FinExpert.e15.cz

Pasivní příjem je „in“

Dosáhnout finanční svobody není snadné. Abyste nemuseli mít strach ze ztráty zaměstnání, je dobré mít i pasivní příjmy. Co to vlastně je a jak je získat?
Pasivní příjem je „in“

Pokud do internetového vyhledávače zadáte spojení „pasivní příjem“, zjistíte, že je všechno hrozně jednoduché. Stačí umět dobře a tvrdě spát, protože po probuzení budete mít co dělat, abyste všechny peníze vygenerované přes noc stihli utratit. V čem je trik? Pasivní příjem si totiž osvojily stovky multilevel marketingů a lákají na snadný výdělek „obyčejné lidi“, pokud si vypůjčím oranžové označení.

Falešné sliby

Mnoho MLM společností využívá vrozenou vlastnost lidí – lenost. Vydělávat pasivně peníze je pro uši každého báseň, bohužel ji však málokdo zvládne veršovat. Proto MLM slibují bezpracné obchody s webovými stránkami založené na inzerci či přímo s doménami. Skutečnými perlami jsou pak lákadla typu: „Momentálně je na trhu spousta firem, se kterými můžete začít spolupracovat a nepotřebujete k tomu živnostenský list a jakékoliv investice.“ Když vezmete slovo od slova, jedinou pravdou je, že na trhu je takových firem opravdu spousta.

Nulová investice je první nesmysl – pokud chcete vydělávat a tvořit obrat, někdo do systému musí přispívat včetně nově zaregistrovaných. Zadarmo to tedy nebude. Živnostenský list samozřejmě k podnikání potřebujete. Jestliže dosáhnete pasivního příjmu, asi těžko budete zůstávat v zaměstnání nebo na úřadu práce. Možná autoři MLM mají stále zaměstnání a užívají si pasivní příjem po 17. hodině, to však vypovídá o tom, jak je tento systém úspěšný.

Odlišnou kategorií jsou MLM systémy, v nichž jsou odměny založené více či méně spravedlivě na obratu. V kvalitním multilevel marketingu by automaticky neměli mít nejvíce peněz ti, kteří se zaregistrovali mezi prvními. Zajímavým údajem je průměrná částka, kterou si členové vydělají. Často zjistíte, že z 20 tisíc lidí vydělává naprostou většinu peněz 100 lidí na vrcholu sítě. Průměrně se pak výdělek obvykle pohybuje kolem 500 korun, což znamená, že lidé více přispívají než dostávají. V každé síti si samozřejmě musíte nakupovat pro sebe výrobky, abyste je mohli prodávat zákazníkům.

O pasivním příjmu, investování i podnikání platí tvrdá pravidla – 10 % lidí uspěje a vydělává částky, o kterých se zbylým 90 % může jen zdát. Jedním z důvodů je fakt, že většina lidí vůbec netuší, že existuje i jiná volba než trávit 8 hodin denně v práci a doufat, že se dožiji důchodu. Jak se tedy pozná pasivní příjem? Přečtěte si jednoduchý příběh.

Co je pasivní příjem

Petrovi je 26 let. Po získání titulu na Vysoké škole ekonomické pracuje v poradenské firmě. Přesčasy, ačkoliv placené, jsou na denním pořádku a přes slušný příjem dosahující 25 tisíc korun čistého není příliš spokojený. Někteří jeho nespokojení vrstevníci mění jednu práci za druhou, jiní dělají kariéru. Ani jedno není pro něj, říká si – pracovat padesát let a pak živořit z důchodu od Paroubka není nic, po čem by toužil. Při jeho skepsi se i dosud trapný Facebook zdá mnohem více sexy než firemní tabulky a dokumenty. Právě tam najde pozvánku na hru zvanou Cashflow. Poprvé pozvánku odmítne, napodruhé přichází do čajovny plné lidí, kteří sedí před hracím plánem a rozdělují si barevné krysy a sýry. Na začátku hry si losuje profesi své postavy – právník. Plat je sice 7 500 dolarů, výdaje však 5 420 dolarů.

Hra startuje v kolečku zvaném krysí závod. Každý má pouze svůj aktivní příjem – plat, který může kdykoliv ztratit. Stačí šlápnout na políčko nezaměstnanost. Cílem hry je právě získat pasivní příjem, který bude vyšší než celkové výdaje. V takovém případě může opustit krysí závod (zaměstnání) a věnovat se třeba tomu, co pokládá ve svém životě za důležité. Mezi pasivní příjmy se řadí například příjem z dividend, nemovitostí či podnikání. Jaký je tedy rozdíl mezi aktivním a pasivním příjmem? Aktivní příjem je vyplácen za odpracované hodiny, zatímco pasivní nezávisí na čase stráveném prací. Když si koupíte nemovitost, strávíte sice jejím výběrem desítky hodin času, poté však vybíráte nájem a starost o budovu necháte na jiných. Stejně tak u podnikání. Dokud je živnostník jediným zaměstnancem své firmy, není mezi ním a člověkem trávícím v práci 8 hodin denně příliš velký rozdíl.

Jakmile přijde první zaměstnanec, začíná skutečná cesta za pasivním příjmem a finanční nezávislostí. Na druhou stranu jen málo byznysů vyžaduje skutečně nulovou pozornost. Co může Petr z příběhu udělat? Jeho prvním rozhodnutím je vytvořit si příjem z více zdrojů. To ho uchrání před nenadálým propouštěním či snížením platu. Jeho největším aktivem je nyní čas. Chcete zjistit, jestli jste na tom lépe než Petr? Vyplňte si hospodářskou výsledovku svého osobního rozpočtu.

Finanční svoboda na webu

Cashflow.FinExpert.cz – pozvánky a další informace o hře Cashflow

www.RICHDAD.com – stránka Roberta Kiyosakiho a jeho série knih Bohatý táta

www.financnici.cz – inspirujte se příběhy světových finančníků

www.vysokyurok.cz – rádce investora

www.financnik.cz – poctivé sebevzdělávání k bohatství

www.czechwealth.cz – investorské rady Ludvíka Turka

www.financnisvoboda.cz – informace o hře Finanční svoboda

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Cestuj levně! Vydělávej! <a rel="nofollow" href="...
Libor
2. 6. 2013, 20:39
Pasivni prijem neni opravdu snadna zalezitost. I v r...
dzonny
18. 5. 2013, 08:55
Tip, jak na pasivní příjem: <a rel="nofollow" hre...
Jirka
11. 4. 2013, 13:19
Pod pasivním příjmem si představuji trošku něco jiné...
Roman
25. 11. 2012, 17:55
Rád bych Vám zde představil jednu z možností pasivní...
Chap
20. 11. 2012, 12:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená