FinExpert.e15.cz

Páteční zamyšlení: Snad to všechno zaplatíme

Finanční analytici a dokonce i ČNB poslední dobou stále častěji poukazují na utrácení českých domácností. K Vánocům již nepatří pouze cukroví a kapr, ale také leasingy, kontokorenty, splátkový prodej a úvěry. Splňte si svá přání!
Páteční zamyšlení: Snad to všechno zaplatíme

Nemáte na dárky? Kupujte na splátky a plaťte až po Novém roce. Nulové navýšení, odklad splátek, půjčky na cokoli, peníze do druhého dne. Sečteno a podtrženo – čekají nás rekordní Vánoce. Opět.

Není tomu tak dlouho, co Češi, Moravané i Slezané spořili a konzumní život na dluh si nedovedli představit. Poté, co se ale banky otočily od podnikatelské klientely a začaly se soustřeďovat na domácnosti a poskytování nejrůznější forem spotřebitelských úvěrů, nastalo každoroční plnění doposud skrytých přání. Obyvatelé země uprostřed Evropy prostě objevili lákavý život na dluh, který je tak oblíben za velkou louží. Klesající úrokové sazby z úvěrů tomu samozřejmě pomohly a dnes míra spotřeby dlouhodobě převyšuje míru spořivosti. Nezodpovězenou otázkou zůstává, co stále více domácností žene k tomu, aby se přes Vánoce zadlužily. Proč se tolik lidí dostává do svízelné finanční situace jen kvůli náhle potřebě ukojit své touhy? A proč nemalé procento podlehne doslova lichvářským nabídkám finančních providentů?

Domácnosti prošly velkou změnou kulturních zvyklostí. „Nejdříve spoř a pak nakupuj“ se již nenosí, dnes platí „Nejdříve nakupuj a pak nechoď na poštu pro upomínky“. Celý systém úvěrů a zadlužení domácností ale funguje pouze do doby, kdy roste ekonomika a příjmy, přičemž nezaměstnanost se drží v rozumné míře. Česká národní banka před dalším zadlužováním jasně varuje a upozorňuje na to, že od náhlé platební neschopnosti domácností není daleko k finanční krizi a sociálním otřesům. Pak možná budou Vánoce rekordní pouze u provozovatelů zastaváren a bazarů. Rozhodně neodsuzuji nákupy na splátky nebo spotřebitelské úvěry, ale řešit pomocí těchto finančních nástrojů postradatelná vánoční přání není rozumné.


Na konci 3. čtvrtletí letošního roku dosáhl objem úvěrů poskytnutých bankami sektoru domácností 211,3 mld. Kč, což je zhruba 20 700 Kč na osobu. Pro srovnání, za stejné období minulého roku to bylo 163,1 mld. Kč. V čísle zveřejném ČNB navíc nejsou započítány úvěry poskytnuté domácnostem nebankovním sektorem. Jaký máte názor na téma „Vánoce na dluh“? Napište své připomínky do diskuze pod článkem.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

financna inteligencia
martin
2. 12. 2003, 11:25
Re: přeháníte
Petr
29. 11. 2003, 03:12
Re: přeháníte
Muf
21. 11. 2003, 14:35
přeháníte
Kamil
21. 11. 2003, 11:58
Jo jo
Dejv
21. 11. 2003, 01:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená