byla konvertována do polského zlotého přes euro (připsání europlatby je v polských bankách většinou zdarma). Ovšem vzhledem k dalšímu kurzovému rozdílu mezi devizou-prodej, která odejde z mého českého bankovního účtu a devizou-nákup, která se připíše na polský účet plus poplatek 150 Kč, se mi opět vyplatí využít služby slovenského konkurečního platebního portálu. Bankovní převod je tedy výhodnější u větších částek.


Nepleťte si:

PayPal

Portál PayPal pro evropské uživatele provozuje anglická společnost PayPal Ltd. se sídlem ve Velké Británii. Jejím vlastníkem je americká společnost PayPal Inc., kterou vlastní internetová aukční síň eBay Inc. se sídlem v San Jose, California, USA. PayPal provozuje přes 14 milionů účtu svých uživatelů. Zákaznické oddělení má telefonní číslo +353 143 690 34.

Moneybookers

Portál moneybookers je součástí anglické firmy Gatcombe Park Ventures Limited se sídlem v Londýně. V současné době má okolo 1,8 milionů uživatelů.

PayPay

Majitelem portálu je slovenská firma WorldClearing Inc. se sídlem na Seychelech. V Bratislavě podniká jako organizační složka zahraniční právnické osoby. WorldClearing Inc. je dceřinnou firmou slovenské LUKA & BRAMER GROUP a.s., která podniká v oblasti nemovitostí a financí.


Na platby do zahraničních bank raději přes Slovensko

Jestliže občas musíte převádět na zahraniční účty malé částky, zpravidla do 15 000 Kč, vyplatí se využít služby slovenského platebního serveru PayPay.sk. Ten má sice také velké kurzové rozdíly, ale na rozdíl od PayPalu si účtuje jen minimální anebo žádné poplatky. U zahraniční platby, kterou zadáte u vaší banky, však musíte mimo kurz počítat i s poplatkem za platbu. Ten je sice min. 150 Kč (u WSPK), ale může se vyšplhat i na pár set korun, což má na celkovou převáděnou částku významný vliv. Prostým porovnáním tak může být využití PayPay.sk nejlevnějším řešením, přestože má kurzy oproti bankám nevýhodné. Za platbu po Evropské unii zaplatíte s PayPay.sk cca 6,55 Kč. Ceník najdete zde a kurzy zde.

Platba přes PayPay.sk je velmi snadná a intuitivní, mají však drahé kurzy

Klepněte pro větší obrázek

Příklady kurzů vybraných měn a bank

Společnost Deviza nákup / deviza prodej
  EUR USD GBP PLN
PayPal.com 27,56 / 29 22,04 / 23,19 40,91 / 43,04 7,09 / 7,47
PayPay.sk 27,48 / 29,06 21,96 / 23,23 40,77 / 43,12 7,09 / 7,49
Moneybookers.com 27,73 / 28,62 ? / 22,80 ? / 42,44 ? / 7,36
Citibank 27,94 / 28,61 22,24 / 22,78 41,38 / 42,38 7,18 / 7,35
Česká spořitelna 27,83 / 28,68 22,24 / 22,91 41,27 / 42,53 7,18 / 7,40
ČSOB 27,69 / 28,87 22,07 / 22,93 41,09 / 42,68 7,14 / 7,41
HVB Bank 27,86 / 28,71 22,27 / 22,95 41,23 / 42,70 7,16 / 7,42
WSPK 27,91 / 28,76 22,46 / 22,68 41,68 / 42,10 n/a

Data jsou k 13.10.2006 a k 16.10.2006

Pro obchodníky přijdou levněji platební karty

Pokud to myslíte s obchodováním vážně, více než PayPal se vám vyplatí sepsat s vaší bankou smlouvu o akceptaci platebních karet. Obvyklá provize banky pro začínající obchodníky s platebními kartami se pohybuje okolo 3 % z transakce, a to je pořád menší, než poplatky PayPalu, a navíc získáte kurzy své banky, resp. karetních asociací. Ty jsou samozřejmě výhodnější. Příjem platebních karet umožňuje Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, HVB Bank a Komerční banka. Můžete také sepsat smlouvu přímo s American Express, přes banku ale získáte lepší procento provizního poplatku.

Anglická konkurence

Jednodušší a levnější řešení pro převod mezi vašimi účty v zahraničí a rovněž levnější příjem plateb nabídne anglický platební portál moneybookers.com. Narozdíl od PayPalu má poplatkový strop a odlišně má stanoveny i poplatky. Příjem platby je vždy zdarma, platí se naopak za odchozí platbu, a to 1 % z částky, ale maximálně cca 14 Kč (podle kurzu). Doplňovat prostředky můžete i z vašeho bankovního účtu v České republice, moneybookers.com má účet u Živnostenské banky. Pozor si dejte, pokud byste vám poslal na moneybookers. com peníze z účtu někdo cizí, anebo jste se snažili je vložit v hotovosti. Firma vás napoprvé slušně upozorní a peníze připíše. Pokud se situace bude opakovat, nedostanete už nic a naopak vám naúčtuje sankci ve výši 300 Kč za každou snahu takto připsat platbu.

Oživeno 18:30, 16.10.2006: Pokud chcete využívat merchant tools, tj. mít okamžitou informaci o prováděné platební transakci, zaplatíte poplatek vy jako obchodník, a to 2%. Kupující pak platí jen cenu výrobku nebo služby a žádný poplatek za platbu. (Čtenář "Kyklop".)

Pro posílání peněz mezi soukromými osobami je moneybookers.com vhodnější, má nižší ceny a lepší kurzy než americký PayPal.com. Moneybookers.com však není tolik rozšířený. Obdobně to platí i pro obchodování na internetu, kde používání portálu moneybookers.com obchodníka rozhodně nezruinuje.

K registraci u moneybookers platební kartu nepotřebujete, ale je výhodou. Moneybookers akceptuje tyto platební karty:

  • MasterCard
  • Visa
  • Visa Electron (pouze karty ČSOB a České spořitelny)
  • American Express
  • Diners Club
  • JCB Card

Porovnání nabídky a cen

Služba PayPal.com moneybookers.com PayPay.sk
Otevření účtu Zdarma Zdarma Zdarma
Poslání peněz na e-mail Zdarma 1 %, ale max. 14 Kč 0 Kč
Výplata na bankovní účet Zdarma nad 3 000 Kč, jinak poplatek 30 Kč 51 Kč 6,55 Kč
Výplata na platební kartu nelze 51 Kč (pouze karty Visa/Visa Electron) nelze
Výplata šekem nelze 99 Kč nelze
Doplnění účtu z platební karty Zdarma 1,90% nelze
Příjem platby z e-mailu 3,4 % + 10 Kč 0 Kč 0 Kč
Příjem platby z banky nelze 0 Kč (pouze z vlastního účtu, jinak sankce 300 Kč) 0 Kč
Vrácení platby z banky z důvodů chybných údajů (např. neexistující účet) 200 Kč netýká se netýká se
Konverze při různých měnových transakcích Přirážka 2,5 % k platnému kurzu Přirážka 1,3 % k platnému kurzu obsaženo v kurzech

 

Příklady transakcí

  PayPal Moneybookers PayPay**
Poslání 100 Kč 0/13,4 Kč* 1 Kč 0/6,55 Kč
Poslání 1 000 Kč 0/44 Kč* 14 Kč 0/6,55 Kč
Poslání 5 000 Kč 0/180 Kč* 14 Kč 0/6,55 Kč
Výběr 500 Kč na bankovní účet 30 Kč 51 Kč 6,55 Kč
Výběr 5 000 Kč na bankovní účet 0 Kč 51 Kč 6,55 Kč

* Převod prostředků pro platícího zákazíka je u PayPalu zdarma, cenu za lomítkem platí příjemce platby při uplatnění sazeb pro české uživatele. Jedná-li se o převod stejné měny a pokud není realizovaný prostřednictvím platební karty, je příjem u základních účtů PayPal také zdarma.

** Převod prostředků na jiný e-mail registrovaný u PayPay je zdarma. Platí se převod na bankovní účet.

Co z toho vyplývá

Příchod PayPalu sliboval naděje, ale v konečném důsledku je spíše zklamáním. Drahé poplatky a nevýhodné kurzy z něj dělají spíše rychlý nástroj pro malé platby než konkureci pro platby na českém internetu. Příjem platebních karet se vyplatí víc. Moneybookers.com se dá omezeně využít pro platby mezi vlastními účty v zahraničí, ale ne u vysokých částek vzhledem ke kurzové přirážce (byť je menší než u PayPalu). Lze ho však doporučit k soukromým převodům mezi e-mailovými adresami. Slovenský PayPay.sk má nejdražší kurzy, ale vlivem cen PayPalu i bankovních poplatků za zahraniční platby českých bank se pořád vyplatí pro drobné zahraniční platby řádově v hodnotě do 15 000 CZK. Pro platby ve větších částkách vás přijde nejlevněji klasický zahraniční bankovní převod u vaší banky, a to i přes vyšší poplatek. Ten totiž srazí lepší kurzy, které u internetových portálů nenajdete.

Další článek


 

celkem 56 komentářů

Nejnovější komentáře

psc
janka
3. 7. 2009, 14:22
Převod peněz - prosba o radu
15. 5. 2009, 21:25
Účet v Polské bance
Drozd
21. 3. 2008, 10:33
prečtete si článek
miki
18. 11. 2006, 11:07
Re:A co čeština?
Rdm
25. 10. 2006, 20:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená